Platební karty v cizině: Češi platí víc v obchodech. Z bankomatů tolik nevybírají

Vrcholí doba dovolených. Logicky to je vždy období, kdy Češi utratí v cizině mnohem víc, než jindy v roce. Ti, kteří s sebou vozí kartu, s ní platí víc u obchodníků, než aby vybírali hotovost. Miliony korun utratí i s kreditkami.
Žena platí kartou v obchodě
Žena platí kartou v obchodě
thinkstock.com

reklama

 

Za poslední rok Češi utratili v cizích zemích přes 55 miliard korun, jen pokud jde o statistiky platebních karet. Mnohem víc přitom platí přímo u ochodníků. Počet bezhotovostních transakcí třeba v prodejně či restauraci je 20 milionů, zahraničním bankomatem pak za dvanáct měsíců „projely“ české platební karty ve dvou a půl milionech případů. A pokud už Češi vybírali, tak vyšší částky, v přepočtu kolem 5 tisíc korun.

V praxi se tak ukazuje, že Češi umějí se svými platebními kartami na dovolených a obecně při zahraničních pobytech, zacházet. Stejně jako tady je platba kartou u obchodníků v cizině zdarma. Zato za výběr z bankomatu se často platí nemalé poplatky.

Červenec, srpen, září – největší útraty v zahraničí

Jakmile nastane doba dovolených, útraty jsou oproti jiným měsícům v roce zákonitě vyšší, nicméně i jindy v roce Češi kartou v zahraničí platí hojně. Platební karty – jak debetní, tak kreditní – se během loňských prázdnin a v září používaly v zahraničí zhruba o dvacet procent víc než v jiných čtvrtletích.

Pokud jde o konkrétní částky, u zahraničních obchodníků čeští turisté v létě utratili téměř 12 miliard korun (přitom na každé účtence z takového nákupu byla průměrně částka v přepočtu 1100 korun). V následujícím čtvrtletí to pak bylo o více než dvě milardy méně. Z bankomatů pak vybrali celkem 13 miliard korun, v době prázdnin pak asi pět miliard, oproti zhruba 2 miliardám v ostatních čtvrtletích.

(Zdroj statistik: http://www.bankovnikarty.cz)

 

SLEDUJTE ON-LINE SERIÁL O FINANCÍCH

Jak se připravit na cestu do zahraničí, pokud jde o peníze? Je lepší mít s sebou hotovost a/nebo kartu? A jaké platební karty vlastně jsou vhodné? Nejen na to odpoví druhý díl našeho on-line seriálu o financích, na který se můžete na Prima Rádci podívat už tuto středu 27. srpna.

Tady je malá ukázka z natáčení:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima Rádce (2) - upoutávka

 

Na první díl, ve kterém si můžete zopakovat zásady bezpečného používání platebních karet, se můžete podívat TADY:

Seriál o financích - 1. díl - titulní foto

SERIÁL o financích (1. díl): Platební karty

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jak správně používat platební kartu?

BONUS: 7x o platebních kartách. Jak je správně používat?

Nenechte si při výběru z bankomatu od nikoho "dýchat na záda"...

Používáte platební kartu? Nebuďte snadným terčem pro zloděje! FOTOGALERIE

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama