Seriály a filmy

28. března 2014 10:54

Iva Kropáčková

(Nejen) na víkend do Alp? Pozor, ať vás dovolená nezruinuje!

Cestujete často do zahraničí? Pak musíte počítat s tím, že vás tam kromě krásných zážitků může potkat také spousta nepříjemností. Nejenže můžete onemocnět vy nebo vaše děti, nešťastnou náhodou třeba zraníte někoho jiného... Nepodceňujte pojištění ani "náhodu"!

Zasněžené hory za našimi hranicemi lákají ještě teď spoustu Čechů, aby využili možnost užít si zimní sporty na sněhu. I když počet zodpovědných lyžařů rok od roku stoupá, je stále mnoho těch, kteří do zahraničí vyrážejí, aniž by se pojistili. Zvlášť, pokud jedou třeba jen na víkend. Jenže právě na sjezdovce stačí málo a může dojít k úrazu.

Karta vždy nestačí

Mnozí lidé spoléhají často jen na modrou kartičku zdravotní pojišťovny, takzvaný evropský průkaz zdravotního pojištění. Ano, náklady na případné ošetření vám sice může pokrýt, ale jen ve státem provozovaných zařízeních. A navíc má i další limity, jako je rozsah krytí nebo spoluúčast. Pokud se vám ale na horách stane úraz, nikdy nemáte jistotu, že je v blízkosti nemocnice financovaná z veřejných peněz, ve které by vás díky modré kartičce ošetřili. Je zde navíc i riziko vysokých doplatků za léky.

Ani pojištění na platební kartě mnohdy nestačí. Své o tom ví mladá lyžařka Lenka z Brna, která se zranila při lyžování v Itálii. „Chtěla jsem ušetřit na cestovním pojištění a na lyže do Itálie jsem odjela pouze s pojištěním na platební kartě. Bohužel jsem na sjezdovce upadla a zlomila si obě holenní kosti. Nejbližší nemocnice, kde mohli provést akutní operaci, byla až ve Švýcarsku. Teprve po pěti dnech mě mohli sanitkou převézt do Česka. Tady jsem zjistila, že u pojištění přes platební kartu byla moje spoluúčast na zdravotní výlohy pět tisíc korun.“

U platebních karet si musíte dát pozor zejména na omezení maximální délky jednotlivé cesty, činnosti, na které se pojištění vztahuje a na nižší limity a rozsah pojištění. Cestovní pojištění k platební kartě také nemusí obsahovat pojištění doplňkových rizik.

Když léčba stojí stovky tisíc korun...

O tom, že několik desítek či stovek korun za sjednané pojištění vám může ušetřit vysoké náklady za ošetření úrazu, se přesvědčila i rodina paní Marie z Kralup nad Vltavou. „Byli jsme s rodinou v zimě ve Francii, po několika dnech pobytu se desetiletý syn omylem rozjel ze sjezdovky do lesa, kde bohužel narazil do stromu. A i když měl helmu, skončil v bezvědomí. Vrtulník ho přepravil do nemocnice, musel okamžitě na operaci. Nevěděli jsme, co přesně mu je, ale díky asistenci jsme mohli mluvit s českým lékařem, který nám vše vysvětlil. Syn měl naštípnutý krční obratel a musel zůstat v nemocnici tři dny. Nám pojišťovna zajistila hotel blízko nemocnice, kde jsme bydleli, dokud se synův stav nestabilizoval,” uvedla Marie. Náklady na lékařskou péči se vyšplhaly na téměř milion korun.

Podívejte se, kolik stojí nejčastější lékařské zákroky, které Češi na lyžařské dovolené podstupují. Ceny v Rakousku, Itálii a Francii jsou srovnatelné.

Ceník nejčastějších lékařských zákroků v Rakousku, Itálii a Francii, Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

I „obyčejné” naražení zad může nepojištěného lyžaře stát několik tisíc korun. Závažnější úrazy pak přijdou dokonce na stovky tisíc korun. Třeba operace komplikované zlomeniny stojí zhruba 400 tisíc korun.

Nezapomeňte na odpovědnost!

Když cestujete za hranice, měli byste určitě myslet i na připojištění odpovědnosti. Oceníte ho především ve chvíli, když někoho, byť třeba nechtěně, zraníte. „Na pojištění odpovědnosti rozhodně nezapomínejte. Pokud na svahu srazíte jiného lyžaře a způsobíte mu zranění, je pravděpodobné, že po vás bude vymáhat odškodnění za způsobenou újmu,“ říká Zbyněk Laisek, finanční odborník Prima Rádce.

Svůj zážitek vypráví i čtyřiatřicetiletý Adam z Prahy. „Vyrazil jsem s partou na hory do Rakouska, bohužel při sjezdu ze svahu jsem nechtěně srazil staršího pána. Zlomil si stehenní kost, musel pro něj až na sjezdovku přiletět vrtulník. Po třech týdnech ho pustili z nemocnice. Po čase se ozval jeho právník a chtěl další peníze jako odškodnění za trvalé následky. Vypadalo to jako nevinná srážka a celkem to nakonec stálo 1,8 milionu korun. Naštěstí jsem si sjednal pojištění odpovědnosti.” Jinak by musel Adam škodu zaplatit ze svého.

Nejnižší limit nastavte alespoň na 2 miliony

„Při sjednávání cestovního pojištění je důležité brát v úvahu nejen cenu pojištění, ale i výši limitu krytí. Platí to zejména pro zimní sporty, kdy se lidé vystavují výrazně vyššímu riziku než při letní dovolené,” upozorňuje ještě Zbyněk Laisek. Limit pojistného plnění by se měl pohybovat alespoň kolem dvou milionů korun.

Sjednejte si cestovní pojištění on-line – během pár minut, z pohodlí svého domova. Zcela bezpečně!

„Nejlevnější nabídky cestovního pojištění se pohybují od devíti korun za den. Bezlimitní pojištění na léčebné výlohy včetně 25miliónového limitu odpovědnosti za způsobenou škodu lze získat i za 31 korun za den,“ uzavírá Laisek.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.