BONUS: Kdy má smysl si půjčovat a na co?

Ve čtvrtém dílu našeho seriálu jsme se začali zabývat půjčkami. Je to velice aktuální a důležité téma. Spousta Čechů si půjčuje peníze, podle statistik nejčastěji třicátníci. Ne každý ale podle dalších čísel umí své dluhy splácet. Každoročně je proti dlužníkům vedeno téměř milion exekucí...
Čím kratší doba splácení, tím méně půjčku přeplatíte
Čím kratší doba splácení, tím méně půjčku přeplatíte
thinkstock.com

reklama

 

Vzít si na vysněnou věc úvěr nebo si počkat na to, až si na ni ušetřím? Odpověď není úplně jednoznačná. Záleží na tom, na co si chcete půjčit a jestli na úvěr máte dost peněz. Je to tak. I přesto, že si lidé berou půjčky na věci, na které nemají peníze, nesmí být v době zřizování půjčky bez úspor a bez příjmů. Jinak by se mohli jednoduše dostat do dluhové pasti.

Ne každý dluh je špatný

Půjčka je velká odpovědnost a podepsání smlouvy o jejím poskytnutí by neměla být otázka okamžiku, ale delšího rozhodování. A rozhodnete-li se zažádat banku či nebankovní instituci o půjčku, využijte ji zejména na nákup takových věcí, které budou představovat určitou investici nebo budou mít dlouhodobý charakter. Rozumné je půjčit si například na bydlení, vzdělání či podnikání. Pokud se neobejdete bez auta či kuchyně, i v tomto případě je koupě na splátky pochopitelná. Nicméně je nutné situaci dostatečně vyhodnotit.

Na levnější zboží je ale rozumnější si našetřit, protože jejich životnost je kratší než doba splácení úvěru. To platí zejména pro neúčelové půjčky na dovolenou, svatby či vánoční dárky. Tedy pro zboží a služby, které velmi rychle skončí, a vy pak budete ještě několik desítek měsíců půjčku splácet.

S čím ještě musíte počítat...

Nezáleží tedy jen na povaze kupovaného předmětu, ale i na vaší finanční situaci. Je důležité si na začátku uvědomit, že:

– úvěr budete určitou dobu splácet,

– půjčka velmi zasáhne rodinný rozpočet a výdaje se o něco zvýší,

– vaše úspory by měly být ve výši tří až šesti měsíčních platů (rezerva nutná na pokrytí případných nenadálých událostí, jako je ztráta zaměstnání, nemoc, snížení rodinného rozpočtu apod.)

PRO ZAJÍMAVOST: Nemáte představu, jak vysokou splátku byste museli platit, pokud si půjčíte potřebnou sumu peněz na určitou dobu? Spočítat si vše můžete na internetové kalkulačce. Stále váháte? Možná vám pomůže zodpovědět si na následující otázky:

Potřebuji nutně věc, kterou si chci koupit na splátky, teď hned?

Je to to nejlevnější řešení, jak ji lze pořídit?

Mám dostatečné úspory?

Pokryjí mé měsíční příjmy i výdaje na splátky?

Souhlasí s půjčkou i partner/ka?

 

Podívejte se na nový díl seriálu o financích, který se tématu zadlužování věnuje. V příběhu půjčky na auto Marty a Karla budeme pokračovat i v dalších dílech...

Seriál o financích - 4. díl - titulní fotka

SERIÁL o financích (4. díl): Půjčka na auto

 

Na celou první sérii o platebních kartách se můžete podívat v tomto SPECIÁLU!

Jak se vám líbí seriál o financích? Máte zkušenosti s půjčkami? Jaké? Napište nám na Facebook. Děkujeme.

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Kde ty peníze jsou?

Češi kolem třicítky utrácejí víc, než jsou schopni vydělat. Jdou pak z dluhu do dluhu!

Někdy dluhy mohou přerůst přes hlavu...

REPORTÁŽ: Nabídka, která vás může dostat do pasti! Nehorázně drahá půjčka!

Dluhy, dluhy, dluhy...

REPORTÁŽ: Až sto tisíc exekucí je vedeno neoprávněně!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama