KOMENTÁŘ: Šířila Merkelová fake news a podněcovala k nenávisti? Omluví se?

Kancléřka Angela Merkelová krátce po demonstracích, které média přisoudila prakticky bez výjimky na vrub pravicovým extremistům a nacionalistům, uvedla, že má videozáznamy se štvanicemi proti migrantům. Nyní šéf německé kontrarozvědky uvedl, že nemají žádné důkazy o oné štvanici a že mohlo jít o cílenou dezinformaci. Lhala kancléřka? Nebo jen šířila falešné zprávy ve prospěch těch, kteří nemají nic společného s ničím.
Angela Merkelová
Angela Merkelová
AP

reklama

O „štvanicích“ na přistěhovalce jako první hovořil mluvčí německé vlády Steffen Seibert a později také kancléřka Angela Merkelová: „Za druhé, to, co jsme potom viděli, je něco, co v právním státu nemá žádné místo. Máme videozáznamy, které ukazují, že se odehrály štvanice, že se lidé srocovali, že na ulicích byla nenávist, a to nemá s naším právním státem nic společného," prohlásila podle ČTK minulý týden krátce po demonstracích v německém Chemnitzu.

Źádné důkazy? Takže osvětový koncert byl pod falešnou záminkou?

Dnes pak v médiích kolují citace šéfa německé kontrarozvědky, které ono tvrzení Merkelové prakticky vyvracejí. Například zde na Primě se píše:
„Sdílím skepsi vůči mediálnímu zpravodajství k pravicově extremistickým štvanicím v Chemnitzu,“ řekl ředitel Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfW) Hans Georg Maassen. Pochybnosti má i o videu, které bylo mnohými prezentováno jako hlavní důkaz honu na cizince. „Neexistuje žádný důkaz, že je to video autentické,“ prohlásil Maasen s tím, že má dobré důvody domnívat se, že by mohlo jít o cílenou dezinfomaci, která měla odvrátit pozornost veřejnosti od vraždy Daniela H. Kdo ale mohl onu údajnou dezinformaci vypustit, nezmínil.

28. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: MASIVNÍ NEPOKOJE V CHEMNITZU PO ZABITÍ NĚMCE PŘISTĚHOVALCI

KOMENTÁŘ: Rozbuška Chemnitz? Je jen otázkou času a místa, kdy a kde příště

Tak by mě zajímalo, zda Angela Merkelová má ještě nějaké lepší materiály, než šéf kontrarozvědky. Nebo jen podlehla svým klasickým uvědoměle pokrokovým náladám ve stylu „Wir Schafen Das“ a zkrátka svým chráněncům chtěla přispěchat na pomoc? Záměr, nebo omyl?

Vzhledem k tradičně „spontánnímu“ (kdo ví kým placenému) koncertu plnému lásky a té správné nenávisti (proti údajným nenávistníkům) s předními německými hvězdami, parádní výbavou a snad šesti desítkami tisíc lidí se to může jevit různě.  

reklama

reklama