Zloději slídí na sociálních sítích i v odpadcích. Jak před nimi (nejen) o Vánocích domov ochránit?

Za loňský rok policisté řešili přes dva tisíce krádeží vloupáním do bytu. Každoročně se nejvíce vloupaček šetří v období letních dovolených, dalším časovým uzlem, kdy výrazně stoupá počet vloupání do bytů, je pak rozmezí mezi Štědrým dnem a Novým rokem.
21. 12. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: VE STŘEDOČESKÉM KRAJI ŘÁDÍ GANG VYKRADAČŮ DOMŮ
21. 12. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: VE STŘEDOČESKÉM KRAJI ŘÁDÍ GANG VYKRADAČŮ DOMŮ

reklama

Období mezi svátky je pro zloděje velmi lákavé. Velký zájem u nich vzbuzují také čerstvě rozbalené vánoční dárky, jimiž se někteří lidé chlubí i na sociálních sítích. A protože téměř každý během svátků navštěvuje příbuzné, známé, nebo vyráží na hory, mají lupiči příležitostí víc než dost. „Zloději „pasou“ po zcela novém zboží, které jsou schopni si vysledovat, například podle odkládání balících kartónů ke kontejnerům po Štědrém dnu, podle informací na sociálních sítích a podobně. Termín mezi svátky a Novým rokem odpovídá výkyvu vloupaček,“ říká například Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

Signály se hledají těžko

Podle odborníků na bezpečnost je dnes poměrně složité vypozorovat signály, že se něčí domácnost ocitla v hledáčku lupičů. „Doby dávání sušenek pod rohožky jsou již dávno pryč. Dnes se zájem sofistikované organizované zločinecké skupiny o náš majetek dá odhalit stěží. Takové skupiny využívají skryté prostředky ke sledování na vysoké úrovni o miniaturních rozměrech. Pořád ale platí to, že výskyt neznámých osob u bytu je podezřelý,“ říká bezpečnostní expert M2C Oldřich Rutar. Jak můžete vidět v úvodní reportáži, gang vykradačů domů teď už několik měsíců řádí ve Středočeském kraji. Podle Michala Herma z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování se kromě sofistikovaných způsobů překonávání zabezpečovacích systémů, na které se specializují zejména cizinci, stávají obydlí v poslední době také terčem drogově závislých lidí. „Používají k překonání přístupových cest hrubou sílu,“ popisuje opačný přístup Michal Herm. Jak tedy nedat nejrůznějším zlodějům šanci?

1. Nezveřejňujte informace o majetku

Vyhněte se jakémukoliv zveřejňování informací o tom, co jako obyvatelé bytu vlastníte.

2. Nesdílejte informace o dovolené

Nikomu neříkejte (tedy kromě opravdu spolehlivého blízkého člověka), kdy budete mimo svůj domov, nesdílejte informace o opuštění bytu na sociálních sítích. „Takovým případem může být i jedna fotka z dovolené umístěná na jakoukoliv sociální síť,“ upozorňuje Oldřich Rutar.

3. Pozor na obaly od (drahého) zboží

Obaly od elektroniky a jiných drahých dárků nenechávejte povalovat u popelnic před domem, ostatně patří do tříděného odpadu, obvykle tedy do kontejneru na centrálním sběrném místě. Vyhazujete-li krabici od zásilky z e-shopu, sundejte vždy etiketu s vaší adresou.

4. Zabezpečte nemovitost

Další dobrou prevencí je zabezpečení bytu - tedy bezpečností dveře, zámky, fyzická ostraha celého objektu.

5. Poproste souseda

Dobře ale může posloužit i spolehlivý soused. „Není nad to, když si lidé v této otázce vycházejí vstříc a byty si kontrolují navzájem,“ říká Rutar.

6. Cennosti schovejte, využít lze i pojištění

Do průměrně zabezpečeného bytu se lupič dostane během několika vteřin, maximálně několika minut. Pokud vlastníte i cennější předměty, a chcete mít větší jistotu, můžete si sjednat pojištění. „Je třeba vždy myslet na to, co mimořádného doma člověk má a zda to jde extra připojistit, případně jak to lépe zajistit (sejf a podobně). Vždy mějte u nákladnějších předmětů nákupní dokumentaci, fotografie, posudky. Neukládejte cennější věci ve sklepě, na balkonech nebo společných prostorách,“ radí Eva Svobodová a dodává, že v souvislosti s rychlým vzestupem hodnoty bytu a pořizování nového vybavení je třeba pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat alespoň jedenkrát za tři až čtyři roky, neboť by původně stanovené pojistné částky už nemusely stačit.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Zabezpečení chat. Jak mohou pomoci strážníci

 

7. Zloděje lákají i opuštěné chaty

V zimě jsou lupiči hojně vyhledávány i chaty a letní sídla, která jsou mimo sezónu opouštěná. „V zimních měsících jsou rekreační objekty prázdné a případní zloději je mohou nejen napadat, ale také využívat k přenocování,“ upozorňuje mluvčí Policie ČR David Schön a odkazuje na volně dostupnou mobilní aplikaci „Zabezpečte se“, která obsahuje informace a návody na zabezpečení majetku, jako jsou právě rekreační objekty, ale i byty, případně kanceláře či sklepní kóje. 

Co když najdete byt vykradený?

Pokud se stane, že vaši nemovitost zloději vyloupí, v první řadě byste měli okamžitě zavolat policii. Pokud byste to neudělali, může podle Evy Svobodové pojistitel přistoupit na odmítnutí či snížení plnění. To nicméně platí i tehdy, je-li v záznamu uvedeno, že nebyly překonány násilně překážky k zabránění vstupu do bytu.

V dnešn í době, kdy spousta domácností využívá úklidových a podobných služeb, je třeba personál důkladně poučit o situaci, kdy najdou byt v nezvyklém stavu. „Stalo se již mnohokrát, kdy si pracovník úklidové firmy myslel, že majitelé před odjezdem na dovolenou nechali byt ve značném nepořádku a s ohledem, že se brzy již vrátí, výtečně uklidil – samozřejmě s veškerými stopami pachatelů,“ uzavírá Oldřich Rutar.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Jak zabezpečit chatu před zimou

 

 

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!