Dolph Lundgren se dostane do Přímého kontaktu se smrtí! V sobotu večer

Fanoušky Dolpha Lundgrena tenhle snímek jisto jistě potěší. A ty ostatní? Ty určitě taky, pokud přistoupí na to, že koukají na nízkorozpočtový biják, kde jde hlavně o honičky aut, střílečky a rozdávání ran pěstí. V sobotu, ve 22.00 na Primě!
Přímý kontakt
Přímý kontakt

reklama

Mike Riggins (Dolph Lundgren) je bývalý příslušník amerických Speciálních sil toho času ve vězení v Rusku, kterému je nabídnuta svoboda výměnou za záchranu Američanky unesené místním diktátorským vojenským vůdcem.

Jenže po osvobození Any vychází najevo, že celá tato mise byla jen past – způsob, jak Anu vylákat ven. Náš hlavní hrdina a hrdinka se najednou ocitají v situaci, kdy po nich jdou vládní, polovojenské i zločinecké organizace a oni se nemají na koho obrátit. Jediné východisko je dostat se co nejdřív do bezpečí americké ambasády, ale to samozřejmě není úplně tak jednoduché...

Přímý kontakt - Obrázek 2
Autor: archiv FTV Prima Přímý kontakt - Obrázek 2

Dolph Lundgren

je původem Švéd. Narodil se ve Stockholmu, ale ve svých třinácti letech se přestěhoval do Angermanladu, provincie v severní části země, kde vyrůstal v domě svých prarodičů. Některé zdroje uvádí, že se narodil v roce 1959, Dolph sám však uvádí rok 1957. Má dvě sestry a staršího bratra. Podle jeho vlastních slov, dětství neměli příliš šťastné. Otec byl násilník a hrubián a vlastní frustraci si často vybíjel na své ženě a nejstarším synovi. O Dolphovi říkal, že je nula, což ho motivovalo k ještě větším a lepším výkonům. Jeho problematický vztah k otci prý může i za to, že v sobě objevil touhu po tvrdých kontaktních sportech, konkrétně boxu a karate.

Přímý kontakt - Obrázek 3
Autor: archiv FTV Prima Přímý kontakt - Obrázek 3

Jako dítě býval prý ustrašený a trpěl alergiemi. V jednom rozhovoru o sobě dokonce prohlásil, že byl nedochůdče.

Ať už byl jeho vztah k otci, jaký byl, jednu radu si z jeho výchovy vzal k srdci a to „Jestli chceš se svým životem dokázat něco výjimečného, musíš odjet do Ameriky.“ Sedmdesátá léta tedy strávil na univerzitách ve Waschingtonu a Clemsonu studiem chemického inženýrství.

V průběhu studií poctivě trénoval karate a v roce 1979 se stal kapitánem švédského karate týmu. V následujících dvou letech dokonce vyhrál Evropský šampionát. V roce 1982 ukončil studia chemického inženýrství na universitě v Sydney a to s nejlepšími výsledky v ročníku. Dostal stipendium na massachusettský Institut Technologií a už už se připravoval na přesun do Bostonu, když se při své brigádě vyhazovače v jednom z místních klubů seznámil se slavnou jamajskou modelkou a zpěvačkou Grace Jones, která ho najala jako bodyguarda. Brzy se do sebe zamilovali a odjeli do New Yorku. Tam začal studovat herectví, což vedlo až k jeho průlomové roli boxera Ivana Draga, protivníka Sylvestera Stallona, v Rockym IV (1985). Sám Stallone po natáčení prohlásil, že ho při jedné scéně Lundgren uhodil tak silně, až dostal otoky do tkáně kolem srdce a musel zůstat čtyři dny na jednotce intenzivní péče.

Přímý kontakt - Obrázek 4
Autor: archiv FTV Prima Přímý kontakt - Obrázek 4

Do dnešního dne se objevil ve více než 50 snímcích a několik jich i režíroval. Z jeho nejznámějších rolí jmenujme ty ve filmech Postradatelní I., II. a III.(2010, 2012 a 2014), Univerzální voják I., III. a IV. (1992, 2009 a 2012), Čas pomsty (1993), Pohyblivý terč (1996), Odstřelovač (1998) a další a další.

Říká se, že Dolph Lundgren má IQ 160 a měří 198 cm, on ale oba údaje prohlašuje za přehnané. Mluví švédsky, anglicky a trochu španělsky, italsky, francouzsky, německy a japonsky.

Přímý kontakt - Obrázek 6
Autor: archiv FTV Prima Přímý kontakt - Obrázek 6

 

Věděli jste, že…

  • Filmovalo se v hlavním městě Bulharska v Sofii a sfoukli to opravdu rychle. Natáčení trvalo jen 27 dní, od 19. února do 17. března 2008.
  • Rozpočet snímku byl pouhých 6 milionů dolarů, což je skutečně málo. Asi proto si některé scény vypůjčil z jiných akčních snímků. Například honička s taxi pochází původně z filmu Teror ve vlaku s Claude Van Dammem.
  • V USA i v Evropě byl film uveden rovnou na DVD a to 2. června 2009. V kinech se promítal pouze ve Spojených Arabských Emirátech, v Kuwaitu a v Číně.
  • Všimněte si při jedné z těch rychlých automobilových honiček, že když auta vjedou do tunelu, venku je ještě světlo. Když vyjedou, je skoro tma.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama