Povinné ručení na zahradní traktůrky či invalidní vozíky? Možná už příští rok

Bude povinné ručení i pro traktůrky, kterými jen pár měsíců v roce sekáte trávu na zahradě? Je to možné. A netýká se to jen těchto strojů. Chystá se novela, která má nařídit platbu pojistky na vše, co má pohon...
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Reportáž - Povinné ručení na traktůrky
thinkstock.com

reklama

Ministerstvo financí připravuje novelu, kde budou mít povinnost platit povinné ručení i majitelé dalších strojů, které nikdy nevyjedou na silnice. Proč? Je to na základě rozhodnutí Evropského soudního dvora. Kdesi ve Slovinsku totiž jeden člověk na svém pozemku svým traktorem a ve své stodole srazil člověka a prohrál následný soud. Evropský soudní dvůr pak rozhodl, že ve všech zemích Evropské unie musí mít povinné ručení všechno, co se hýbe. "Majitelé třeba zahradních traktorů nebo motokár nebo minikár, kteří se nepohybují na veřejných komunikacích, budou muset mít sjednáno toto povinné ručení s tím, že se ani nepředpokládá možnost, že by ho přerušili například v zimních měsících," říká projektový manažer Autoklubu ČR Robert Vacek. To se ale samozřejmě lidem, kterých se to týká, nelíbí. "Je to nesmysl. Já když budu jezdit po svém pozemku a nebudu jezdit po veřejných komunikacích, tak samozřejmě je to nesmysl, abych platil povinné ručení," řekl majitel zahradního traktůrku redaktorovi Zpráv FTV Prima Karlu Rychlému, na jehož reportáž se můžete podívat na videu pod titulní fotkou.

POVINNÉ RUČENÍ ONLINE: Najděte nejvýhodnější nabídku. Ušetřit můžete až 2 tisíce...

Teritorium je klíčové

Ministerstvo financí se ale proti takovým výpadům brání. Novela prý vlastně nepřináší nic nového. "Novela zásadním způsobem nerozšiřuje rozsah vozidel, které budou podléhat odpovědnosti za škodu. Pouze rozšiřuje teritorium, kde bude provozovatel povinen toto pojištění sjednat," tvrdí mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Jenže právě to teritorium je klíčové. Novela se netýká jen lidí, kteří si doma sekají traktůrkem svoji zahradu, nebo zemědělců, kteří se svými stroji jezdí po soukromé cestě dva měsíce v roce. Může totiž ohrozit i řadu sportovních odvětví. "Mohou to být motokáry, minikáry, stejně tak motokros nebo plochá dráha," doplňuje Robert Vacek.

 

NENECHTE SI UJÍT: Pro všechny řidiče...

Ceny za povinné ručení rostou Foto:

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto, správné nastavení smlouvy, úspory

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

 

 

 

Bude se platit i za invalidní vozíky s pohonem?

Pokud se má podle novely důsledně dodržovat, že povinné ručení budou platit majitelé všeho, co je na pohon, měli by platit i postižení s elektrickými invalidními vozíky. A to je velmi třaskavé téma. "Myslím si, že tato citlivá témata budou při tom legislativním procesu zcela jistě řešena. Nedokážu si sám představit, že by byla další finanční zátěž pro toho, kdo má ten motor, ten elektrický vozík a podobně," obává se Vacek.

Hodně připomínek. Není divu...

Návrh zákona o povinném ručení je v tuto chvíli v připomínkovém řízení na jednotlivých ministerstvech. Vláda by ho měla mít na stole nejdéle do konce listopadu a pokud by ho odsouhlasila, mohl by začít platit už v příštím roce. Nicméně reportér Karel Rychlý ještě zjistil, že návrh novely připomínkují jednotlivá ministerstva v nejužším kruhu, a to bez organizací, které by se přitom také měly vyjádřit. Ministerstvo financí chce, aby byla novela co nejdříve schválena. A zdá se, že rychlost vítězí na plné čáře. Jednotlivé resorty nepozvaly k připomínkovému řízení organizace, kterých se přitom novela výrazně dotkne. Co na to ještě říká manažer Autoklubu ČR Vacek nebo třeba Jan Doležal z Agrární komory uvidíte v navazující reportáži Karla Rychlého:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima Rádce - Povinné ručení i na zahradní traktůrky 2

NOVÁ finanční poradna: ENERGIE, HYPOTÉKA, POJIŠTĚNÍ, PŮJČKY, MOBILNÍ TARIFY, PENZE, SPOŘENÍ... Máte dotaz z jakékoliv finanční oblasti? Chcete ušetřit? Chcete vědět, jak efektivně nastavit smlouvu nebo najít výhodnější finanční produkt? Kontaktovat naše odborníky můžete zde.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!