REPORTÁŽ: Život po exekuci. Nezbylo nic, jen dluhy!

Roste počet lidí, kteří si půjčují, často bez rozmyslu. A stále více dlužníkům exekutoři polepují vybavení bytu žlutým štítkem. Zvyšuje se i počet osobních bankrotů. Ten loni vyhlásilo více než dvacet tisíc lidí. Panu Pavlovi teď exekutoři zabavili vše, zbyly mu jen dluhy. Má zaplatit čtyřikrát vyšší sumu peněz, než si před devíti lety půjčil. Tehdy měl práci, přísun peněz, teď nemá nic...
Podle odborníků by měli být žadatelé o půjčky opatrní, nepodepisovat první zdánlivě výhodou nabídku, která může ve výsledku hraničit s lichvou.
Pokud chcete půjčit peníze, dříve než jakoukoliv smlouvu podepíšete, porovnejte si více nabídek, nejlépe u ověřených společností.
Zeptejte se nejprve známých nebo rodiny, jestli vám peníze půjčí. Alespoň část.
Rozhodnete-li se, že zažádáte některou z bankovních či nebankovních institucí o půjčku, využijte ji zejména pro nákup takových výrobků, které budou představovat určitou investici nebo je budete dlouho užívat.
Úspora více než 80 tisíc korun za pět let fixace při on-line sjednání hypotéky ve výši 1,5 milionu na 20 let.
Smysl má podle finančních expertů zejména úvěr za účelem koupě nemovitostí, případně dalších nezbytných věcí, jako je například auto (ne ale luxusní a zbytečně drahé).
Na levnější zboží je zpravidla rozumnější si našetřit, protože jejich životnost je kratší než doba splácení úvěru. To platí zejména pro neúčelové půjčky na dovolenou, svatby či vánoční dárky. Tedy pro zboží a služby, které velmi rychle skončí, a vy pak budete ještě několik desítek měsíců půjčku splácet.
Sledujete Zprávy na Primě, každý den v 18.55!
Doporučujeme také:
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.