Jak platit na dovolené? K moři sbalte hotovost i kartu VIDEOSERIÁL

Na dovolenou do ciziny se chystá zase hodně Čechů. Mnohé zájezdy jsou už teď vyprodané. Ale co nákupy na místě? V obchodech Češi už běžně platí kartou...
Prima Rádce - Finance na dovolenou
Prima Rádce - Finance na dovolenou

reklama

 

Cestovní pojištění online Bleskové srovnání, bleskové sjednání. Na Prima Rádci

K videoseriálu: Marta s Karlem se chystají na dovolenou do Itálie. Marta chce vybrat peníze. Kolik ale? Co všechno si budou chtít koupit? Karel chce minimum na pivo, Marta se zasní a plánuje velké nákupy – boty, oblečení, spodní prádlo... Spodní prádlo? No tak dobře, Karel uzná, že si něco můžou kromě piva přece jen ještě koupit. Takže vybrat co nejvíc... Jenže, co když je někdo okrade? Tak jsou zase v koncích... Ale ne, Marta dostane nápad – pojedou s kreditkou, vždyť s ní jezdí i jiní, proč by nemohli oni... Našli vhodné řešení? Podívejte se na video...

Všechny díly seriálu s prima Rádcem najdete na Prima PLAY zde.

Kartou i za zmrzlinu? S nadsázkou ano

Nejlepší je vozit na dovolenou hotovost a ideálně dvě karty schované na dvou místech. Taková je základní poučka, kterou se většina Čechů řídí. Pokud jde o platby kartami, čeští turisté s nimi umějí v zahraničí zacházet a nebojí se je používat. "Češi se naučili karty používat...když to trochu zjednodušim, dneska jsou ochotný a schopný zaplatit i zmrzlinu na pláži kartou", říká s nadsázkou Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty. Jen loni jsme kartou v cizině utratili 55 miliard korun, nejvíc během letních měsíců.

 

Reportáž - Letní dovolená s předstihem Foto: SPECIÁL: Letní dovolená 2015

  • tipy na cestu (nejen) do Chorvatska
  • cestovní pojištění
  • jak řešit problémy v zahraničí
  • kdy a kde vyměnit valuty, ...

 

 

Průměrná výše plateb u obchodníků? 1 100 korun

Platební karty – jak debetní, tak kreditní – se během loňských prázdnin a v září používaly v zahraničí zhruba o dvacet procent víc než v jiných čtvrtletích. V době letních dovolených čeští turisté u zahraničních obchodníků utratili téměř 12 miliard korun (přitom na každé účtence z takového nákupu byla průměrně částka v přepočtu 1 100 korun). V následujícím čtvrtletí to pak bylo o více než dvě milardy méně. Z bankomatů pak vybrali celkem 13 miliard korun, v době prázdnin pak asi pět miliard, oproti zhruba 2 miliardám v ostatních čtvrtletích. Dá se očekávat, že i letos budou útraty kartou velké. I lidé osloveni reportérkou Zpráv FTV Prima Petrou Doležalovou potvrzují, že bez karty už do ciziny nejezdí. "Dneska platební kartou...ale samozřejmě je nejlepší ta kombinace, mít u sebe hotovost i tu kartu," potvrdila doporučenou metodu česká turistka.

Mini-slovníček na dovolenou: Peníze / Hotovost / Karta / Mohu platit hotově/kartou?
Chorvatsky: Novac (novci, valuta) / Gotovina / Kartica / Mogu li platiti gotovinom/karticou?
Italsky: Soldi / Contanci / Carta di pagamento / Posso pagare con contanti/carta di credito?
Bulharsky: пари́ / нали́чност / плате́жна ка́рта  / Мо́же ли да платя́ в бро́й/с креди́тна ка́рта?
Anglicky: Money / Cash / Payment Card / Can I pay by cash/credit card?
Německy: s Geld / s Bargeld / e Zahlungskarte / Kann ich mit Bargeld oder Kreditkarte bezahlen?

Tipy, jak efektivně hospodařit na dovolené

  1. Kde můžete, tak plaťte kartou, protože všude u obchodníků máte tu platbu zdarma a banka vám všechno přepočte devizovým kurzem, který je vždycky výhodnější, než ve směnárně," doporučuje finanční expert Prima Rádce Michal Koubek.
  2. Vyměňte si hotovost na případné nenadálé události a na platby, o kterých víte, že budete potřebovat platit hotově (spropitné, toalety, suvenýry, ovoce na tržišti apod.). "Bez hotovosti se samozřejmě v cizině neobejdete, zvlášť pro takový drobný platby počínaje parkováním a konče spropitným v restauraci," potvrzuje ještě Koubek.
  3. Pokud máte karet víc, respektive i od různých vydavatelů, vezměte je všechny. Může se vám totiž stát, že někteří obchodníci vám určité karty nevezmou. Karty pak schovejte na více místech, jednu můžete mít v peněžence, druhou uložte jinam.
  4. Odborníci také doporučují mít například jen jeden účet na dovolenou, kde nebudete mít uložené všechny své úspory. Každopádně je lepší v zahraničí používat kartu k účtu, kam vám například nechodí výplata. V případě odcizení karty nehrozí vysoké ztráty.
  5. Jako elegantní řešení pro případnou rezervu může být kreditka, kde nemáte žádné úspory, naopak máte možnost využít peníze banky. Ty ale pak musíte do asi 6 týdnů po zaplacení kartou vrátit, abyste neplatili žádné úroky. Kreditní karta je totiž forma půjčky.
  6. Pokud kartu ztratíte, stačí, stejně jako v Čechách, zavolat na infolinku a kartu ihned zablokovat.
  7. Stejně jako u nás je platba kartou u obchodníků v cizině zdarma. Zato za výběr z bankomatu se často platí nemalé poplatky. Jsou ale i banky, které nabízejí i výběry ze zahraničního bankomatu zdarma. Doporučujeme porovnat.
  8. Snažte se výběr z bankomatu omezit, raději jednou vyberte 100 euro, než 2 x 50 euro.
  9. Výběr z bankomatu v cizině je ovšem bezpečnější, než například kupovat valuty na ulici. "Když jdete do bankomatu a vyberete si lokální měnu, tak máte garanci, že máte peníze oficiální, kdežto, když to vyměníte někde na ulici, tak můžou být peníze falešné," varuje Roman Kotlán.
  10. Pokud jde o výměnu valut v Čechách, bezpečně můžete valuty vyměnit ve směnárně nebo v bance. Na ulici se jedná o riskantní záležitost. Ve směnárně máte často možnost vyměnit valuty bez poplatku, navíc s lepším kurzem, banky si poplatky většinou účtují. Nicméně v letních měsících některé z nich nabízejí také "bezpoplatkový" režim. Kurzovní lístek může být pro vás nepřehledný. Chcete-li vyměnit české koruny za zahraniční měnu, hledejte sloupec označený "valuty prodej". Pokud budete potřebovat vyměnit větší obnosy peněz, až několik desítek tisíc korun, můžete využít tzv. VIP kurz. V některých směnárnách ale můžete natrefit i na výhodnou akci, kdy dostanete lepší kurz i při běžné výměně.
Zlaté kreditky

7 důvodů, proč mít kreditku (a třeba i zlatou)

Zkušenosti českých turistů v zahraničí

Například platit kartou v Řecku prý není ještě úplně jednoduché: "Mám pocit, že jsou místa, kde to s kartou ještě úplně nefrčí, nejvíc asi v autopůjčovnách", stěžuje si turista z Čech. V Dánsku je to jiné: "Tam to funguje i u běžných obchodníků, zelináři na ulici, je naprosto běžné platit kartou," doplnil svou zkušenost další cestovatel.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Zdroj statistik: www.bankovnikarty.cz

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!