Blíží se svátky. 4 tipy na bezstarostné vánoční nákupy

Vánoce tu budou zhruba za šest týdnů. Někdo má dárky už vyrobené či nakoupené. Řadu lidí ale pořizování větších či menších, klasických nebo originálních darů teprve čeká...
Už nakupujete na Vánoce?
Už nakupujete na Vánoce?
thinkstock.com

reklama

Už nakupujete dárky pod stromeček, abyste se vyhnuli pozdějším frontám, případně riziku, že nedorazí zásilka z e-shopu těsně před Vánoci? Nejen klasickým kamenným, ale i internetovým obchodům už zase začaly žně. Už nějaký ten týden můžete vidět nazdobené výlohy, reklamy s tipy na vánoční dárky i rychlými půjčkami. Na co si dát pozor, aby se ze svátků klidu a pohody nestala nakonec noční můra?

1. Online nákupy

Jestli nakupujete (nejen dárky) přes internet, nebo to chcete vyzkoušet, je vhodné dodržovat zásady nakupování online. E-shopům teď začínají ty nejpernější týdny. V této době totiž každoročně roste počet prodaného zboží v desítkách procent. Ne každý obchodník je ale spolehlivý. Nakupujte proto jen u ověřených firem, na které najdete nebo dostanete pozitivní recence, případně, pokud firmu neznáte, je lepší neplatit za zboží předem na účet, ale vybírejte způsob platby: Na dobírku. V případě, že zboží nepřijde, vy nepřijdete o peníze. Varováním můžou být i zkušenosti zákazníků, kteří nakupovali ve firmě přeprodávající příslušenství k mobilním telefonům...

Nakupování po internetu

Šmejdi na internetu? Stovky zákazníků varují před podezřelým e-shopem

2. Nákupy v zahraničí online

Zvyk nakupovat zejména z asijských a amerických e-shopů se u českých zákazníků už zabydlel. V předvánočním období se počet balíků ještě zřejmě razantně zvýší. Zejména elektronika, ale i řada dalších výrobků, láká tisíce Čechů k nakupování v asijských (hlavně čínských) či amerických e-shopech. Počet zásilek ze zemí mimo Evropskou unii se každým rokem zvyšuje. A to i přesto, že se na začátku roku 2013 navýšilo DPH při nakupování ze zahraničí. Co láká k tak masivním nákupům v cizině, v předvánočním období obzvlášť? Zejména ceny - jsou většinou výrazně nižší, a mnohem větší nabídka. A také to, že některé zboží tady jednoduše neseženete.

 

Kreditka? Debetka? Rozdíl není na první pohled vidět Foto: Tipy, triky a rady, jak využívat platební kartu... Pro koho je výhodná kreditka? V čem? SPECIÁL o platebních kartách - hraný on-line seriál + spousta dalších praktických a zajímavých informací.

 

 

 

 

Na co si pak dát pozor? Aby zboží zůstalo opravdu ve velmi příznivých cenách, vybírejte v e-shopech, kde se neplatí poštovné. V některých situacích musíte počítat i s tím, že vám pošta nebo jiný dopravce balík nevydá dřív, než zaplatíte daň nebo clo. V takovém případě se pak zásilka může prodražit i o stovky korun. Obecně je lepší, stejně jako tady u nás, využívat ověřené a spolehlivé e-shopy. Pokud si nejste jisti spolehlivostí (nebo máte platit větší částku), buď raději neobjednávejte a hledejte dál, nebo k převedení částky využijte platbu přes PayPal, která by měla být v tomto ohledu bezpečnější (možnost napojení platební karty nebo dobití kreditu, který budete při platbách čerpat, bez nutnosti mít internetovou platební kartu). Jinak je ale k platbám přes internet většinou nutná embossovaná platební karta (můžete využít buď debetní nebo kreditní). Mnohem víc podrobnějších informací najdete v následujícím článku:

Nakupování on-line

Balíků z druhého konce světa je stále víc. Co nákup z e-shopů mimo EU obnáší?

3. Půjčka?

Nemáte dost peněz na vánoční dárky? Možná uvažujete o půjčce. To ale podle odborníků není úplně nejlepší řešení. Může vás dostat i do dluhové pasti. Řada společností nabízí nebo začne nabízet rychlé půjčky na dárky, mohou být ale pochybné a zbytečně drahé. Pokud se pro půjčku přesto rozhodnete, připravili jsme pro vás postup, jak vybrat bezpečnou... Více v článku:

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku?

BONUS: 5 věcí, které byste měli udělat, chcete-li vybrat výhodnou půjčku s nejmenším rizikem

Nicméně zkuste raději vymyslet levnější dárky nebo Vánoce pojmout úplně jinak - nekomerčně. Řada odborníků a spotřebitelských organizací před "vánočními půjčkami" varuje obzvlášť, stejně jako před úvěry na dovolenou či svatbu. Když už si půjčovat, tak na věci, které k životu potřebujete nutně - to je bydlení, auto, případně nová lednička...

Zadlužit se kvůli dárkům, nebo raději ne?

6 důvodů, proč si (ne)vzít půjčku na Vánoce!

4. Nákupy s kreditkou

Jedinou vhodnou alternativou k běžné půjčce je nakupování s kreditní kartou, což je vlastně také forma úvěru. Je to varianta pro "lidi s platební morálkou", dostatečným příjmem i finanční rezervou po zaplacení běžných výdajů. Ke kreditní kartě se váže řada výhod - můžete s ní i vydělávat, resp. šetřit. Lze získat slevy, bonusy, vrácení až 2 procent z každého nákupu zpět. Pokud o ní uvažujete, nebo ji máte, mějte stále na paměti, že kreditní karta je také půjčka a peníze byste měli vrátit do určitého termínu. Pokud to stihnete, neplatíte žádné úroky. Nestihnete-li částku vrátit, úroky jsou naopak velmi vysoké! Nicméně banky k žadatelům o kreditní kartu přistupují velmi obezřetně a pokud vykazují známku toho, že by mohli mít problémy se splácením, může se stát, že jim kreditku neschválí.

Kreditky často nabízejí nejrůznější bonusy a slevy

5 rad pro (budoucí) majitele kreditky: Jak ji užívat, abyste s ní vydělali?

 

>>> Online srovnání kreditních karet <<<

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!