Je pryč! Každých 50 minut zloději ukradnou auto! Co dělat, když se to stane právě vám?

Možná se vám to už stalo, možná je to vaše noční můra. Přijdete k zaparkovanému autu, ale místo je prázdné. Nevěříte vlastním očím, ale je to tak. Poradíme vám, jak se v takové situaci zachovat.
Přes deset tisíc aut ročně u nás ukradnou zloději.
Přes deset tisíc aut ročně u nás ukradnou zloději.
thinkstock.com

reklama

 

Podle policejních statistik sice počet ukradených aut za poslední roky klesl, přesto šok po příchodu k prázdnému parkovacímu místu zažijí každoročně tisíce jejich majitelů. Třeba loni zloději ukradli více než deset tisíc aut (přesně – 10 736). To znamená, že každý den musí tuto situaci řešit průměrně skoro třicet lidí.

Pokud přitom jezdíte autem typické české značky, měli byste se mít na pozoru ještě víc. Právě tyto vozy, které po našich silnicích jezdí nejvíce, se také nejčastěji stávají terčem zlodějů. Hodně se kradou také evropské značky. I u nich je velká poptávka po náhradních dílech. Naopak korejská, japonská či americká auta tolik „netáhnou“. Ale protože se i tyto značky začínají více prodávat, předpokládá se, že se o ně brzy zloději začnou zajímat také víc.

RokPočet odcizených autRokPočet odcizených aut
200324 174200913 954
200423 133201012 349
200521 980201111 647
200621 175201210 403
200719 501201310 736
200818 01120142617*

* k 31. 3. 2014, Statistika odcizených aut. Zdroj: www.policie.cz

A když už ne celá auta, tak alespoň součástky. Ty se naopak kradou s každým rokem ve větším počtu. Nejvíc kola, ochranné kryty kol, světla a čelní deska s dálniční známkou.

Pokud bydlíte v Praze nebo častěji jezdíte do Prahy, severních či středních Čech nebo Moravskoslezského kraje, měli byste o to víc dbát na prevenci. Tady totiž zloději auta, převážně v šedé barvě, kradou nejvíc. A všude. Nebojí se jednat v bočních neosvětlených uličkách ani na rušných sídlištích nebo parkovištích u supermarketů.

Auto není na svém místě. Co teď?

Přijdete-li k místu, kde mělo stát vaše auto, ale není tam, nepanikařte. Zkuste se nejdřív zamyslet, jestli jste skutečně ve správné ulici, u správného parkovacího místa. Pokud odcházíte z domu, přesvědčte se, jestli si třeba nemohl auto půjčit váš syn, kterému ujel vlak.

Pokud prověříte všechny možnosti, a jste si jisti, že auto skutečně zmizelo neznámo kam, volejte policii (158, 156). Tam si nejprve ověřte, jestli nemohlo být auto odtaženo. Až když vám policisté potvrdí, že o vašem autu nic neví, nahlaste jim krádež.

K sepsání trestního oznámení budete potřebovat občanku a doklady od auta (osvědčení o registraci vozidla, techničák, pojištění, případně leasingovou smlouvu apod.). Policisté od vás budou požadovat ještě řadu informací, jako je registrační značka, typ a barva auta, upřesnění místa, odkud vám auto zmizelo, dále třeba stav tachometru či množství benzínu. Počítejte také s tím, že po vás budou chtít vědět, jestli nemáte například dluhy.

Ušetřete až několik tisíc korun ročně na havarijním pojištění. Sjednejte si ho on-line, jednoduše a bezpečně!

Co nejdříve nahlaste krádež pojišťovně, u které máte sjednané povinné ručení a případně odpovídající havarijní pojištění. Proti krádeži se přitom můžete u některých pojišťoven připojistit také v rámci povinného ručení. Povinné ručení po odcizení auta pak zaniká automaticky ze zákona. Den zániku závisí na datu v policejním protokolu, který si pojišťovna vyžádá. Zbývající částku by vám přitom měla pojišťovna vrátit.

Pokud se vaše auto nenajde, policie vám zpravidla do měsíce od podání trestního oznámení vyhotoví „Usnesení o odložení věci“. To pak budete předkládat na odboru dopravy, kde musíte auto odhlásit. Dále ho bude vyžadovat pojišťovna právě kvůli zániku povinného ručení a případně kvůli zahájení řízení o vyplacení náhrady škody v případě uzavřeného pojištění proti krádeži.

Doklad si vyžádá i leasingová společnost, pokud bylo auto koupené na splátky. Leasingové společnosti také nezapomeňte krádež co nejdříve oznámit. Do doby vydání policejního usnesení jste povinni splácet, poté dojde k vypořádání.

Prevence – lze předejít krádeži auta?

Stoprocentní návod, jak zajistit auto, aby ho zloději neukradli, podle policie neexistuje. Zloději jsou prý velmi vynalézaví. Nicméně můžete riziko snížit alespoň na minimum:

  • existují různé způsoby zabezpečení auta – od alarmů přes blokování volantu po satelitní vyhledávací systémy
  • parkujte auta na bezpečných místech, jako jsou hlídaná parkoviště, zamčené garáže apod.
  • nenechávejte na viditelném místě v autě doklady, telefony, tašky, notebooky ani jiné drahé věci
  • při odchodu od auta kontrolujte, zda je zamčené

Pro všechny případy je vhodné se pojistit proti krádeži - buď v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění. A to platí zejména pro drahá auta. Případné investice do zabezpečovacích systémů (v řádech stovek až tisíců korun) by se naopak měly pozitivně promítnout do výše pojistky.

Nehoda se může stát kdykoliv...

Neplaťte zbytečně vysoké havarijní pojištění na auto! Aktualizujte smlouvu

Za volantem...

Viděli jste ve Zprávách TV Prima: Za dva roky bude asi dražší získat řidičák!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama