BONUS: 5 věcí, které byste měli udělat, chcete-li vybrat výhodnou půjčku s nejmenším rizikem

Víte, že máte naspořeno dost na to, abyste si mohli vzít úvěr? Díky tomuto návodu najdete tu nejvýhodnější půjčku právě pro vás...
Vidíte lákavý inzerát, přijde vám e-mail s "jedinečnou" nabídkou z banky nebo vám přímo v obchodě nabízejí půjčku na kupovanou věc. Nenechte se ale zlákat hned první nabídkou. Prvním krokem, který byste měli udělat, je rozhodit sítě a srovnat si více nabídek u více poskytovatelů. Pravděpodobnost, že zrovna ta první nabídka, kterou vidíte, bude nejvýhodnější, je minimální.
K půjčce byste měli přistupovat stejně, jako když si vybíráte zboží, na které si můžete sáhnout (telefon, šperky, hodinky apod.). Hledáte to, co vám nejvíce sedne, co odpovídá vašim požadavkům, potřebám a podmínkám.
Nabídky si můžete porovnat tak, že například obejdete banky i nebankovní instituce nebo postupně navštívíte jejich internetové stránky, vše si sepíšete a podle toho se bude rozhodovat. Nejrychlejší a nejefektivnější metodou je využití nezávislých internetových srovnávačů, kde je často zahrnuta nabídka všech či většiny poskytovatelů půjček a během pár vteřin podle vašich požadavků vygeneruje požadovaný počet nabídek podle vámi vybraných parametrů.
Vybírejte úvěry s úroky maximálně do 15 procent, ideálně s 10 procenty. Důležitější je ale hodnota RPSN. Rozumné nabídky se pohybují mezi 10–20 procenty.
U každé nabídky musíte brát v potaz několik ukazatelů, jako je výše splátek, úroků, celkové přeplacení půjčky... Ale v případě spotřebitelských úvěrů, ať už účelových, nebo neúčelových, se orientujte zejména podle hodnoty RPSN (Roční Procentuální Sazby Nákladů). Úroky jsou zde, na rozdíl od hypoték, pouze orientačním ukazatelem.
Hodnota RPSN v sobě zahrnuje vše, co bance či nebankovní instituci během celé doby splácení zaplatíte. Patří sem počáteční náklady za zpracování žádosti, poplatky za posouzení žádosti o úvěr, poplatky za vedení účtu, zasílání výpisu, pojištění apod.).
Hodnota RPSN napoví, jak moc je pro vás úvěr drahý, kolik vás bude celá půjčka stát ve skutečnosti, o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Je to číslo, podle kterého vyberete pro vás nejvýhodnější půjčku.
Samozřejmostí by mělo být ptát se na podrobnosti poskytnutí úvěru. Zjistěte si i takové podmínky, jako je možnost předčasného splacení úvěru, zda je to možné, či nikoliv. Zajímejte se i o to, jaké vám hrozí penále při nedodržení splátkového kalendáře. Smlouvu si vždy důkladně přečtěte a nebude-li vám cokoliv jasné, raději nepodepisujte a poraďte se s nezávislým odborníkem.
Máte-li pocit, že smlouva, kterou vám instituce nabízí, neobsahuje vše, co by měla, obraťte se na Českou obchodní inspekci (v případě uzavírání smlouvy u nebankovní instituce) nebo na Českou národní banku (sjednáváte-li úvěr u banky).
Zjistíte-li až po podepsání úvěrové smlouvy, že vám podmínky nevyhovují, máte ještě možnost podle informací ČOI do 14 dnů od jejího uzavření od smlouvy odstoupit. Písemně.
Když už si chcete půjčit, vybírejte raději z nabídek bank, případně seriózních a ověřených nebankovních institucí. Podmínky pro získání úvěru u bank jsou sice většinou přísnější, nicméně hodnota RPSN většinou nepřesáhne hodnotu 20 procent. Naopak u některých nebankovních institucí se setkáte i s hodnotami hraničícími s lichvou – tedy kolem 60–90 procent.
První dva díly o půjčkách můžete vidět zde:
Mohlo by vás ještě zajímat:
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.