Zůstane jen dluh. 5 kroků, které vás mohou zbavit protiprávní exekuce

Exekučně zabaveno

VELKÉ ZPRÁVY: Posun v protiprávních exekucích

Potýkáte nebo potýkali jste se s exekucí? Pokud jste v minulosti podepsali smlouvu, ve které figuroval pojem „rozhodčí doložka“, je možné, že se jedná o exekuci protiprávní. Máte právo na její zastavení a vrácení peněz, které si za vymáhání dluhu účtoval exekutor...

Už před šesti lety soudy vydaly zásadní rozhodnutí, že nelze nařídit exekuci na základě neplatné rozhodčí doložky, která byla často součástí podepisovaných smluv. Protiprávních exekučních příkazů přitom bylo následně podle odhadu vydáno zhruba dvě stě tisíc. Zkušenost má i paní Anna. Té z rozpadlého manželství zůstala na krku spousta půjček, o kterých prý neměla původně ani tušení. To ale nikoho zajímalo. Realita byla tvrdá - patnáct exekucí, které v součtu dělaly asi jeden milion korun. Pak se ale ukázalo, že jedna z exekucí je nařízena neoprávněně, právě z důvodu neplatné rozhodčí doložky. „Díky právníkům se povedlo, že ta jedna neoprávněná exekuce byla zastavena, a tím se mi zlepšil život, alespoň o málo,“ říká Anna v úvodní reportáži.

Teď navíc přišel další zlom. Krajský soud v Ostravě poprvé rozhodl, že exekutor musí vrátit zpět i peníze, které si nárokoval. Řada lidí, kterým nezákonná exekuce byla zastavena, se setkává i s tím, že jim exekutoři peníze, které od nich vymohli na své náklady, vracet nechtějí. Podle odhadů odborníků je ve hře až miliarda korun, která je u exekutorů neoprávněně. O tyto peníze teď chtějí právníci a jejich klienti také bojovat. „Pro lidi má smysl zastavení exekuce, i finanční. Protože zastavením exekuce samozřejmě ten samotný dluh nezmizí, ale pokud tam například zůstává pro toho věřitele dluh 20, 30 tisíc, tak ty peníze mohou právě získat od exekutora a po zastavení exekuce najednou mohou zjistit, že jsou bez dluhů,“ říká advokát Petr Němec.

Pokud také máte na krku exekuci například kvůli nesplacení úvěru, poradíme vám, jak zjistit, jestli není protiprávní, a jaké by měly být další kroky…

1. Dohledejte exekuční příkaz

Dohledejte dokumenty, které s danou půjčkou a exekucí souvisejí. Na začátku z nich můžete vyčíst první indicie. Budete je ale zřejmě potřebovat i později.

2. Může se vás týkat protiprávní exekuce?

Je relativně snadné zjistit, zda může být exekuce protiprávní. Vezměte si tedy jakýkoliv exekuční příkaz nebo jiný dopis exekutora a přečtěte si první odstavec. Pokud tam najdete spojení „rozhodčí nález“ nebo „rozhodce“, je šance, že takovou exekuci bude možné zastavit. Například i na webu Exekutormasmulu.cz můžete zdarma vyplnit formulář a nezávazně zjistit/ověřit, jestli je možné vaši exekuci zastavit.

3. Nenašli jste doklady?

Ani ztráta podkladů není problém. Pokud jste zaměstnaní, můžete požádat například mzdovou účetní, aby vám udělala kopii exekučního příkazu, na základě kterého probíhají srážky ze mzdy. Jinak také máte právo nahlédnout do svého exekučního spisu. Ten je veden u okresního soudu, pod který spadá vaše trvalé bydliště. Vše si pak ofoťte například na telefon.

4. Musíte se ozvat sami

Požadovat zastavení exekuce musíte sami. Pokud si netroufnete, může vám s celou záležitostí pomoci právník, ideálně takový, který se na danou problematiku specializuje.

5. Podání návrhu na zastavení exekuce

Do 15ti dnů poté, co jste se dozvěděli o důvodu zastavení exekuce, můžete dle platné legislativy podat Návrh na zastavení exekuce přímo u konkrétního exekutora. V něm by měly být vylíčeny důvody, proč chcete exekuci zastavit. K návrhu je třeba přiložit všechny listiny, které dokazují, že by měla být exekuce zastavena. Na to je třeba dát si pozor, protože jinak může exekutor návrh odmítnout.

Rozhodnutí, co dál

Exekutor do 15 dnů od doručení návrhu vyzve další účastníky exekuce, aby se k návrhu vyjádřili. Pokud všichni se zastavením exekuce souhlasí, exekutor vyhoví návrhu do 30 dnů. "Pokud věřitel nesouhlasí, bude o tomto návrhu rozhodovat exekuční soud," vysvětlil už dříve advokát Viktor Fojt. Ve vyjádření pak musejí být uvedeny důvody nesouhlasu. A v případě, že soud rozhodne ve váš prospěch, máte právo i na vrácení peněz, které vynaložil exekutor. Pokud to odmítne, je nutné obrátit se opět na soud.

>> Co vás pálí? Protiprávní exekuce:

Ivana Kropáčková

Tagy: