Dejte si pozor! Neopatrnost na silnici vyjde draho!

Ještě nedávno ceny pojistek na auto klesaly, ale s příchodem nového roku nastal výrazný obrat. Pojištění stojí víc – až o desítky procent. Neplatí to ale pro všechny řidiče stejně!
Dopravní nehoda
Dopravní nehoda
thinkstock.com

reklama

 

Už jste to možná také pocítili. Pojistka za auto, kterou máte zaplatit, je najednou o několik stovek vyšší, než loni. Cena za povinné ručení se průměrně zvedla o deset procent, za havarijní pojištění motoristé platí o zhruba pět procent víc. Důvod? Pojišťovnám se výrazně zvedly náklady, hlavně kvůli legislativním změnám. S novým občanským zákoníkem se zvýšily především náhrady škod pro poškozené klienty. Situace se řeší individuálně, ne podle vyhlášky. A od nového roku také pojišťovny musejí přispívat alespoň tři procenta z přijatého povinného ručení do Fondu zábrany škod. Navíc již od minulého roku platí vyšší paušální poplatek hasičům, kteří zasahovali u dopravní nehody.

Dražší pojistka hlavně pro neukázněné řidiče

Přitom zvýšení cen neplatí rovnoměrně pro všechny. Pojišťovny si vybírají... Nejvíc si připlatí řidiči, kteří jezdí neopatrně a způsobují nehody. Naopak řidičům, kteří jezdí bez nehod, pojišťovny částku navzdory celkovému zdražovaní často o něco sníží. Cena autopojištění se může u řidičů rizikových a nerizikových v případě stejného vozu lišit i o několik set korun. A rozdíl zřejmě bude stále větší. Do rizikové skupiny přitom patří také mladí řidiči bez zkušeností. Ti také musejí počítat s vyšší pojistkou.

Sjednejte si povinné ručení on-line. Z pohodlí domova, bez zbytečných rizik. Během pár minut budete mít jasno, kde zaplatíte nejméně!

Česko se cenovým znevýhodněním neukázněných řidičů přiblížilo evropskému standardu. Většina evropských zemí už dávno zvyšuje pojistky motoristům, kteří často bourají. Je za tím snaha zlepšit situaci na silnicích a snížit riziko dopravních nehod na minimum.

Body za slušnost

Naopak zvýhodnění řidičů za jízdu bez nehod již funguje řadu let. Pokud řidič nezpůsobí nehodu, sbírá body, za které si může snížit cenu havarijního pojištění. U některých pojišťoven platí i to, že za jízdu bez nehod si lze přesunout body z povinného ručení do havarijního pojištění. Přesouvání bodů však funguje v rámci jedné pojišťovny. Vyplatí se proto mít havarijní pojištění i povinné ručení u jedné instituce.

Nehoda se může stát kdykoliv...

Neplaťte zbytečně vysoké havarijní pojištění na auto! Aktualizujte smlouvu

Za volantem...

Viděli jste ve Zprávách TV Prima: Za dva roky bude asi dražší získat řidičák!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama