Miliardy transakcí ročně: Jak často používáte platební kartu vy? A kolik utratíte?

Za poslední rok z našich bankovních účtů "zmizelo" díky používání platebních karet doma i v cizině přes 900 miliard korun. Z bankomatů Češi vybrali přes 625 miliard, u obchodníků pak bezhotovostními platbami utratili téměř 352 miliard korun.
Platba kartou v obchodě
Platba kartou v obchodě
thinkstock.com

reklama

 

Máte přehled o tom, jak často chodíte k bankomatu vybírat peníze ze svého účtu a kolikrát měsíčně platíte kartou v obchodech? Pokud jde o průměrná čísla, tak takový běžný Čech se pro hotovost moc nenaběhá.

Půl milionu lidí denně vybírá hotovost

Podle nejnovějších statistik vybíráme každý z nás u bankomatu jen jednou měsíčně, zato ale vyšší částku zhruba 3 600 korun. Započítány jsou přitom i výběry zrealizované během zahraničních cest. Každý den se přitom uskuteční téměř půl milionu výběrů z bankomatu, kterých je tu teď nainstalováno 4 399 kusů. 

Do obchodu bez peněz, ale s kartou

Kartu už více používáme i při platbě u obchodníků. Podle oficiálních čísel Sdružení pro bankovní karty utrácíme všichni měsíčně u platebního terminálu průměrně 2 220 kroun a bezhotovostní kartu použijeme tímto způsobem zhruba třikrát do měsíce.

Téměř polovinu takto zrealizovaných nákupů zakončíme „pípnutím“. Stále se zvyšuje počet takzvaných bezkontaktních karet, které stačí pouze přiložit k platebnímu terminálu. A roste i počet lidí, kteří je u prodejců skutečně používají. Z více než deseti miliónů platebních karet jich je zhruba polovina bezkontaktních. Při částce do pěti set korun není nutné zadávat PIN.

Lákájí i platby přes internet

Stále více korun také utrácíme díky internetovým platbám. Za poslední tři měsíce Češi zaplatili on-line za zboží a služby více než šest miliard korun. To je o dvě miliardy víc než za poslední tři měsíce loňského roku. Na konci prvního pololetí čítala částka za internetové platby kartou 11,6 miliard korun, tedy na každou vydanou debetní kartu zatím letos připadá podle statistik sdružení útrata zhruba 1500 korun.

Internetové platby lze využívat například i pro rychlé on-line sjednání pojištění do zahraničí, které je platné okamžitě po zaplacení. Více ZDE!

 

O platebních kartách bude také první díl našeho on-line seriálu. Už zítra. Tady, na Prima Rádci. Podívejte se na malou ukázku...

 

(Zdroj statistik: www.sbk.cz)

 

Mohlo vy vás ještě zajímat:

Nenechte si při výběru z bankomatu od nikoho "dýchat na záda"...

Používáte platební kartu? Nebuďte snadným terčem pro zloděje! FOTOGALERIE

Bezkontaktní karta

REPORTÁŽ: Do MHD v budoucnu jen s bezkontaktní kartou?

Někdy se reklamaci nevyhnete

Reklamace: Co se změnilo a co zůstává při starém?

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama