VIDEO: V trabantu objel půl světa! Rozhovor Danem Přibáněm před natáčením TGM!

V druhém dílu nové talkshow TGM se společně se zpěvačkou Ewou Farnou a bezpečnostním poradcem Andorem Šándorem objeví i cestovatel, novinář a filmař Dan Přibáň.
Dan Přibáň v TGM
Dan Přibáň v TGM
FTV Prima

reklama

Premiéru druhého dílu TGM: Talkshow Geňi a Míši uvidíte v neděli 7. září ve 21.30 na Primě.

Jak se do nové show Michala Suchánka a Richarda Genzera těší?

Jaké země procestoval a proč se rozhodl cestovat po světě zrovna trabantem?

A kdy mu šlo na cestách o život?

Poslechněte a přečtěte si už teď náš rozhovor z natáčení!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor s Danem Přibáňem před natáčením TGM

Dan Přibáň: Dobrodružství by měla být sranda

Tušil jste, co vás v pořadu čeká?

Přiznám se, že vůbec ne, ale ani jsem to neřešil. Potěšilo mě, že mi zavolal sám Michal Suchánek, který viděl náš seriál Trabantem Jižní Amerikou a řekl, že se mu seriál líbil, že to byla sranda. Když někdo jako Michal Suchánek řekne, že se mu něco zdá být sranda, je to docela poklona. Já nemám televizi, takže jsem opravdu netušil, jaké dělá Michal s Richardem Genzerem a ostatními pořady, a co mě tu čeká. Ale rád jsem pozvání přijal.

Jezdit trabantem napříč světem je spíš legrace nebo dobrodružství?

Myslím, že dobrodružství by měla být především sranda, asi by se do něj nikdo nepouštěl s vědomím, že ho čeká něco smutného. Má dobrodružství na cestách bývají někdy i trochu nebezpečná, takže občas legrace přestává, ale pořád mě to baví. Jinak bych to nedělal.

Šlo vám během vašich cest někdy o život?

O život nám naštěstí nikdy nešlo. Já pokaždé přesvědčuju lidi na různých přednáškách, které průběžně objíždím, aby nevnímali svět především jako místo, kde se jim může něco stát. Na druhou stranu – záleží na tom, jak vnímáte to, co zažijete. Pokud se vám pod autem proboří polorozpadlý most někde v Amazonii, v tu chvíli vám asi jde o život. Mně to tak ale nepřišlo. Jen v jednu chvíli jsem měl strach, že výprava skončí. Když jsme jeli po pláži z jednoho města do druhého, nastal rychlý příliv a nám auta uplavala do moře. Nejhorší zážitek je ten, když se něco hrozného stane, nejlepší ten, když se to vyřeší. (smích).

Předpokládám, že musíte být praktický člověk, který si s lecčíms poradí, jinak byste se asi nepouštěl do podobných dobrodružství?

Já jsem vždycky měl rád stroje, jsem profesí novinář a odjakživa jsem se motal kolem vědeckotechnických věcí, od ozubených koleček po raketoplány. Baví mě spojení cestování, publikování, ať už psaní textů nebo natáčení filmů, a těch strojů. A aut mi chvílemi připadá, že vlastně ani není stroj. Každé auto má nějakou osobnost, člověk se s ním snaží sžít, baví mě to. Mám rád výzvy. Celý život dělám věci, k nimž nemám vzdělání, ale které mě vždycky bavily. Jsem slaboproudý elektronik, nevystudoval jsem novinařinu ani filmařinu, přesto jsem natočil úspěšný film a televizní seriál, dělám přednášky, píšu reportáže. Lidé by neměli přestávat snít. Jsem dost tvrdohlavý a mám další spoustu špatných vlastností, což mi v překonávání výzev hodně pomáhá.

Historky z cest nebraly konce :)
Autor: FTV Prima Historky z cest nebraly konce :)

Pokukujete po nějaké další výzvě?

Láká nás Austrálie, chtěli bychom tam vyrazit v únoru. Musíme cestu načasovat podle období dešťů. Taky řešíme, kým doplnit tým. Naše cesty jsou náročné jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Není jednoduché sehnat lidi, kteří by obojí zvládli. Ale shodou okolností s námi na další výpravu pojedou dva vozíčkáři. Pro ně bude cesta fyzicky náročnější než pro nás, ale oni jsou natolik otrlí se smyslem pro tak černý humor, že cestu po Austrálii zvládnou.

Mluvil jste o tom, že vám špatné vlastnosti pomáhají překonávat výzvy?

Špatných vlastností mám hromadu. Už zmíněnou tvrdohlavost, jen tak si nenechám něco vymluvit, když mám pocit, že mám pravdu. Ale už jsem se alespoň naučil uznat, že ji někdy nemám. Jdu jako buldozer za tím, co jsem si vysnil, což může dost lidí rozčilovat, na druhou stranu je to výhodné pro to, co dělám. Četl jsem pár životopisů různých známých světových osobností, které toho v životě hodně dokázaly, překvapilo mě, když jsem se dočetl, jací to byli blázni a jak se s nimi nedalo vyjít. Říkal jsem si: Je to dobrý, ti byli daleko úspěšnější, a taky to byli magoři. (smích).

Co vás čeká během podzimu?

V září bude relativně klid, v říjnu mě čeká hodně přednášek, máme velké turné po Moravě a po Slovensku. Příčí se mi říkat slovo přednáška, ale ona to není beseda, při ní se diskutuje. Já vykládám lidem o našich cestách a promítám jim k tomu fotky. Přednášky dělám zábavnou formou, aby to byla legrace a lidi se bavili, takže je z nich kolikrát docela show. Těší mě, když mi lidi říkají, že jsme je inspirovali a oni jezdí třeba na Babetě nebo starých motorkách, že svým dětem koupili pohádkovou knížku „Jak Egu dojel až na konec světa“, kterou napsala podle našeho trabantího vyprávění kamarádka Tereza Václavková. No a začínám pomalu připravovat auta na australskou výpravu.

Jakým vy sám jezdíte autem?

Oktávkou. Mám ji sice polepenou různými mapami, aby nebyla tak nudná, ale chtěl jsem praktické auto. Lidi se mě na přednáškách občas ptají, proč jsem nepřijel trabantem. Vysvětluju jim, že je to stejné, jako kdyby se ptali Radka Jaroše, jestli pořád chodí jen do kopce, když je horolezec. A odpovídám: Trabantem se vydávám na výpravy, protože ty jsou pro mě výzva, zábava a dobrodružství, ale jinak bych s ním nejezdil. Vždyť je to hrozný auto. (smích).

Dívejte se v neděli ve 21:30 na Primu!

Ewa Farna v TGM

VIDEO: Rozhovor s Ewou Farnou před natáčením TGM!

Andor Šándor v TGM

VIDEO: Hrozí Česku vojenské nebezpečí? Rozhovor Andorem Šándorem před natáčením TGM!

TGM s Kiki a Maki - Obrázek 8

VIDEO: Rozhovor s Kiki a Maki před natáčením TGM!

Václav Klaus při rozhovoru pro TV Prima

VIDEO: Rozhovor s Václavem Klausem před natáčením TGM!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama