13 případů, kdy nedostanete náhradu škody na havarijně pojištěném autě!

Povinné ručení platit musíte, havarijní pojištění je dobrovolné. Řidiči si ho platí pro dobrý pocit, kdyby se s jejich autem něco stalo. Kdy ale nemůžete počítat s náhradou od pojišťovny, i když pravidelně pojistku hradíte? Takových situací je docela dost.
Nehoda dvou aut
Nehoda dvou aut
thinkstock.com

reklama

 

Náhoda je nevyzpytatelná. Každý, kdo vyjede autem na silnici, musí počítat s tím, že se může stát účastníkem dopravní nehody. Nehledě na újmy na zdraví či dokonce životě šplhají mnohdy do závratných výšin také škody majetkové. Pro tyto případy se řada řidičů jistí a uzavírá havarijní pojištění. To by mělo řidičům pokrýt škody, které v případě jím zaviněné kolize vzniknou na jeho autě. Zaviní-li nehodu druhý řidič, plnění se hradí z jeho povinného ručení. Kromě toho je možné pojistit auto proti vandalismu, živelným pohromám nebo krádeži.

Havarijní pojištění on-line Na silnici nezabráníme neštěstí, pomůžeme vám ale najít nejvýhodnější pojištění. Během několika minut zjistíte, která nabídka je právě pro vás ta nejlepší. 

Proti některým situacím se zase jistí pojišťovna a stanovuje, kdy pojištěným škodu v žádném případě neuhradí. Jedná se o takzvané výluky, které jsou uvedené v každé smlouvě. Čtěte pozorně podmínky, aby vás při vyjednávání o náhradu škody nakonec nečekalo nepříjemné překvapení.

Standardní výluky

Existují standardní výluky, které se týkají většiny pojištěných, nehledě na to, u které pojišťovny smlouvu uzavřeli. Tyto podmínky se přesto mohou v každé instituci více či méně lišit. V jakých situacích obecně nemáte možnost uplatnit nárok na náhradu škody?

1. Pokud vzniknou v důsledku opotřebení nebo vady materiálu nebo vlivem chybné konstrukce.
2. Vzniknou-li v důsledku nesprávné obsluhy (nesprávné zabezpečení vozidla proti samovolnému rozjetí) nebo údržby. Jinými slovy, pokud zapomenete dát na kopci ruční brzdu a auto se rozjede a poničí i auto před sebou, škodu vzniklou na vašem autě vám nikdo nezaplatí. Škoda na cizím majetku by měla být hrazena z povinného ručení.
3. Pokud vzniknou v důsledku teroristické, válečné události, stávky apod.
4. Pokud vzniknou v důsledku působení jaderné energie.
5. Vzniknou-li při činnosti pojištěného vozidla jako pracovního stroje a při manipulaci s nákladem.
6. Pokud škoda vznikne úmyslným jednáním osoby oprávněné užívat pojištěné auto.
7. Pokud škoda vznikne při závodech nebo při přípravných jízdách a jízdě na uzavřených okruzích.
8. Pokud škoda vznikne v době, kdy auto nemělo platný technický průkaz nebo nebylo svým technickým stavem způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Zde pozor při pokračování v jízdě po nárazu, jehož vlivem může dojít například k úniku provozních kapalin (např. zadření motoru). V tom případě nebylo auto po nehodě technicky způsobilé další jízdě. Hlídejte si také termíny, abyste nezapomněli včas na technickou kontrolu.
9. Pokud vznikne škoda vniknutím vody do prostoru motoru.
10. Pojištění se nevztahuje na pneumatiky, pohonné hmoty, datové nosiče a data.
11. Škody vám pojišťovna neproplatí ani v případě, jsou-li způsobené při opravě nebo údržbě vozidla nebo během doby, kdy bylo auto předáno opravci za účelem opravy nebo údržby, nebo prodejci za účelem prodeje.
12. Pokud by na autě vznikla škoda během trestné činnosti nebo během řízení vozu osobou bez platného řidičského oprávnění nebo řízením osobou pod vlivem alkoholu či jiných omamných nebo návykových látek. (Neplatí při odcizení vozu.)
13. Pokud vzniknou škody způsobené na přepravovaných věcech nebo škody způsobené věcmi přepravovanými na nebo v autě. Zde pozor. Například pokud vám auto poškodí jízdní kola, která máte na střešním nosiči, od pojišťovny plnění nedostanete.

Další výluky jednotlivých pojišťoven

Kooperativa vám neuhradí škodu, pokud s autem vjedete do místa postiženého povodní nebo záplavou a pokud se vám způsobí škoda, vyprošťujete-li jiný vůz z nesnází. 

AXA také neuhradí škody způsobené vyprošťováním nebo vlečením jiného vozu, navíc máte smůlu, pokud bude vaše auto poškozeno během zemětřesení.

Allianz ani ČSOB nemají žádné další nestandardní výluky, naopak ČSOB nemá oproti konkurenci v podmínkách výluku na vniknutí vody do motoru auta. 

U České pojišťovny se pojištění, stejně jako u konkurence, nevztahuje na škody na autě vzniklé nesprávným uložením nákladu. Ovšem na rozdíl od konkurence poškození vozidla nákladem přepravovaným v/na pojištěném voze ale ve výlukách uvedeno není. Tedy pokud vezete například kola správně připevněná na střešním nosiči a přesto dojde k poškození vozu vlivem jejich přepravy (například na kola zapomenete a vjedete do podzemního parkoviště), plnění od pojišťovny ČP podle pojistných podmínek získat můžete. Pokud vám ale kola ze střechy spadnou z důvodu špatného uchycení a poškodí vaše auto, plnění, obdobně jako u konkurence, nečekejte. Oproti konkurenci neobsahuje pojištění ČP výluku vniknutí vody do motorového prostoru vozidla. Pojišťovna neposkytuje pojistné plnění v případě poškození nebo zničení elektrického či elektronického zařízení vozidla zkratem.

Generali má ve výlukách například i to, že neuhradí škody vzniklé neoprávněným užíváním vozidla osobou blízkou pojištěnému nebo osobou v pracovněprávním či obdobném poměru nebo i ve smluvním vztahu k pojištěnému.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Nehoda se může stát kdykoliv...

Neplaťte zbytečně vysoké havarijní pojištění na auto! Aktualizujte smlouvu

Přes deset tisíc aut ročně u nás ukradnou zloději.

Je pryč! Každých 50 minut zloději ukradnou auto! Co dělat, když se to stane právě vám?

Jak správně nastavit havarijní pojištění?

Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je NÁVOD!

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama