4 nepříjemné zdravotní problémy, které jsou často spojené s každodenní prací u počítače

Sedíte v práci denně u počítače? Dejte si pozor na následující zdravotní komplikace, které vás mohou potkat. Poradíme vám také, jak riziko jejich rozvinutí snížit na minimum...
Open office
Open office
pixabay.com

reklama

Každé zaměstnání má své pro a proti. Výhody práce v kanceláři u počítače jsou jistě v tom, že se nemusíte příliš fyzicky namáhat a většinou není třeba být v práci už v pět nebo pracovat po nocích. Na druhou stranu právě eliminace fyzického pohybu a dlouhodobé působení některých nepříjemných faktorů (viz níže) během dne může vaše zdraví také do značné míry ohrožovat. Jaké jsou tedy nejčastější zdravotní rizika práce u počítače?

1. Bolest hlavy a očí

Nepříjemná a intenzivní bolest hlavy, která trvá několik minut, průběžně se vrací nebo vás trápí i několik dní. Právě u lidí, kteří pracují u počítače, je zvýšené riziko, že se s touto nepříjemností budou potýkat. Projevit se může pulsováním, bolavými výstřely od uší ke spánkům, bolet může celá hlava. Tyto problémy jsou velmi často spojené s nevhodnou pozicí u počítače, při které se dlouhodobě přetěžuje krk a ramena. A takové napětí může být spouštěčem nejen bolestí hlavy. „Trvalý záklon hlavy zkracuje svalstvo v oblasti hlavových kloubů i svaly horní části trapézového svalu. V této poloze se zúží přívod krve do krkavice a tím se zhorší prokrvení oblasti hlavy a šíje,“ řekla už dříve lektorka a školitelka zdravého pohybu Vlaďka Botlíková. Dlouhé dívání do monitoru, který navíc může být v nevhodné výšce či vzdálenosti, pak způsobuje nepříjemnosti v podobě pálení až bolesti v očích.

2. Bolest zad

Nesprávné sezení a umístění monitoru mívá na svědomí nejen bolest hlavy, ale i zad. Ani ta není při práci u počítače lidem cizí. Naopak. Problémy obvykle vznikají jak v oblasti krční, tak bederní páteře.

3. Poškození z opakovaného namáhání

S opakovanými drobnými pohyby myší zase mohou být spojeny s nepříjemnými zdravotními problémy v podobě zánětu šlach, tenisového loktu či syndromu karpálního tunelu. Jak uvádí Státní zdravotní ústav, choroby z přetěžování končetin byly například v roce 2017 nejčastější příčinou uznané nemoci z povolání. (Nicméně na druhou stranu ne vždy šlo o pracovníky v kanceláři. Podobné problémy postihují i montážní dělníky.)

4. Stres

A v neposlední řadě se lidé na pracovišti setkávají i se stresem. Ten může vznikat jak kvůli špatným vztahům s kolegy či šéfem, tak kvůli obavám z neúspěchu, přetížení, monotónní práci, ale i třeba nutnosti fungovat v nevhodném klimatu (příliš vedro, dusno, zima, …). Často se ani nelze soustředit jen na jeden pracovní úkon, řeší se víc věcí, soustředění ruší příchozí e-maily a podobně.

>> Lidé jsou ve stresu. 15 procent Čechů trpí syndromem vyhoření. Je cesta ven?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Lidé jsou ve stresu, 15 procent Čechů trpí syndromem vyhoření

 

Co s tím?

 • Ergonomie pracovního místa je zásadní. Horní hrana monitoru by podle oficiálních doporučení pro bezpečnost práce měla být nejvýše ve výšce očí a ve vzdálenosti minimálně 40 cm od očí. Nemělo by se v něm příliš odrážet světlo z okna či svítidel.
 • Klávesnici byste měli umístit přímo před sebe, a co nejblíž k ní myš.
 • Na pracovním místě si udržujte pořádek.
 • Lokty by měly být podepřeny područkou židle a přibližně v úrovni desky stolu. Ramena uvolněná.
 • Snažte s sedět vzpřímeně, kolena dejte mírně od sebe. Chodidly byste se měli podlahy/podložky dotýkat celou plochou.
 • Vhodná je kvalitní ergonomická židle. Ale i bez ní si lze pomoci. Důležité je při sezení podepření beder. U levnějších kancelářských židlí se často lze setkat s tím, že při plném opření podepřena nejsou. „Pro zvýšení pohodlí si podložte bedra malým polštářkem vyplňujícím bederní prohnutí (při stlačení není větší než 5 cm až 8 cm), nebo použijte k opoře dolních zad velmi málo nafouklý míček (overball) či tenký molitanový váleček. Případně jako náhradní řešení použijte něco, co máte po ruce (složený svetr, šálu, ručník),“ doporučuje lektorka.
 • Balanční míče jsou terapeuty doporučovány jako doplněk ke klasickému sezení. Neměli byste na něm ale sedět dlouho, maximálně 30 minut (jinak by se mohly svaly unavit), a musí být v odpovídající velikosti. V obchodech hledejte míče ve výšce, která by měla odpovídat zhruba výšce vaší postavy bez 100 centimetrů. Tedy například pokud měříte 175 centimetrů, měl by mít míč průměr 75 centimetrů.
 • Každou hodinu byste si měli udělat krátkou pauzu s protažením.
 • Pauzu dopřejte i svým očím – klidně častěji. Například každou půl hodinku odvraťte pohled od monitoru někam pryč a několik desítek vteřin se dívejte třeba z okna.
 • Během práce často měňte polohu nohou, pod stolem je natahujte a krčte či jinak procvičujte.
 • Při pocitu akutního pálení šíje či bolesti beder se uvolněte, vytáhněte tělo temenem hlavy vzhůru a poté si zacvičte. 2 – 3 minuty. 5 cviků na rychlou pomoc a řadu dalších rad a tipů pro sedavé zaměstnání najdete také v článku Bolest hlavy a práce u počítače spolu můžou souviset. Co dělat, aby vám sedavé zaměstnání ne(z)devastovalo tělo?
 • Abyste eliminovali stres na pracovišti, mělo by vám kromě výše uvedeného pomoci i to, že si budete práci důsledně plánovat. Snažte se neodkládat úkoly a nepřeskakovat je. Trénujte také asertivní chování.
 • Nezapomeňte také dostatečně pít – ideálně čistou vodu (v takovém množství, jak je vám to příjemné, abyste se cítili svěží a s „čistou“ hlavou).
 • Jak zatočit se stresem obecně se dozvíte v článku: Jak zatočit se stresem, úzkostmi, špatnou náladou? 5 věcí, které vám pomůžou být v pohodě

 

>> Office jóga. Tipy na cviky do kanceláře. Přesný návod, jak cvičit:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima Ženy: Office jóga

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama