Půjčka na spadnutí: Jakou měsíční splátku unese rodinný rozpočet?

Jste rozhodnuti, že si půjčku vezmete. Danou věc nutně potřebujete, zhodnotili jste celkovou finanční situaci, nehrozí v tuhle chvíli žádná krizová situace a máte v záloze dost peněz na nečekané události. Proces ale ještě zdaleka nekončí...
Rozpočet - zásadní krok při hledání půjčky
Rozpočet - zásadní krok při hledání půjčky
thinkstock.com

reklama

 

I přesto, že víte, že na půjčku máte dost našetřeno, je třeba ještě spočítat, jak vysokou splátku jste schopni každý měsíc bez problémů splácet. Takže, čeká vás detailní počítání vašich měsíčních příjmů a výdajů (pokud jste tento důležitý krok už neudělali). Od výsledku se pak bude odvíjet výše splátek a doba splácení. Potřebujete si teď ujasnit, kolik můžete dát každý měsíc na splátku. Počítejte přitom s rezervou minimálně poloviční.

Nižší, nebo vyšší splátky?

Nižší splátky nezatíží tolik rodinný rozpočet, ale půjčenou sumu rozložíte na delší dobu. Tím ovšem úvěr přeplatíte víc, než kdybyste mohli splácet každý měsíc vyšší částku. Tady ale záleží na vyhodnocení vašich finančních možností...

SPECIÁL: Když potřebujete půjčit peníze... Poradíme vám, jak se nedostat do dluhové pasti

Kalkulujte...

Zapište si všechny příjmy i výdaje. Spočítejte, kolik vám pravidelně zbývá financí k dobru. Nezapomeňte na rezervu. Na splátku by určitě neměli putovat všechny peníze, které vám zbydou po zaplacení všech výdajů. Pokud by vám vycházelo, že vám zbývá pouze na splátku, je taková půjčka velmi riziková a mohlo by hrozit, že se nakonec dostanete do dluhové pasti.

Nejvýhodnější půjčka? Ověřený poskytovatel a nízká hodnota RPSN

Při hledání půjčky přímo vám na míru se určitě orientujte podle hodnoty RPSN. Ta by vám měla dát jistotu, že půjčka případně není příliš drahá a nevýhodná. Dalším důležitým krokem je ověřit si kvalitu instituce, která danou půjčku, která se zdá jako nejvýhodnější, nabízí. Podrobně v tomto článku:

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku?

BONUS: 5 věcí, které byste měli udělat, chcete-li vybrat výhodnou půjčku s nejmenším rizikem

Pro představu: Příklad hledání odpovídající splátky...

Marta a Karel z našeho seriálu potřebují koupit auto. Po zhodnocení výše naspořené částky, která je 100 tisíc korun, zjistili, že hodnota auta může být maximálně oněch sto tisíc. Ideálně méně, aby si nemuseli půjčit vůbec nic. Nicméně nakonec zvítězilo auto v maximální cenové hladině odpovídající rodinným úsporám. Pořizovat budou auto za 100 tisíc, 70 tisíc dají ze svých úspor, zbytek zůstane jako nutná rezerva, a půjčí si tedy 30 tisíc korun.

Porovnat nabídky poskytovatelů půjček lze během několika minut v internetové kalkulačce.

Z porovnání měsíčních příjmů a výdajů je jasné, že zbývá k dobru každý měsíc 10 tisíc korun. Na splátku lze počítat maximálně s 5 tisíci. Zbytek opět nutná rezerva.

 

Výsledky z této internetové kalkulačky k 24.9.2014:

Půjčka: 30 000 korun

Doba splácení: 1 rok

Nabídky výše splátky: 2600 korun – 4000 korun (celkem 14 nabídek)

Rozmezí RPSN: 9,9–101,9 procent

 

Vzhledem k tomu, že mají Marta s Karlem k dispozici více volných prostředků na každý měsíc, než je maximální nabídka splátky, je vhodné zkusit vypočítat i splátky při kratší době splácení.

 

Půjčka: 30 000 korun

Doba splácení: 6 měsíců

Nabídky výše splátky: 5 146 korun – 6 964 korun (celkem 7 nabídek)

Rozmezí RPSN: 9,9–124,4 procent

 

Nejnižší nabídka výše měsíční splátky v tomto případě je ale 5 150 korun. Tady se musí ještě rozhodnout, jestli si ponechají nižší splátku na jeden rok, nebo nabídku využijí a budou o polovinu kratší dobu splácet o 150 korun víc, než měli původně v plánu. Méně rizikovější je varianta první, nicméně záleželo by na rodinných okolnostech, zda by ještě 150 korun navíc měsíčně půl roku oželeli a dříve se zbavili dluhu a celkově dluh méně přeplatili.

Obě varianty jsou v tomto případě pravděpodobně možné.

 

Pokud potřebujete půjčit peníze, s námi to zvládnete. Podívejte se na všechny tři díly o půjčkách. Dozvíte se, kdy je rozumné si půjčit, jak nenaletět a jak ustát další měsíční výdaj navíc...

Seriál o financích - 4. díl - titulní fotka

SERIÁL o financích (4. díl): Půjčka na auto

Prima Radce - 5 Dil Intro Image

SERIÁL o financích (5. díl): RPSN a spol. aneb Na co se zaměřit při hledání úvěru

Seriál o financích - 6. díl

SERIÁL o financích (6. díl): Jak najít úvěr šitý na míru rodinnému rozpočtu

 

Napište nám na Facebook, jak se vám líbí náš seriál. Jsou pro vás tyto informace přínosné? Děkujeme za každý názor.

 

TADY najdete vše kolem hledání a sjednávání půjček...Podívejte se.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama