Vybité baterie? Možnosti, kam je odevzdat a proč vlastně aneb Vše důležité o jejich recyklaci

Hračky, digitální váhy, hodinky, přehrávače, ovladače, svítilny, notebooky, mobily, fotoaparáty. Baterie či akumulátory používáme všichni. Ať už samostatně prodejné tužkové či monočlánky nebo zabudované přímo v elektrických přístrojích. Dnes, tedy 9. září, je Evropský den recyklace baterií, který připomíná, jak je jejich vytřídění po vybití důležité. A snadné. I když se Česko řadí mezi nejlepší evropské státy v třídění baterií, spousta jich prý přesto stále končí ve směsném odpadu...
Proč je důležité použité baterie a akumulátory recyklovat? Má to dva hlavní důvody. Pokud by zůstaly například na skládkách nebo byly spáleny spolu s komunálním odpadem, může to mít nepříjemné dopady na životní prostředí i zdraví lidí. „V obou případech se (...) uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody,“ je uvedeno na webu Ecobat.cz. Druhým důvodem je to, že baterky obsahují řadu cenných kovů a látek, které lze znovu využít. Z každé staré baterie jsou podle dostupných údajů zpracovatelé schopni získat až 65 procent surovin k dalšímu užití. „Aby mohla být odpadní baterie zrecyklována, musíte ji odevzdat na tzv. místě zpětného odběru či místě odděleného sběru,“ informuje web Remabattery.cz. V tuzemsku je přitom síť sběrných míst rozsáhlá – jsou jich desítky tisíc.
Vybité baterky můžete odnést rovnou do obchodu, kde jste je koupili, respektive na místo, kde se baterie prodávají. Každý jejich prodejce má totiž ze zákona povinnost zřídit sběrné místo přímo v obchodě – většinou ho najdete u vstupních dveří v podobě větší krabice s otvorem na vhození baterií. Můžete je tak jednoduše vzít s sebou, až půjdete nakoupit do běžného supermarketu, drogerie či elektra. Také řada firem či škol má zřízen sběrný box, kam mohou zaměstnanci, resp. žáci baterie odevzdat. Narazit na ně můžete i na nejrůznějších veřejných místech – například v zoo. Existují i projekty určené pro domácnosti, kdy do speciální krabičky sbíráte průběžně baterie, po naplnění pošlete zdarma na určenou adresu.
„Sbírat a k recyklaci odevzdávat můžete všechny typy běžných baterií používaných v domácnosti (tj. knoflíkové, mikrotužkové, tužkové, malé a velké monočlánky, ploché baterie, 9V baterie i akumulátory lehčí než 1 kg). Třídit je třeba i baterie z notebooků, fotoaparátů, kamer a dalších elektrospotřebičů,“ uvádí ještě Ecobat.cz.
Další možností jsou červené kontejnery na elektrozařízení a baterie. Tam můžete vyhodit jak drobné baterie, tak i celé přístroje, v nichž jsou baterie zabudované a nechce se vám je separovat, respektive už zařízení dosloužilo kompletně.
Ve sběrných dvorech od vás bezplatně přijmou (kromě běžných typů baterií) také speciální přenosné baterie a malé olověné akumulátory. I autobaterie. „Pokud obec, kde bydlíte, neprovozuje sběrný dvůr, vyčkejte na mobilní svoz nebezpečného odpadu, který obec musí zajišťovat 2krát ročně,“ uvádí web Kamtovyhodit.cz. S autobateriemi můžete případně dojet i do výkupny druhotných surovin či autoservisu.
Pokud se vám nechce chodit s každou vybitou baterií na sběrné místo, sbírejte postupně do pevné nepropustné krabice či sklenice. Z baterií někdy může totiž začít vytékat hydroxid draselný. Nedotýkejte se pak takové baterky holýma rukama.
Použité baterie neskladujte ve vlhkém prostředí nebo v blízkosti zdrojů tepla.
Skladujte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.
Nicméně neměli byste staré baterie doma skladovat příliš dlouho, odborníci radí odnést je na sběrné místo do zhruba šesti měsíců.
„Před odevzdáním přelepte nebo jinak izolujte póly použitých (lithiových) baterií z videokamer, fotoaparátů nebo mobilních telefonů,“ uzavírá Ecobat.cz.
>> Stát chce snížit množství komunálního odpadu: