Spolujízda je stále oblíbenější. Na co myslet (nejen) u pojištění auta?

Spolujízda autem je v Česku čím dál populárnější. Řidiči, kteří mají volné místo v autě, nabízejí lidem místo za určitou částku.
U spolujízdy je vhodné myslet i na různá připojištění...
U spolujízdy je vhodné myslet i na různá připojištění...
thinkstock.com

reklama

 

Každý den je na internetových serverech plno nabídek volného sedadla na různých trasách nejen po České republice. Jedná se o způsob, jak snížit náklady na jízdu pro řidiče, i jak se pohodlně a levněji dostat do cíle pro spolucestující. Nabízíte tuto službu, nebo ji jako spolujezdec využíváte a přemýšlíte, jak eliminovat rizika? Říkáte si, co když se stane nehoda? Zjišťovali jsme, na co byste si měli dát pozor...

NEPŘEHLÉDNĚTE: Slevy až 25 % z běžných cen, právní servis ke smlouvě zdarma. Najděte nejvýhodnější povinné ručení online na Prima Rádci!

Odpovědnosti se nezbavíte...

Denně bourají desítky řidičů a nezřídka skončí účastníci nehody v nemocnici. Pojišťovny varují před jednou věcí: Řidič je zodpovědný za všechny cestující v jeho autě, a to ať už se jedná o rodinné příslušníky, tak o cizí lidi. "Své odpovědnosti se také v případě nehody nelze nijak zbavit, a to ani sepsáním určité „dohody“ před jízdou, jak se o to někteří řidiči zejména v začátcích spolujízdy v Česku pokoušeli," varuje jedna z pojišťoven. Ani to nemá smysl, pokud platíte povinné ručení. Z povinného ručení viníka je standardně hrazeno například bolestné, náklady na léčení, ušlá mzda, případně renta a podobně všech poškozených účastníků nehody. Povinné ručení zajistí odškodnění spolujezdce i za škody na majetku, není-li spolujezdec osoba příbuzná řidiči auta. Pojistka by tak měla být kvalitní. Stojí za to porovnat nabídky pojišťoven, které bývají různé. 

Povinné platby za provoz auta se vyplatí po letech porovnat

Povinné ručení se vyplatí porovnat, můžete ušetřit tisíce. Tady je DŮKAZ

Jak vybrat správné pojištění?

Nejen v případě spolujízdy platí, že byste měli jezdit autem, které nemá žádnou technickou závadu nebo například nepít před jízdou alkohol, a používat bezpečnostní pásy. Jinak by škodu pojišťovna po vámi zaviněné nehodě neuhradila, respektive by ji po vás mohla následně vymáhat.

Limit pojistného plnění

Běžným řidičům, i v souvislosti se spolujízdou, by podle námi oslovených finančních odborníků měl u povinného ručení stačit základní limit pojistného plnění na zdraví ve výši 35 milionů. Odškodnění při dopravní nehodě spolu s náklady na léčení může v případě velmi vážné újmy na zdraví dosáhnout desítek milionů, nicméně škody, které byly dosud za bourající řidiče vyplaceny, se prý většinou do částky zákonného minima vešly. Od začátku loňského roku platí ovšem nová pravidla pro stanovování výše odškodného a další odborníci pak zase varují před tím, že se můžou částky šplhat výš a přesáhnout i sto milionů. Pro větší klid proto možná stojí za to uvažovat i o vyšším krytí, které pojišťovny nabízejí nad rámec zákona od 70 do 200 milionů. Stejné limity pak nabízejí i pro případ materiálních škod. Navýšená pojistka pak stojí zhruba o 200 korun ročně víc. A někteří řidiči, kteří spolujízdu provozují, si rizika škod skutečně uvědomují. "V mém případě jsem pojištěný na zdraví na sto milionů a na věci a ušlý zisk sto milionů," říká David Vošmik, řidič spolujízdy.

Řízení auta

Povinné ručení: Kdy pojišťovna neuhradí škodu, i když vy pojistku platíte?

Úrazové připojištění osob na sedadlech

Vozíte-li spolucestující často, je vhodné uvažovat i o úrazovém připojištění sedadel ve voze. V případě nehody pak mohou zranění pasažéři dostat peníze ve formě odškodného navíc. A cena? "Pokud jde o úrazové připojištění osob na sedadlech ve voze včetně řidiče, cena závisí na počtu sedadel a výše limitu tohoto doplňkového pojištění. Pro nejčastěji sjednávanou variantu (tedy 5 sedadel, pojistná částka smrt úrazem 100 000 korun / trvalé následky úrazu 200 000 korun pro každé sedadlo, resp. každou osobu ve voze) se cena pohybuje mezi 600 - 1 000 korun za rok," vypočítal finanční odborník Prima Rádce Zdeněk Novák.

Bleskové srovnání, bleskové sjednání: Sjednejte si HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ ONLINE Připojištění zavazadel

Přestože v případě nehody se zraněním veškeré škody uhradí pojišťovna v rámci povinného ručení vinníka, stále ještě existují způsoby, jak může řidič vylepšit svoji pozici. Ve výlukách povinného ručení jsou škody na zavazadlech. Jestliže vozíte spolucestující často a chcete mít i jejich zavazadla pojištěná, je vhodné si je připojistit v rámci povinného ručení. "Cena připojištění zavazadel je opět odvislá od limitu, pro standardní variantu limitu 10 000 korun je cena pojištění asi 500 korun za rok. U tohoto pojištění si dejte pozor na vyloučené věci, tady se podmínky u jednotlivých pojišťoven výrazně liší," doporučuje ještě Zdeněk Novák.

Může se hodit: Efektivní nastavení pojistek

Jak efektivně nastavit povinné ručení i havarijní pojištění? To se dozvíte v následujících článcích:

Jak správně nastavit havarijní pojištění?

Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je NÁVOD!

NÁŠ TIP!

Se sjednáním či úpravou pojištění na auto podle vašich potřeb vám zdarma po telefonu či emailu pomohou odborníci Prima Rádce, které můžete kontaktovat zde.

NENECHTE SI UJÍT: Pro všechny řidiče...

Ceny za povinné ručení rostou Foto:

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto, správné nastavení smlouvy, úspory

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

 

 

 

Využíváte volná sedadla při spolujízdě?

  • Pokud patříte mezi "klienty", kteří využívají volná místa v autě řidiče, měli byste si nechat vždy ukázat zelenou kartu, která musí být platná a kterou řidič musí vozit s sebou. Případně si nechte ukázat i řidičák.
  • Do auta byste také neměli sedat tehdy, pokud se zdá, že má technickou závadu nebo je řidič pod vlivem alkoholu, drog či léků. Nebo se vám zdá i jinak podezřelý...
  • Odpovědnost řidiče za vaše zranění se snižuje v případě, že byste nebyli připoutaní nebo jinak porušili bezpečnost jízdy. Potom na škodě nesete svůj díl viny a pojišťovny to zohlední ve vyplacené částce.
  • Jako spolujezdec si pak můžete sjednat vlastní úrazové nebo životní pojištění, v případě cesty do zahraničí také cestovní pojištění.
Siluety rodiny

Jak nastavit životní/úrazové pojištění na míru? Zeptejte se online

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!