Nízkoenergetická dieta a její pozitivní výsledky v boji s cukrovkou 2. typu a jejími projevy

Počet diabetiků u nás dosahuje hranice 900 tisíc. Ročně přibývá zhruba 1500 nových případů. Odborník na výživu Ing. Lukáš Vrána zmínil ve svých tipech k úpravě jídelníčku a dietě pro paní Gábinu krátkodobou nízkoenergetickou dietu, která podle britských vědců může lidem s diabetem II. typu pomoci nejen k výraznému úbytku váhy, ale také k odstranění projevů cukrovky. Poslechněte si ho na videu.
Tlouštíci EXTRA (3): Diabetes 2. typu
Tlouštíci EXTRA (3): Diabetes 2. typu

reklama

Na začátek připomeňme příběh velké proměny třetí hrdinky pořadu Tlouštíci na Primě paní Gabriely. Tato sympatická žena bojovala s nadváhou už od mládí a po čtyřicátém roce života a dvou dětech začala mít vážné problémy s obezitou, cukrovkou a zdravím celkově. Věčná dietářka za posledních dvacet let vyzkoušela desítky diet, ovšem bezúspěšně.

Skutečnou pomoc našla právě až u odborníků pořadu Tlouštíci, kde pod jejich kontrolou absolvovala osmiměsíční proměnu.

Profesor Vladimír Teplan, který se jako lékař věnuje například problematice útrobního tuku a co se s tělem děje, když ho je moc.
Autor: achiv FTV Prima/ Tlouštíci Profesor Vladimír Teplan, který se jako lékař věnuje například problematice útrobního tuku a co se s tělem děje, když ho je moc.

Do pořadu Gábina nastoupila s váhou 144,7 kilogramů, s podlomeným zdravím i psychikou a sebeúctou na nule, ale s opravdu velkou oporou v rodině. Gábina hubnutí tentokrát pojala jako svůj opravdu poslední pokus o změnu. 

Tahání se 75 kilogramy tuku navíc, jak jí kromě dalších nepovzbudivých zpráv o jejím zdraví oznámili odborníci, vyneslo Gábině setrvalou únavu, provázenou migrénami, bolestmi kloubů a velkými otoky končetin.
Odborníci Gábině na základě laboratorních výsledků a měření sdělili, že  má zvýšenou hladinu tuku v krvi a hrozí jí poškození ledvin. Má 3x vyšší hodnotu břišního tuku, než je normál. V jejím jídelníčku zcela chyběly kvalitní zdroje bílkovin.  

Znáte 5 osvědčených pravidel, jak zdravě a natrvalo zhubnout? 

Přestože se Gábina pustila do hubnutí opravdu poctivě, váhový úbytek se nedostavoval. Ba naopak. Za 14 dnů v dietě a s pohybem ještě dvě kila přibrala. 
Další vyšetření ukázalo, že její tělo zadržuje vodu a že patří k té části populace, kdy hubnutí brání jiné zdravotní překážky – trpí gynoidním typem obezity, lipedémem a otoky dolních končetin. Gábinu navíc trápí diabetes mellitus II. typu - cukrovka II. typu.

Strava a léčba diabetu 2. typu

Výživový poradce a školitel programu Cambridge Weight Plan Ing. Lukáš Vrána ve svých tipech pro Gábinu citoval v lifestylovém magazínu Tlouštíci extra i zajímavé výsledky studie DiRECT, kterou představili britští vědci na loňské konferenci k diabetu v Liverpoolu. 

Poslechněte si, co Ing. Lukáš Vrána uvedl k problémům Gábiny a k souvislosti diabetu 2. druhého typu s vhodnou dietou:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tlouštíci EXTRA (3): Diabetes 2. typu

 

Podle zmiňované studie DiRECT, které se účastnilo na 300 osob, krátkodobá nízkoenergetická dieta může lidem s diabetem II. typu pomoci nejen k výraznému úbytku váhy, ale i k odstranění projevů cukrovky.

Přibližně u poloviny testovaných na tekuté stravě byla prokázána remise cukrovky II. typu v prvním roce, o rok později 53 lidí ze 68 zkoumaných mělo hladinu krevního cukru stále nižší než 6,5, která je považována za hraniční.

Seznamte se s nejčastějšími mýty o cukrovce. Například – vyhnete se jí, když nebudete jíst sladkosti?

Testovaní ve skupině, která již cukrovku nevykazovala vůbec, snížili svoji váhu u každého jednotlivce v průměru o 10,4 kg. Lidé s relapsem cukrovky naopak ztratili na váze pouhých 3,7 kg. Tady je potřeba zmínit, že neexistuje ideální úbytek váhy, který by měl za následek zaručenou remisi cukrovky. Vědci upozorňují, že jde o individuální množství uloženého útrobního tuku, který ovlivňuje tvorbu inzulinu, klíčového hormonu regulujícího hladinu cukru v krvi. V případě studie DiRECT některým účastníkům například stačilo shodit 5 kg, aby u nich došlo k remisi cukrovky. Když ale kila nabrali zpátky, cukrovka se jim vrátila.

 

Další premiérový díl pořadu Tlouštíci a následný speciál Tlouštíci extra sledujte zase ve čtvrtek od 21.35 na Primě.

reklama

reklama