10 tipů, jak s přehledem zvládnout přípravy na dovolenou!

Na dovolenou se začněte chystat už několik týdnů dopředu.
Jedeme k moři...
Jedeme k moři...
thinkstock.com

reklama

Nemůžete se dočkat, až odjedete pryč z bytu a města, kde trávíte celý rok, a zamíříte vstříc zážitkům tolik vzáleným od každodenního stereotypu? Těšíte se na odpočinek, moře, hory, výlety? Než se na vysněnou dovolenou vypravíte, zařiďte několik důležitých věcí, aby vás během dovolené a po návratu domů nečekalo nepříjemné překvapení...

Měsíc a více před odjezdem

1. Zkontrolujte si platnost cestovních a dalších potřebných dokladů!

Na nový pas se čeká měsíc. Pokud budete chtít cestovní doklad vyhotovit dříve, zaplatíte vyšší poplatek (1 500 místo 600 korun) a bude vám platit pouze šest měsíců. Zažádat musíte osobně, stačí vám s sebou jen platná občanka. Fotografii pořídí úředník na místě. Nezapomeňte nechat vyhotovit pas i vašim dětem (stojí 100 korun, resp. 1 000 korun při žádosti o dřívější vydání).

2. Začněte si chystat lékárničku!

Pokud berete pravidelně léky, přesvědčte se, že budete mít s sebou zásobu, případně si s předstihem naplánujte cestu k lékaři pro recept. Nakupte si i další potřebné přípravky a zdravotnické potřeby do cestovní lékárničky, jako jsou náplasti, léky proti průjmům, horečce, spáleninám, dezinfekce atd.

Plánujete-li cestu do exotických zemí, kam je vyžadováno očkování, obraťte se na příslušné očkovací centrum, kde vám poradí a naplánují dávkování vakcín.

Týden před odjezdem

3. Rozplánujte si práci!

Naplánujte si pracovní úkoly doma i v zaměstnání tak, abyste nebyli zbytečně vynervovaní. Napište si seznam úkolů a věcí, které si chcete vzít s sebou na dovolenou. Sledujte předpověď počasí pro vybranou destinaci. Začněte postupně balit.

4. Sjednejte si odpovídající cestovní pojištění!

To vám zajistí v případě zranění, nemoci či nehody krytí léčebných výloh a škod, které byste mohli nechtěně zavinit.

Cestovní pojištění do Řecka, Španělska, Chorvatska a dalších oblíbených míst v Evropě od 9 korun na osobu a den. Pouze on-line. Během pár minut!

5. Zajistěte si „náhradníka“!

Domluvte se s přáteli či sousedy, aby vám v době vaší nepřítomnosti zkontrolovali byt, vyvětrali, zalili květiny a vybírali schránku. Ideálně v době, kdy je třeba svítit. Bude to vytvářet dojem, že je někdo doma. Ostatním v okolí se naopak o dovolené nezmiňujte. Nepište to ani na sociální sítě. Eliminujete možnost, že si právě váš dům či byt vyhlédnou zloději.

6. Ofoťte si důležité dokumenty!

Doklady a potvrzení si také oskenujte a pošlete do mailu, ať máte v případě jejich ztráty alepoň nějakou možnost se prokázat.

7. Vyměňte si peníze!

Pokud jedete do zahraničí, vyměňte si peníze, připravte si s sebou ale i platební kartu. Může se hodit.

V den odjezdu

8. Vypněte přívod plynu, vody a elektrické přístroje ze zásuvek!

Nepodceňujte náhodu. Známe případy, že praskla hadička od toalety právě v době, kdy majitelé domu odjeli na dovolenou. Ani elektrické přístoje by nejen kvůli vaší peněžence, ale i případné bouřce, neměly stále běžet v takzvaném stand-by režimu.

9. Zavřete všechna okna a zamkněte dveře!

I když vám to možná připadá samozřejmé, mnozí lidé skutečně odjedou na týdenní dovolenou, aniž by zavřeli okna. Nehrozí jen vloupání, ale i "bazén" v ložnici po častých letních přívalových deštích.

10. Pokud jedete na dovolenou na „poslední chvíli“, máte možnost sjednat si narychlo i pojištění!

Díky internetu a možnostech platby přes síť lze cestovní pojištění sjednat i v den odjezdu, respektive přímo z místa dovolené. Platí po připsání platby na účet poskytovatele. V případě platby kartou tedy okamžitě. Musíte si ale zajistit přístup k e-mailu a tiskárně, abyste mohli pojistnou smlouvu vytisknout. Cestovní pojištění "last minute" si můžete sjednat zde.

Doporučujeme také:

Dovolená? To jsou i rizika...

Sádra jako suvenýr z dovolené? Raději neriskujte – pojistěte se!

Rychlý lékařský zásah na svahu...

REPORTÁŽ: Patnáct procent Čechů jezdí za hranice bez pojištění! Co všechno riskují?

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!