Tisíce korun doma díky teplé zimě. A můžete ušetřit ještě víc!

Letošní extrémně teplá zima asi spoustě lidí – zejména milovníkům sněhu – radost neudělala. Co ale potěšilo určitě všechny, je vyúčtování, které po sobě zanechala. Oproti loňské zimě ušetřily domácnosti za spotřebované teplo tisíce korun.
Letos v zimě jsme tolik topit nemuseli...
Letos v zimě jsme tolik topit nemuseli...
thinkstock.com

reklama

 

Ať už topíte plynem, nebo elektřinou, ušetřili jste až patnáct procent energie za topení. Také lidé, kteří k vytápění svých domovů využívají dřevo nebo uhlí, spotřebovali až o polovinu méně zásob. Většina rodin tak může počítat s tisícovými částkami, které jim po teplých zimních měsících zůstanou k dobru. Letošní zima byla k peněžence skutečně šetrná.

Zprávy - Lidé ušetřili palivo

REPORTÁŽ: Topíte dřevem nebo uhlím? Máte teď tisíce korun v kapse!

Elektřina, plyn, Praha, nebo venkov

Výše úspor závisí na způsobu vytápění a místě, kde žijeme. Pro představu uvádíme tři příklady...

Průměrně velký byt v Praze vytápěný plynem

Majitelé standardního bytu v Praze ušetří oproti loňskému roku zhruba 12–15 procent na spotřebě plynu. Samozřejmě je důležité, jaké množství plynu spotřebují celkově, ale většinou půjde o úsporu ve spotřebě plynu v kategorii topení. Vaření a ohřev vody zemním plynem markantní vliv na úsporu nemá, vzhledem k tomu, že tyto činnosti děláme neustále.

 • Průměrná spotřeba: 22 MWh
 • Cena za plyn: od 950 do 1 200 Kč/MWh
 • Předpokládaná průměrná úspora: 2,5 MWh
 • Předpokládaná úspora finanční: až 3000 Kč

Menší byt na malém městě vytápěný elektřinou

V tomto případě lidé ušetří kolem 10 až 15 procent za energii na výrobu tepla. Úspora přitom zřejmě ještě vzroste. Dodavatelé elektřiny totiž snížili ceny elektřiny průměrně o 15 procent.

 • Průměrná spotřeba: 15 MWh
 • Cena za elektřinu: závisí na distribuční sazbě, jističi, kraji a dodavateli
 • Předpokládaná průměrná úspora: 2 MWh
 • Předpokládaná finanční úspora: 4000–5000 Kč

Průměrně velký domek na venkově vytápěný plynem

Tady rodina ušetří oproti loňsku až 15 procent spotřeby zemního plynu. Domek se také lépe vyhřeje a poté není tak nutné topit celý den. Je proto možné, že úspora bude ještě větší.

 • Průměrná spotřeba: 32 MWh
 • Cena za plyn: od 950 do 1 200 Kč/MWh
 • Předpokládaná průměrná úspora: téměř 5 MWh
 • Předpokládaná finanční úspora: 5300–7000 Kč

Ušetřete ještě více!

Ušetřené sumy jsou příjemné. Pro vaši peněženku přitom mohou být ještě příznivější. Podle odborníků Prima Rádce se vám v každém případě vyplatí změna dodavatele. Jak v případě elektřiny, tak plynu. Na trhu je velké množství dodavatelů, kteří jsou stabilní, a přesto mají výrazně levnější ceny než majoritní společnosti.

Porovnejte si během pěti minut nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na českém trhu. Sjednejte si tu nejvýhodnější smlouvu zcela bezpečně, bez zbytečných rizik. Při výše uvedené spotřebě může s výběrem výhodnějšího dodavatele činit konečný účet za vytápění pražského bytu plynem 27 677 Kč – oproti běžnému dodavateli s vyúčtováním na 31 431 Kč. Až kolem osmi tisíc korun mohou ušetřit majitelé domku na vesnici, pokud topí plynem a uzavřeli by smlouvu s výhodnějším dodavatelem. V konkrétních číslech je to 40 701 Kč oproti 48 627 Kč. Lidé žijící v bytě na malém městě vytápěném elektřinou mohou za výhodnějších podmínek ušetřit téměř tři tisíce korun (37 471 Kč oproti 40 780 Kč).

Podvodníci za dveřmi!

Nejlepší je uzavřít smlouvu s dodavatelem energií na dobu neurčitou. Poté můžete kdykoliv odejít opět k jinému dodavateli s tříměsíční výpovědní lhůtou. Obraťte se přímo na vybrané dodavatele nebo porovnejte nabídky online u ověřených poskytovatelů. Dejte si pozor na podomní prodejce energií, kteří vás mohou lákat na velmi výhodné sazby. Často se jedná o podvodníky. Problému nekalých praktik podomních prodejců se budeme věnovat v dalších článcích na Prima Rádci.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!