Základní hygienická opatření pro každého v souvislosti s koronavirem

Jak snížit riziko nákazy a případného přenosu?
1. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: VÝSKYT KORONAVIRU V ČESKU A BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ
1. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: VÝSKYT KORONAVIRU V ČESKU A BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ

reklama

Stát již před několika týdny přistoupil k nejrůznějším preventivním krokům, která mají pomoci v boji proti nákaze koronavirem. K dalším opatřením přistupuje operativně dle situace. Přehled platný k nedělnímu večeru můžete vidět v úvodním videu. Mimo jiné Bezpečnostní rada státu nedoporučuje lidem cestovat do rizikových oblastí. Aktuální informace se lze dočíst například na webu Ministerstva zdravotnictví. Ve zvýšené míře je pak vhodné dodržovat určitá hygienická opatření. Lékaři a hygienici doporučují zejména tato:

Důkladné mytí rukou

Je nutné nezapomínat na důkladné mytí rukou. Vždy před jídlem, po použití toalety, manipulaci s odpadky či syrovým masem a po příchodu z venku – zejména po cestě MHD či návratu ze supermarketu. K umytí rukou stačí voda a mýdlo, nejsou-li v dosahu, používejte antibakteriální gel s příměsí alkoholu.

Vyhýbání se většímu množství lidí

Je vhodné příliš se nezdržovat v místech, kde je větší koncentrace lidí. Podle hygieniků také riziko nákazy sníží dvoumetrový odstup od ostatních.

Vyhýbání se nemocným lidem

Pokud je někdo zjevně nemocný, snažte se kontaktu s ním vyhnout. Jste-li s nemocným v kontaktu, použijte například i dezinfekci.

Dostatečná tepelná úprava potravin

Podle Světové zdravotnické organizace je také vhodné dbát na dostatečnou tepelnou úpravu masa a vajec. Zároveň při kontaktu s hospodářskými či volně žijícími zvířaty používat ochranné pomůcky. 

Kýchání a kašlání do rukávu

V rámci snížení rizika přenosu bacilů je lepší kýchat a kašlat do rukávu než do holých rukou, radí hygienici. V případě kašlání do dlaní se mohou následným dotýkáním dalších věcí kapénky snadno šířit dál.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem
Autor: mzcr.cz Jak snížit riziko nakažení koronavirem

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!