BONUS: Výhody a nevýhody kreditní karty. Pro koho je vhodná?

Ač tak na první pohled nevypadá, je kreditní karta forma úvěru. Jedná se o levný úvěr pro toho, kdo je zodpovědný, má pojem o čase a umí s kartou pracovat. Naopak velmi drahý je pro toho, kdo tato kritéria nesplňuje.
Kreditní karta - úvěr bez ručitele pro lidi s platební morálkou
Kreditní karta - úvěr bez ručitele pro lidi s platební morálkou
thinkstock.com

reklama

 

Marta a Karel v našem seriálu postupně zjišťují, jak fungují finanční produkty. Tentokrát si brousili zuby na kreditní kartu. Jenže vypadá to, že patří mezi lidi z té druhé skupiny, kteří by se raději měli od kreditních karet (zatím) držet dál.

Prima Rádce (3)

SERIÁL o financích (3. díl): Kreditní karta

 

Jak kreditka funguje?

Kreditní karta je formou úvěru, který vám banka poskytuje. Jejím použitím čerpáte půjčku, kterou později bance splácíte. Při schválení kreditky je klientovi určen také kreditní limit. S každou uskutečněnou splátkou se dostupný kreditní limit automaticky o tuto částku opět navyšuje, a proto můžete půjčku čerpat opakovaně (tzv. revolving) bez toho, že byste museli o úvěr opakovaně žádat.

Pro získání kreditní karty nepotřebujete ručitele. Banka vám stanoví limit (tzv. kreditní limit), do jehož výše můžete z kreditní karty opakovaně čerpat finanční prostředky. Je v podstatě na vás, jakým způsobem peníze vyčerpáte (např. platba u obchodníka za zboží či služby, výběr hotovosti z bankomatu). Obvykle ale banka v rámci kreditního limitu omezí možnost čerpat hotovost pouze do výše hotovostního limitu, například na polovinu celkového kreditního limitu.

Kreditní karta je určena především pro bezhotovostní transakce, výběr hotovosti z bankomatu jejím prostřednictvím je proto obvykle spojen s vyšším poplatkem, než jaký banky požadují za výběr z debetní karty (platební karty, kterou klienti získávají ke svému běžnému účtu a prostřednictvím níž mohou disponovat finančními prostředky, které na tomto svém účtu mají).

Dvoudílný manuál o kreditních kartách si přečíst zde:

Žena s kreditkou

Kreditní karta: Úvěr bez ručitele pro lidi s platební morálkou (1. díl)

Placení kreditní kartou

Kreditní karta: Úvěr bez ručitele pro lidi s platební morálkou (2. díl)

Výhody kreditní karty

Bezúročné období trvá 45–55 dnů (podle karty) – pokud do této doby stihnete vyčerpané peníze vrátit včas, nenaskakují žádné úroky.

Kreditní karta nabízí spoustu doprovodných slev a akcí ve výši několika desítek procent, které se pozitivně promítnou do stavu klientova účtu. Jedná se o různé slevy u konkrétních prodejců (restaurace, sport, oblečení...).

S kreditkou lze dosáhnout i na další bonusy. Některé karty například vrací 2 % zpět z běžných nákupů.

Lze ji využít i jako finanční rezervu. O úvěr nemusíte znovu žádat.

Vhodná je i na cestu do zahraničí. Chystáte-li se vycestovat, je směnný kurz na kartě často výhodnější než výměna valut. Nepouštějte se však do výběru hotovosti z bankomatu, výše poplatku by vám radost z nákupu nejspíš pokazila.

Uvažujete o tom, že byste si kreditní kartu pořídili? Podívejte se ZDE, jaké jsou v nabídce, co je jejich součástí a jaké výhody nabízejí.

Nevýhody kreditní karty

Vysoké úroky, pokud nestihnete vrátit konkrétní částku včas.

Sofistikovaný produkt.

Lákadlo na utrácení – při předávání plastikové karty můžete při nákupech ztratit pocit, že vydáváte peníze a láká vás to nakupovat víc věcí, než potřebujete.

Matení – lidé mají pocit, že nejde o úvěrový produkt.

Poplatky (někdy poplatek za kartu a poplatek za vedení kartového účtu, poplatky za výběr z bankomatu).

Shrnutí: Pro koho je kreditka (ne)vhodná?

Jak jsme psali na začátku, kreditní karta je vhodná pro klienty, kteří mají určitou platební morálku, finanční rezervu, přehled ve finančích produktech a umějí s kartou zacházet.

Kreditku by si naopak neměli pořizovat lidé bez odpovídající měsíční finanční rezervy na splacení vyčerpaných peněz. Nevhodná je i pro „chronické lovce slev", které jsou obvykle s kreditními kartami spjaty. Je to sice jejich velká výhoda, ale zároveň pro některé majitele karty může znamenat zbytečné výdaje za věci, které ve skutečnosti nepotřebují.

 

Podívejte se i na první dva díly našeho seriálu...

Seriál o financích - 1. díl - titulní foto

SERIÁL o financích (1. díl): Platební karty

Seriál o financích - 2. díl - titulní fotka

SERIÁL o financích (2. díl): Debetní versus kreditní karta

 

Jak se vám líbí seriál o financích? Dozvěděli jste se nové a užitečné informace? Napište nám na Facebook. Děkujeme.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!