Léky za volantem: Kromě nehody hrozí i milionové úhrady

Alkohol ani drogy za volant nepatří. Nejenže můžete způsobit nehodu, ale pokud budete mít štěstí a vyváznete živí, náhradu za způsobené škody může chtít pojišťovna po vás, místo toho, aby vše zaplatila sama. A to samé platí i pro některé léky.
Léky za volantem mohou být nebezpečné
Léky za volantem mohou být nebezpečné
thinkstock.com

reklama

 

Jen málokdo usedne za volant poté, co si dá pivo, víno nebo vodku. Je to zakázané a nebezpečné, stejně jako jízda pod vlivem drog. Na to si jednoduše dává většina řidičů pozor. Jenže při užívání některých léků si ne každý takové vlivy na lidské chování uvědomí. Ale ve chvíli, kdy se něco stane a výsledky krve prokážou přítomnost zakázaných léků, respektive látek v nich obsažených, nejenže vám hrozí zákaz řízení, ale třeba i pojišťovny mají právo vymáhat škodu, kterou za vás poškozeným zaplatily. Celková suma může být v řádech tisíců, ale také milionů korun.

Buďte na silnici odpovědní a ohleduplní. Povinné ručení on-line Skvělé ceny, rychlé vyřízení!

Alkohol, drogy... a zakázané léky

Zákon mluví jasně. "Výluky povinného ručení určuje zákon č. 168/1999 Sb., paragraf 7 a 10. Pojistné podmínky jakéhokoliv povinného ručení tento zákon buď více méně kopírují nebo na něj jen odkazují. Podle paragrafu 10 má pojistitel (pojišťovna) v případě řízení vozu osobou pod vlivem léku, který je označen zákazem řízení, právo na úhradu vyplacené částky proti pojištěnému," vysvětluje Zbyněk Laisek, finanční odborník Prima Rádce.

Citace ze zákona č. 168/1999 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (o povinném ručení): „Pojistitel má proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že pojištěný... porušil základní povinnost týkající se provozu na pozemních komunikacích a toto porušení bylo v příčinné souvislosti se vznikem škody, za kterou pojištěný odpovídá. Porušením základních povinností při provozu vozidla na pozemních komunikacích se pro účely tohoto zákona rozumí... řízení vozidla osobou, která při řízení vozidla byla pod vlivem alkoholu, omamné nebo psychotropní látky nebo léku označeného zákazem řídit motorové vozidlo...“

Platí zde stejné podmínky jako pro řízení pod vlivem alkoholu nebo drog.

A pojišťovny mají přitom stejné právo na úhradu škody také tehdy, odmítnete-li se podrobit i jen testu na přítomnost těchto látek. 

Nepříjemnou zkušenost má muž, který šoféroval poté, co si vzal lék označený zákazem řídit. "Na tuto skutečnost byl upozorněn jak v příbalovém letáku, tak i přímo na obalu léku. V průběhu šetření bylo prokázáno, že řidič lék a jeho účinek dobře znal, a přesto usedl za volant. Bohužel způsobil dopravní nehodu a v souladu se zákonem tak po něm pojišťovna požadovala vrácení vyplaceného pojistného plnění," uvádí příklad z praxe mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Leták nebo krabička?

Ne vždy ale může být každému řidiči jasné, že s lékem, který užil, by neměl řídit. Už dávno nevzniká povinnost farmaceutickým firmám označovat schopnost léku negativně ovlivňovat lidské schopnosti a vnímání na krabičce. Povinnost uvést tento údaj je pouze v příbalovém letáku, který je ale psán miniaturním písmem a ne každý si ho přečte.

Neměli byste se tak spoléhat na to, že vás varuje piktogram na obalu. Většinou tam není, i když je lék pro řidiče nevhodný. To, že na krabičce znak chybí, ale není pro pojišťovnu okolnost, která by ji přinutila škodu nevymáhat. "Lék musí být označen způsobem, ze kterého je zřejmé, že po jeho požití není možné usednout za volant a řídit. Není rozhodující, zda se jedná o piktogram na obalu či zda je upozornění v příbalovém letáku," říká Buriánková. 

 

NENECHTE SI UJÍT: Pro všechny řidiče...

Seriál o financích - 13. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto, nastavení smlouvy, úspory

– hraný on-line seriál ze života (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

 


Někde zákaz, někde doporučení

Vyslovený zákaz řízení motorových vozidel se týká hlavně léků na spaní (např. Zopitin), antidepresiv, léků užívaných při epilepsii, léků na centrální nervovou soustavu (např. Diazepam, Apaurin, Haloperidol v začátcích léčby). Většinou se jedná o přípravky na předpis. Informovat by vás měl také lékař i lékárník.

Mezi nevhodné (ne vždy přímo zakázané) medikamenty z pohledu řízení motorových vozidel ale patří třeba i přípravky proti alergiím, volně prodejné léky na kašel nebo proti bolesti, také kapky do očí mohou být pro řidiče nebezpečné.

I přesto, že řada léků na trhu nepředstavuje pro řidiče žádné nebezpečí, existuje také dost takových, které negativní vliv mají. Tak jako tak byste měli být obezřetní a pozorně číst informace o léčivém přípravku, vyžádat si informace od lékařů i lékárníků. Podrobně v tomto článku:

Některé léky za volant nepatří!

Berete léky na kašel nebo alergii? Možná byste neměli řídit!

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sledujte Zprávy FTV Prima, každý den v 18.55 hodin nebo na Prima PLAY.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!