Zápřednice jedovatá se rozšiřuje po Česku. Při kousnutí by měli být na pozoru hlavně alergici

Ke kousnutí dochází velmi výjimečně. Je velmi bolestivé, zdravého dospělého podle odborníků ale neohrozí...
Zápřednice jedovatá se rozšiřuje po Česku

reklama

Louky ležící ladem, oblasti, kde se pěstuje vinná réva, písčitá půda. To je prostředí, které má zápřednice jedovatá ráda. U nás se vyskytuje hlavně na jižní Moravě nebo ve středních Čechách v Polabí. „Zajímavé je to, že se velmi rozšiřuje v Podkrušnohoří na bývalých uhelných výsypkách a odtud expanduje do Krušných hor,“ říká Vladimír Hula z Mendelovy univerzity v Brně. Pavouka poznáte jednoduše podle jeho červené barvy na přední části těla. Ta má každého varovat před dotykem.

Intenzivní bolest

Jako jeden z mála pavouků u nás dokáže prokousnout lidskou kůži a člověku hodně znepříjemnit život. Kousnutí velmi bolí, víc než bodnutí vosou či sršní. Jed z kusadel zápřednice může způsobit dočasně i lokální ochrnutí. Následky kousnutí ale do zhruba 24 hodin odezní, zmírnit je může chladivý obklad. 

Opatrnost u alergiků. Pro jistotu

Na pozoru měli být především alergici a při případném kousnutí kontaktovat raději lékaře. Nicméně podle informací, které na svém webu uvádí Česká arachnologická společnost, je varování před možnými komplikacemi pro alergiky spíše předběžná opatrnost. „Doložený případ nějakých zdravotních následků dosud chybí (a vzhledem k tomu, že zápřednice jedovatá se vyskytuje běžně v celé jižní Evropě, pokud by byla skutečně nebezpečná, dávno by se to vědělo),“ píše se na Arachnology.cz.

Od července do listopadu

Období, kdy na dospělého pavouka můžete narazit, ale letos pomalu končí. Samci hynou po páření v létě, samice po vypuštění mláďat ze zámotku obvykle na přelomu října a listopadu. Další podrobnosti se dozvíte v reportáži...

 

(red) 

S využitím: Wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1p%C5%99ednice_jedovat%C3%A1
Arachnology.cz/druh/cheiracanthium-punctorium-354.html

Photo by Alexf17 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33841592

reklama

www.porovnej24.cz

reklama