KOMENTÁŘ: Skaut v drápech ideologie? Bude přetaven v Socialistický svaz EU mládeže?

Skaut jde prý s dobou. Skauti se učí rozpoznávat „fake news“, pojmy vlastenectví a národní hodnoty chápou podle skautské mluvčí globálně – bez hranic a pro téma migrace vydali metodickou příručku „Lidé v pohybu“. Tyto kroky, byť pod bohulibou rouškou výchovy a vzdělání, alespoň mně osobně, malinko zavánějí indoktrinací.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Před nedávnem jsem si přečetl na serveru iDnes slova zástupkyně vedoucího jednoho skautského tábora: „Skauting se snaží jít s dobou a nezaspat příležitosti moderního pokroku tak, aby z toho přitom nevypadly původní skautské dovednosti a principy, jako je práce v týmech, naučit se o sebe postarat, pomoct si navzájem a podobně.“ Nové je pak například používání GPS místo kompasů, učení se bezpečnosti na internetu, rozpoznání falešných zpráv v médiích od pravdivých…

Tady jsem se zarazil. Zajímalo by mě, kdo a podle jaké metodologie děti učí rozpoznávat falešné zprávy. Vycházejí snad z metodologické příručky nebo ze seznamu nepohodlných webů vytvořeného nejmenovaným ex-hercem filmů pro dospělé (kluky)? Nebo skautům přednášejí experti pana Bakaly z Respektu? Třeba jeden nejmenovaný bojovník s „fake news“ (Ondřej Kundra), který byl před léty tuzemskou zpravodajskou službou BIS sám nařčen ze lhaní a novinářské neprofesionality (de facto šíření falešné zprávy)?

Příručka pro práci s tématy migrace a uprchlictví pro skautské vedoucí

Narazil jsem také na rozhovor na Českém rozhlase (shodou okolností z první poloviny letošního července), kde je jedním z hostů mluvčí skautů Barbora Trojak. Ta představila další pokrokové myšlenky, kterými jsou evidentně skauti také nuceni čelit.

Například, že spolu se sdružením „Na zemi“ vydal skaut metodiku pro práci s tématy uprchlictví a migrace pro vedoucí skautů, aby se v této oblasti zorientovali a dokázali odpovídat na otázky dětí. Podle Trojak jde totiž o hodně složité téma zmítané extrémními názory. Jaký pohled metodika na asi 130 stránkách zaujímá se můžete podívat sami zde.

Zaujala mě také vytáčivá odpověď skautské mluvčí na otázku, jak si skaut vykládá v současnosti hojně zmiňované pojmy: vlastenectví a národní hodnoty?

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ: USA spouští kampaň proti Iránu. Pravda nestačí? Nebo nesmí stát v cestě dobrému příběhu?

Vlastenectví? Ale kdeže... V kurzu je světoobčanství!

„Ve skautském slibu stojí, že slibujeme věrnost vlasti a už zakladatel skautingu Roberta Baden-Powell to vnímal tak, že ta vlast je to, kde se člověk cítí doma, že to není jenom nějaký prostor ohraničený hranicemi, ale je to vlastně komunita, je to společnost, ve které člověk funguje. Tu vlast mi nevnímáme dneska jako nějaký náš fyzický prostor. Naše vlast, ve které vlastně se stavíme za to, co si myslíme, že je důležité, je mnohem širší a je to vlastně všude tam, kde ten skauting funguje.“

„To znamená celý svět?“

„To znamená celý svět. Je to vlastně přebírání odpovědnosti nejen za naši republiku, ale přebírání odpovědnosti za celý svět, protože ten je dneska mnohem víc propojený než dřív, a my prostě si vlastně myslíme, že si nemůžeme tady řešit jenom svoje věci.“

Takže další kanál, v rámci něhož lze do dětí pod rouškou vzdělání hustit ten jediný správný proglobalistický pohled na náš propojený svět: rozeznávání (jistě proruských) falešných zpráv, nekritický pohled na migraci a vlastenectví coby světoobčanství. Obávám se, aby skaut brzy neměl své přízvisko „Socialistický svaz EU mládeže“.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!