KOMENTÁŘ: Bolestín Hutka zpívá o smrti prezidenta Zemana. Nahrávku poskytla neziskovka, jejímiž partnery jsou ČT a ČRo

Písničkář Jaroslav Hutka, slovy Karla Kryla „bolestín“, ve spolupráci s neziskovkou Post Bellum uveřejnil píseň Miloš a zubatá, kde zpívá o smrti prezidenta Zemana a vulgárně se do něj opírá. Strategickými partnery Post Bellum jsou Česká televize a Český rozhlas, tak pevně doufám, že ji uvidíme a uslyšíme i ve vysílání. Předpokládám, že tohle je zřejmě dle názoru úzké elitní skupiny lidí ta vulgarita vhodná, slušná, prosluněná a vonící po fialkách.
Jaroslav Hutka
Jaroslav Hutka
Jan Dusík / youtube.com

reklama

„Bolestín, který nikdy nepochopil, co obnáší exil. Přišel do něj jako stipendiant – a setrval tak až do konce. Nikdy nepracoval, vždycky žil z podpory státu – a tudíž se cítil utlačen. Psal v sedmnácti řečech, které se nikdy nenaučil,“ řekl o Jaroslavu Hutkovi mimo jiné Karel Kryl na počátku devadesátých let. Dovolil bych si ještě doplnit kousek svého pohledu: od revoluce člověk zhrzený kvůli tomu, že se nestal Nohavicou.

Povedzte mi, Hutka, čo vy si predstavujete pod takým slovom „slušnost"?

Několik výňatků z nové písničky Jaroslava Hutky, která je, dle mého skromného názoru písničkáře, po hudební i textové stránce na úrovni žáka základní školy a čtvrté cenové.

„V královských hrobkách to hartusí; opilec a vlastizrádce; ovarem, sádlem vše zamastí; Karlovi chce se z něj zvracet…“

„Sprosťák a ožrala blemci blemt; tlučhuba, vidlák a chvástal; vždyť to byl náš český prezident; arcibiskup Duka zalkal; Miloš je zhroucený a oči v sloup; z cigaret zvedá se štiplavý čoud…“

„Lebka praskla, mozek odkryla; kladivo, srp, rudá hvězda; na maják šplouchala tequilla; v podvěsku kremelská brázda.“

Jako by se mi matně vybavovaly střípky vzpomínek: „Slušnost! Hlavně nerozdělovat společnost! Slušnost! Musíme sjednocovat! Slušnost! Zeman je vulgární hulvát! Nejsme jako on!“ Zjevně nějaké fake news vzpomínky…

Za podpory ČT, ČRo, ministerstev ČR nebo americké ambasády

Zajímavostí pak je, že nahrávku Hutkovy písničky Miloš a zubatá poskytla nezisková organizace Post Bellum, která na svých stránkách uvádí mezi svými strategickými partnery třeba Českou televizi a Český rozhlas, mezi dárci potom například Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy ČR, Magistrát hl. města Prahy, MČ Praha 3, 4, 5, 6, 7, 10 nebo Velvyslanectví USA v České republice (kompletní seznam na webu Post Bellum).

Dárci Post Bellum
Autor: Post Bellum / web Dárci Post Bellum

 

Partneři Post Bellum
Autor: Post Bellum / web Partneři Post Bellum

Zajímavý seznam, nemyslíte? Takže skrze granty (nejen) od našeho státu se z vlastních kapes jistým způsobem podílíme na takovémto „umění“. Doufám, že Česká televize a Český rozhlas dají této kultuře náležitý prostor a zahrají ji pro potěšení našeho ucha a ducha.

Krylův pohled na Hutku z knihy Půlkacíř Karel Kryl: „Bolestín, který nikdy nepochopil, co obnáší exil. Přišel do něj jako stipendiant – a setrval tak až do konce. Nikdy nepracoval, vždycky žil z podpory státu – a tudíž se cítil utlačen. Psal v sedmácti řečech, které se nikdy nenaučil. Velmi tvůrčí člověk, inteligentní a hloubavý. Muž, kterého si musím vážit a uznávat ho. Dobrý a ukázněný partner v rozhlasových povídáních o písničkách. Skvělý interpret svých písní. Bohužel, typ člověka, jenž se sám lituje, když je v úzkých. Mám radši lidi, kteří se perou. Ale to neříkám jako hodnocení – pouze konstatuji naše odlišné charaktery a temperamenty. V každém případě se velmi zasloužil o to, že něco jako folková písnička existuje.“

reklama

reklama