Povinné ručení opět zdraží. Víme, jak získat nejvýhodnější cenu

Podle odborníků by ceny měly jít nahoru v průměru až o 10 procent. Pojištění motorových vozidel totiž prodělává. Je to tím, že pojišťovny podle nového občanského zákoníku vyplácejí poškozeným motoristům více peněz.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Je několik cest, jak zajistit nejvýhodnější cenu povinného ručení
thinkstock.com

reklama

Havarijní pojištění podle odborníků dlouhodobě zlevňuje, povinné ručení právě naopak. Ceny začaly růst po několika letech poklesu už během roku 2013, loni pak trend pokračoval a průměrná cena za pojistku se meziročně zvedla o 20 – 30 procent, v průměru o 400 až 700 korun. Letos rostoucí trend pokračuje a pokračovat bude i nadále - i když ne v takovém rozsahu. To, že pojišťovny vyplácejí poškozeným motoristům víc peněz, je určitě dobrá zpráva. Má ale i svou druhou stránku - tím, že pojišťovny v důsledku nového občanského zákoníků víc peněz vydají, tím méně jim zůstává. "Dvacet miliard korun do systému přiteče, dvaadvacet miliard z něj odteče, tak tam ty dvě miliardy chybí," řekl ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec reportérce Zpráv FTV Prima Elišce Čeřovské, na jejíž reportáž se můžete podívat pod úvodní fotkou. Průměrné pojistné vychází letos na 2 775 korun. Meziročně se tak navýšilo pouze o 30 korun. A to podle všeho nestačí.

DOPORUČUJEME:
>>> Srovnání povinného ručení Pojištění se slevou až 75 %  <<<
>>> Srovnání havarijního pojištění Ušetřit můžete až 2 000 Kč. <<<

Zvýšení o zhruba 10 procent

A jak plánované zdražování komentrují samy pojišťovny? "Můžeme uvažovat o několika procentech navýšení. Maximálně 5 - 10 procent u těch nejrizikovějších řidičů," říká Milan Káňa z Kooperativy. Česká pojišťovna zatím mlží. "V současné době nedokážu říct přesné číslo, v nejbližší době budou probíhat analýzy, jak se cena našeho povinného ručení bude vyvíjet příští rok," vysvětluje mluvčí Ivana Buriánková. Allianz podle svého mluvčího Václava Bálka prý plošně nikomu zdražovat nebude. "95 procent řidičů má finanční stránku autopojištění ve svých rukou a těch 5 procent - to jsou ti škodiči, a ti to mají opravdu dražší," říká Bálek. I když některé pojišťovny nechtějí říct o kolik zdraží, odborníci mají jasno. "V průměru někde kolem 10 procent za všechna vozidla by ten nárůst tady měl být," je přesvědčen Jakub Hradec.

Jak ušetřit na povinném ručení?

I přes veškeré zdražování ale můžete udržet cenu za povinné ručení na vaše auto co nejníž, ať už u své pojišťovny, nebo pokud se rozhodnete přejít k jiné. Sestavili jsme šest praktických rad, jak toho dosáhnout. Využijte je ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny. To je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou...

1. POROVNÁNÍ NABÍDEK

Největší úsporu na povinném ručení lze podle odborníka Prima Rádce Zdeňka Nováka dosáhnout porovnáním aktuálních nabídek na trhu. „Za stejných nebo srovnatelných podmínek může být rozdíl v ceně i dvojnásobný,“ říká Zdeněk Novák. V tabulce vidíte příklady nejlevnějších a nejdražších pojistek v online porovnávači na Prima Rádci na dva vozy. Kalkulováno pro pojistníka ve věku 40 let, s bydlištěm v Hrusici (PSČ 251 66), s bonusem 150 měsíců a nulovým počtem nehod.

Typ autaNejlevnější nabídkaNejdražší nabídkaRozdíl
Škoda Fabia 1.2 (1195ccm, 40 kW)1 451 Kč2 362 Kč911 Kč
Škoda Octavia 1.4 (1395ccm, 59 kW)1 713 Kč2 502 Kč789 Kč

 

2. ON-LINE SJEDNÁNÍ

Snad všechny pojišťovny nabízejí slevu za on-line sjednání smlouvy. To se nejčastěji těší cenovému zvýhodnění 10–15 procent oproti sjednání na pobočce. Najdou se ale i pojišťovny, které nabízejí za využití internetu při zřizování povinného ručení ještě vyšší slevy, a to až 40 procent.

 

Seriál o financích - 13. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto

– hraný on-line seriál s Patrikem Nacherem (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

 3. GARANCE CENY, "DOPŘEDNÝ BONUS"

Některé pojišťovny vám mohou nabídnout výhodnější cenu, pokud se zavážete zůstat u ní po určitou dobu. Akční nabídky pojišťoven garantují cenu na dané období s tím, že pokud smlouvu zrušíte dřív, zaplatíte sankční poplatek stanovený v podmínkách. Slevu ale můžete také získat, pokud si věříte, že nezaviníte nehodu. Může využít nabídku na tzv. „dopředný bonus“ za jízdu bez nehod, obvykle se slevou ve výši 15 procent, s testovacím obdobím následujících tří let. Ale pozor, pokud byste během tří let způsobili nějakou škodu, budete muset pojistné plnění doplatit do plné výše.


4. BONUSY RODINNÝCH PŘÍSLUŠNÍKŮ

Je to sice už asi trend, od kterého pojišťovny ustupují, ale pokud máte možnost, není problém snadno započítat bonusy manžela či manželky nebo i jiného rodinného příslušníka, a tím získat další slevu, respektive dosáhnete na vyšší stupeň bonusu/malusu, který je svázán s konkrétní výší slevy. Například za bezeškodní průběh 99 měsíců máte nárok na slevu 46 procent (třída bonusu B8).

>>> Srovnání povinného ručení Najděte nejvýhodnější nabídku pro vás. <<<5. DALŠÍ SMLOUVY U STEJNÉ POJIŠŤOVNY

Pokud má pojistník či jeho manžel/ka v rámci jedné pojišťovny další smlouvy (např. životní pojištění, penzijní připojištění, pojištění nemovitosti), i to sníží cenu povinného ručení. Za to, že zůstáváte pojišťovně věrni i v jiných oblastech, vám může poskytnout slevu 5–10 procent.

6. FREKVENCE PLATEB

Výhodnější je také většinou platit pojistku v ročním intervalu než například měsíčně. Zjistěte si, jestli i vám za to vaše pojišťovna slevu započítá.

TIP PRIMA RÁDCE: Máme pro vás KALKULAČKU POVINNÉHO RUČENÍ, kde si můžete nezávazně spočítat a porovnat jednotlivé aktuální nabídky pojišťoven s cenou, kterou platíte teď. Zabere vám to jen pár minut, výsledky vás možná překvapí. Potřebujete jen údaje z vašeho malého techničáku a pár dalších doplňujících údajů o vás pro správné vypočítání ideální pojistky – a během pár vteřin vám systém nabídne ty nejvýhodnější možnosti na trhu. Až budete mít výsledky, můžete hlasovat...

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Titulní foto - Zdroj: Thinkstock.com

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!