Cesta k nižším platbám za energie: Úspory v otázkách a odpovědích

Platíte vysoké částky za energie a chtěli byste výdaje snížit? V článku najdete odpovědi na otázky, které si v této souvislosti lidé nejčastěji pokládají.
Energie - důležitá součást našich životů
Energie - důležitá součást našich životů
thinkstock.com

reklama

 

V zásadě existují tři základní kroky, jak lze doma ušetřit za energie:

1) Můžete změnit dodavatele (najít si takového, který nabízí levnější energie oproti stávajícímu).

2) Můžete efektivněji využívat elektřinu i plyn. Více v článku 10 rad, jak snížit spotřebu elektrické energie

3) Můžete si pořídit úsporné spotřebiče.

 

Úsporné spotrebiče ušetří peníze

Kuchyně jako srdce domova: Nechte v ní proudit energii, ale levně

 

My víme, na co se nejčastěji lidé v souvislosti s energiemi ptají. Jejich otázky jsme zaznamenali a našli odpovědi. Vše podstatné se dozvíte tady.

Jak a o kolik je možné snížit výdaje na energie?

Kdo ještě nikdy nic v tomto směru nepodnikl, může si náklady na plyn a elektřinu snížit o 30 až 50 %. Nejjednodušším krokem je najít si lacinějšího dodavatele (nižší cenové nabídky získáte nejčastěji u alternativních dodavatelů, jako je v ČR například Bohemia Energy), ale největší potenciál úspor je u každého doma.

Kde tyto úspory hledat především?

Jednoznačně největších úspor je možné dosáhnout zateplením bytů a domů a výměnou oken. Náklady na vytápění klesnou v průměru o 30 %. Kdo topí například elektřinou, dosáhne úspory minimálně ve výši 10 000 korun ročně.

Vyplatí se topit na méně stupňů?

Jednoznačně. Snížením teploty o jeden stupeň lze ušetřit 6 % spotřebované energie. Aby se lidé cítili dobře i při nižších teplotách, měli by udržovat v místnostech vyšší relativní vlhkost vzduchu – pokud je nízká, je rezerva 2 až 3 stupně Celsia. Stejně tak šetří i podlahové vytápění. Je dobře známo, že pokud je teplo na nohy, snese člověk teplotu vzduchu v pokoji o jeden až tři stupně nižší.

Mohu optimalizovat výdaje za energie, i když nechci provádět stavební úpravy domu?

Ano, můžete, a to především pořízením energeticky úsporných spotřebičů a úsporných žárovek, například s LED diodami. Zejména v kuchyni, kde mnozí z nás mají také pračku, běžně spotřebováváme 2krát až 3krát větší množství energie než v ostatních částech domu či bytu. Kuchyň je tak hned po topení a ohřevu vody největším žroutem energie. Například náklady na pořízení běžné nové lednice v ceně do 20 000 Kč se vám za dobu její životnosti vrátí v úsporách za elektřinu. V případě pořízení nové varné desky můžeme podle typu (sklokeramická nebo indukční deska) ušetřit 20–60 % elektřiny. I když energetická náročnost spotřebičů za posledních třicet let klesla téměř třikrát, stále můžeme správnou volbou nebo výměnou starého spotřebiče za nový dosáhnout podstatné úspory, kterou pocítí i naše peněženka.

Jak zjistím, který výrobek je energeticky úsporný?

Při pořizování jakéhokoli spotřebiče bychom měli věnovat pozornost nejen jeho funkcím, ale především technickým parametrům, a to zejména údajům o třídě energetické náročnosti, do které je zařazen. Tu vám prozradí tzv. energetické štítky. Energeticky nejnáročnější přístroje jsou zařazeny do kategorie G, která je označena červenou barvou, naopak ty nejúspornější nalezneme ve třídě A až A+++.

Lze ještě ušetřit i jinak než jen nákupem úsporných elektrospotřebičů?

Ušetřit můžeme také instalací tepelného čerpadla, které nám dokáže přinést zásadní úsporu na nákladech na vytápění. Výše úspory se samozřejmě odvíjí od konkrétního použitého typu tepelného čerpadla. Pokud bychom navíc chtěli být opravdu ekologičtí, můžeme investovat do ohřevu vody pomocí slunečních kolektorů.

 

Na otázky odpovídal Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy.                                                    Advertorial 


reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!