Zrádné pily aneb Pozor na úrazy rukou. Jejich počet na podzim roste

Lékaři varují před podzimními úrazy rukou během práce (nejen) na zahradě. Nejčastěji k nim dochází při manipulaci s kotoučovými pilami. Jak riziko zranění snížit?
Cirkulárka
Cirkulárka
freepik.com

reklama

Podzimní sezóna je mimo jiné spojena s prořezáváním stromů a přípravami topného dřeva na zimu. A v tomto období pak lékaři evidují častější zranění rukou, například amputace prstů. „Zranění a amputace v oblasti horních končetin představují celoroční problém s maximy v době práce se dřevem, tedy na jaře a na podzim. 80 procent úrazů je způsobeno stolní nebo ruční okružní pilou,“ říká MUDr. Tomáš Hellmuth z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysoké nad Jizerou. I podle webu BOZP.cz patří kotoučové pily mezi nejnebezpečnější dřevoobráběcí stroje. Co pomůže zbytečnému poranění předejít?

Před před spuštěním

Chystáte-li se pracovat s cirkulárkou či ruční okružní pilou (tzv. maflem), odložte řetízky, náramky, hodinky či prstýnky. „Máte-li dlouhé vlasy, svažte je a schovejte pod ochrannou čepici,“ radí BOZP.cz.

Před spuštěním pily zkontrolujte, v jakém je stavu. Kotouč, který vám může nejvíc ublížit, musíte podle BOZP.cz vždy zvolit podle druhu opracovávaného materiálu. Nesmí být navíc tupý, porušený, deformovaný nebo prasklý. „Při montáži se přesvědčte, že je kotouč, ale i ochranný kryt, řádně upnutý dle návodu výrobce,“ uvádí web zaměřený na bezpečnost práce s tím, že byste si vždy měli kupovat originální náhradní díly a příslušenství, nikoliv podezřele levné falzifikáty.

Vhodný pracovní oděv

Váš pracovní oděv by měl být pevný, spíš upnutý než volný, a neměly by z něj volně vlát jakékoliv části, které by se mohly dostat do střetu s pilou. „Pro práci s motorovou pilou je důležitá ochrana téměř všech částí těla - ochranný protipořezový oděv, antivibrační rukavice pro práci s motorovou pilou a zejména pak tzv. lesnický set, který obsahuje kompletní ochranu hlavy, zraku a sluchu (přilba, sluchátka, ochranný štít). Při profesionálním užívání se tyto prostředky ještě doplňují vhodnou protipořezovou obuví,“ doplňuje Jan Chovanec z Canis Safety.

>> Jak by měla vypadat správná koza na řezání dřeva:

Koza na řezání dřeva
Koza na řezání dřeva

 

Při samotné práci...

Po zapnutí pily ještě zkontrolujte, že je vše v pořádku. Nežádoucí by mohly být jakékoliv neobvyklé zvuky nebo dokonce vibrace. V takovém případě stroj ihned vypněte.

Dá se také konstatovat, že někdy ani ochranné pomůcky neslibují spolehlivou ochranu. V případě cirkulárky se totiž může stát i to, že se rukavice zachytí o roztočený kotouč a stane se tak samotnou příčinou zranění. I s tímto vědomím je třeba k práci přistupovat a o to víc dodržovat bezpečnostní doporučení. „Dávejte pozor na to, aby vaše ruce byly vždy v bezpečné vzdálenosti od pilového kotouče, ale i místa, kde dochází k řezu. Za žádných okolností nesahejte rukou pod materiál, který řežete,“ upozorňuje BOZP.cz.

Při práci s ruční kotoučovou pilou nikdy nedržte řezaný kus v ruce nebo přes koleno. Zpracovávané dřevo by mělo být vždy řádně upevněno a podepřeno.

Nastavte také správnou řeznou rychlost, nikdy nepřekračujte nejvyšší přípustný počet otáček stroje vzhledem k vlastnostem použitého kotouče.

Piliny, odpadky dřeva a jiné nečistoty z cirkulárky odstraňujte jen tehdy, je-li stroj vypnutý. „Navíc čištění nikdy neprovádějte rukama, ale k tomu určenými nástroji - koště apod.,“ uvádí BOZP.cz.

Pozor na únavu či alkohol

Nikdy se ale nepouštějte do řezání s pilou, pokud jste unaveni, ve špatném zdravotním stavu nebo špatné psychické kondici. A ani po požití alkoholu, omamných látek či léků, které mohou způsobit malátnost a nestabilitu.

Domácí úpravy mohou být nebezpečné

Raději na pile nedělejte ani žádné domácí úpravy a “vychytávky”. „Ty mohou velmi vážně ohrozit vaši, ale i okolní bezpečnost,“ upozorňuje BOZP.cz.

>> Ke kolika úrazům vyjíždí záchranáři ročně? Jak často zvoní na lince 155 telefon? Fakta, která vás překvapí:

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Záchranná služba v Česku
VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Záchranná služba v Česku

 

Ivana Kropáčková; s využitím Bozp.cz/aktuality/bezpecnost-prace-kotoucova-pila

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama