Používáte platební kartu? Nebuďte snadným terčem pro zloděje! FOTOGALERIE

Platební karta nám usnadňuje život a šetří peníze. Placení kartou je snadné, není zatíženo poplatkem, a vybrat z bankomatu vlastní banky je násobně levnější než udělat totéž na pobočce. Když ovšem nebudete obezřetní, může být zároveň platební karta slabým místem.
Nenechte si při výběru z bankomatu od nikoho "dýchat na záda"...
Nenechte si při výběru z bankomatu od nikoho "dýchat na záda"...
thinkstock.com

reklama

 

Kartu můžete ztratit, ale můžete být také při výběru z bankomatu podvedeni a zloději pak platí vašimi penězi, především na území jiných států. V tomto případě se jedná o "skimming". Čeští policisté loni řešili 184 případů podvodného kopírování údajů z platební karty.

Případů je stále víc. Ale ne víc, než jinde v Evropě...

 "V polovině těchto případů došlo následně skutečně k neoprávněné transakci prostřednictvím padělků naskenovaných platebních karet. K těmto výběrům pravidelně dochází mimo území České republiky," komentuje situaci mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Kreditní karty on-line Jednoduše, rychle, výhodně a bezpečně! Při nákupech ušetříte díky slevám a ještě dostanete část peněz zpět!

A dodává: "Pachatelé potřebují v co nejkratší době získat co nejvíce dat. Proto se většinou soustředí na bankomaty ve větších městech a to na místech, kde se v co nejkratší době vystřídá u bankomatu co nejvíce lidí."

Co do počtu případů takových útoků vede Praha. Dalšími místy, kde se pachatelé, kteří skoro vždy pocházejí z Bulharska a Rumunska, snaží podvodně získat data, jsou jižní Morava a jižní Čechy.

Za poslední čtyři roky počet případů nelegálního kopírování platebních karet vzrostl více než trojnásobně, nicméně podle Pavla Hantáka se aktuální číslo neliší v porovnání s okolními státy.

To ale nemění nic na faktu, že se počet takových útoků zvyšuje. Mnohé banky začaly používat ochranný prvek proti skimmingu, tzv. antiskimmovací nástavec, který je montován na štěrbinu pro vkládání platební karty a měl by zabránit montáži skimmovacího zařízení. Nejnovější případy ale potvrzují, že i tato ochrana je překonatelná. Policie zajistila i modely kopírovacích zařízení, které vypadaly stejně jako bezpečnostní antiskimmovací nástavec.

RokPočet útoků na bankomaty (skimming)
200521
200619
200794
200869
200952
201050
201185
2012150
2013184

Přehled skimmingu na území ČR. Zdroj: www.policie.cz

Omezte riziko na minimum!

Pravděpodobnost, že se stanete obětí skimmingu, není sice velká, ale stále je. Kartu vám ale mohou ukrást například i kapesní zloději. Celkově je proto vhodné dodržovat následující zásady: 

1. Při zadávání PIN si zakryjte klávesnici druhou rukou. Tímto způsobem můžete zabránit možnému odpozorování číselné kombinace.

2. Zkontrolujte pečlivě otvor na karty, svislý i vodorovný panel a při sebemenším podezření nepokračujte v operaci.

3. Nenechte si u bankomatu od nikoho radit a řiďte se pouze pokyny, které jsou uvedeny na obrazovce bankomatu.

4. Nikdo nemá právo vaši transakci přerušit, ani ochranka nebo jiný personál banky.

5. Pokud se v okolí bankomatu pohybuje podezřelá osoba, odložte výběr hotovosti raději na jindy.

6. Není-li bankomat v noci dostatečně osvětlen, raději ho nepoužívejte a vyberte si jiný.

7. Po dokončení transakce si dobře uschovejte hotovost a nezapomeňte si vzít zpět svou kartu a účtenku o provedené transakci.

8. Nikdy si nezapisujte PIN na platební kartu nebo ho neukládejte do peněženky, ve které platební kartu nosíte.

9. PIN nikdy nikomu nesdělujte, a to ani svým rodinným příslušníkům, policii či dokonce obchodníkovi.

10. Pokud jste ztratili svou platební kartu nebo vám byla odcizena, nahlaste to okamžitě své bance. Ta vaši kartu ihned zablokuje. V zásadě platí, že odpovědnost za neautorizované transakce nese držitel karty, a to do doby, než ztrátu oznámí bance. Proti zneužití platební karty se lze i připojistit. Kromě náhrady škody kryje pojištění i poplatky za blokaci (stoplistaci). Pojistné by mělo být sjednáno v úměře k limitu platební karty. Některé lepší karty mají pojištění automaticky zahrnuto v ceně.

11. Při podezření, že je na bankomatu umístěno skimmovací zařízení, informujete okamžitě policii na linkách 158 nebo 112, popřípadě banku (kontaktní infolinka bývá umístěna na bankomatech).

12. Při platbě kartou v restauraci či prodejně zajistěte, aby platební transakce proběhla pod vaším dohledem (personál by neměl kartu nikam odnášet).

13. Při platbě kartou na internetu si předem ověřte důvěryhodnost serveru.

Zdroje: www.bankovnipoplatky.com, www.policie.cz

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

V bance...

10 věcí, které byste měli udělat, než podepíšete smlouvu s bankou!

Přes deset tisíc aut ročně u nás ukradnou zloději.

Je pryč! Každých 50 minut zloději ukradnou auto! Co dělat, když se to stane právě vám?

Jen si vybrat správnou banku...

Hypotéka: Malé banky často prohrávají boj o klienty. Neumí se jim přizpůsobit!

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama