KOMENTÁŘ: Alternativní ODS v Brně alternativně převezla ANO. Že by nové staré dobré časy?

V Brně se pomalu rodí druhá primátorka v jeho historii. Pro řadu z nás doposud nepříliš známá politická tvář Markéta Vaňková má i díky svému názorovému veletoči ohledně složení vládnoucí koalice na radnici stanout v čele druhého největšího města v ČR. Takže má za sebou po volbách první zásadní názorový zvrat, dříve prý pracovala u nedohledatelné vymahačské společnosti se sídlem v Karibiku a rovněž má blízké vazby na známé tváře tamní politiky: Pavla Blažka (ODS) a Zdeňka Koudelku (ČSSD).
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

„Ctíme vítěze voleb. Nejsme subjekt, který by se jej snažil obejít a jednal za zády,“ opakovala Vaňková podle serveru Lidovky několikrát po sečtení hlasů minulý týden. Tehdy bylo prý dohodnuto, že v Brně bude vládnout vítězné ANO s ODS, KDU-ČSL a ČSSD.

Odvolávám, co jsem odvolal

Zanedlouho však všechno bylo jinak a ODS se k hnutí ANO otočila zády a spojila se KDU-ČSL, Piráty a ČSSD, přičemž Vaňková by měla ve funkci nahradit současného primátora Petra Vokřála (ANO). Na dotaz redaktora iDnes, jak by svůj krok vzhledem k přechozím prohlášením nazvala, reagovala: „Říkala jsem to v neděli bezprostředně po volbách. To jsem dodržela, s hnutím ANO jsem jednala. Nicméně politika je o hledání cest a ukázalo se, že je i lepší cesta.“

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ: Zastaví Vinohradskou i kvůli Pepovi z Horní Dolní, nebo jsme si rovnější a rovní?

Ano, politika je bez pochyby o hledání cest. Abych držel linku akademika a předsedy ODS Petra Fialy: alternativa přeci hledá alternativy. Jasné jako facka, ne? Na druhou stranu, pokud tu cestu stále hledáte, tak byste se neměli dokola zaklínat něčím, co za několik hodin porušíte. O důvěryhodnosti a názorové konzistentnosti alternativní (držme se Fialovy excelentního PR slovíčka) paní primátorky to mnohé vypovídá. A píši to jako nevolič hnutí ANO a nejsem zase tak naivní, že bych nevěděl, že se takové věci zkrátka dějí.

Důvod není podstatný? Ale kdeže...

Na další dotaz, co bylo impulzem k názorové změně, když doposud nezmínila žádné zásadní rozpory v jednání s ANO, odpověděla: „Ten impulz podle mě není důležitý. Důležité je, že tuto cestu vnímáme jako lepší. Do pondělního večera jsme si mysleli, že tato cesta není možná, ale ukázalo se, že to možné je, a já to vítám.“

Já si naopak myslím, že impulz je naopak velmi důležité znát. Přišel z popudu vnitřního hlasu? Nebo nějakého vnějšího?

Nicméně Markéta Vaňková, alespoň podle informací, které uveřejnil novinář Jan Urban má na své doposud u veřejnosti ne tak docela popsané tváři ještě pár dalších vroubků.

„Jako advokátka řadu let vymáhala exekuce pro ostravský Dopravní podnik za nedohledatelnou firmu Brandson Enterprises z Karibiku. Její ředitel, americký občan Irvin Boncamper, byl podle amerických úřadů na začátku roku 2011 zatčen pro podezření z praní špinavých peněz a pojistného podvodu. Strávil rok ve vyšetřovací vazbě a v té době někdo vybral z účtů společnosti přes jeden milion dolarů. Mezi několika málo podezřelými, kteří měli v držení Boncamperem podepsanou plnou moc k jednání za firmu, byla i Markéta Vaňková. Boncamper byl v srpnu 2012 odsouzen na více než osm let vězení …“, píše ve svém blogu Urban.

Madeleine Albrightová

KOMENTÁŘ: Albrightová šokována postojem některých zemí k migrační invazi. Já zase humanitárním bombardováním Srbska

Práce ve vymahačské společnosti nebo kontakty na zaběhlé struktury

Co je pro mě na této pasáži asi nejdůležitější je fakt, že pro minimálně nestandardní společnost pravděpodobně s účelovým sídlem v daňovém ráji, jistou dobu pracovala v oblasti vymáhání dluhů pro dopravní podnik od běžných občanů. Ano, dluhy se mají platit, stejně jako jízdné – což je důležité říci. Nicméně na vymáhání nechvalně známých dluhů a exekucí spojených s nezaplaceným jízdným, které z několika desítek korun narostou během pár let na tisíce, což řadu lidí dokáže ohrozit i existenčně, potřebuje mít člověk určitý žaludek. A něco to vypovídá i o „morálu“ alternativní paní primátorky.

„Vedle podílu na řízení podivné offshorové firmy Markéta Vaňková pomáhala Pavlu Blažkovi zcela ovládnout organizaci ODS Brno-Střed a několik let měli svoje advokátní kanceláře dokonce na stejné adrese v pasáži Alfa. Oba pak společně s Blažkovým spolužákem Koudelkou fungovali v orgánech společností Jižní centrum Brno a Vysoké učení Brno a.s., přejmenované v roce 2007 na Víno Marcinčák.“

Tak vám nevím, milí, drazí… Že by nové „staré dobré“ časy, kdy slovo „kmotr“ v souvislosti s ODS rezonovalo jako Hašlerův hlas?

reklama

reklama