2 jednoduché metody, jak můžete ušetřit až desítky tisíc korun ročně

Potřebujete nebo musíte šetřit? S těmito jednoduchými tipy dosáhnete zajímavých úspor bez velké námahy...
2 jednoduché metody úspor
2 jednoduché metody úspor
Thinkstock.com/Prima Rádce

reklama

Už jsme na našem webu publikovali stovky nejrůznějších tipů, jak můžete šetřit. Jak doma, tak na cestách či při nakupování. Zaručeně největší úspěch mají následující dvě jednoduché metody: Skleničková a online srovnání pravidelných plateb. Ač jsou jiné, mají jedno společné: Zajistit si tisícové úspory není opravdu nic složitého. Jen je důležité mít nějaký příjem, ze kterého budete moci dávat peníze stranou, případně platit to, co musíte, ale v nižších cenových hladinách... Jaké tedy máte možnosti snadných úspor?

1. Skleničková metoda

Tahle metoda je opravdu hodně jednoduchá, v podstatě trochu víc propracovaná varianta klasického prasátka. Jde o to, že začínáte pravidelně ukládat menší částku do určené nádoby (ideálně sklenice), v korunách to je pro dosáhnutí například 27 560 Kč za rok dvacka první týden, a postupně o dvacet korun každý týden navyšujete. Tedy druhý týden vložíte čtyřicet korun, další šedesát atd. a v posledním týdnu šetření uložíte částku 1 040 korun. Když začínáte s nižšími částkami, postupně si zvyknete a pak by vám neměl dělat problém uložit i vyšší částku.

Stáhněte si (a můžete nalepit na sklenici): Tabulka s navyšováním o 20 korun týdně, cílová částka 27 560 Kč.

Na vlastní kůži...

Řada z našich čtenářů má s touto metodou své vlastní zkušenosti, i když může určitá pravidelnost ve výsledku vypadat trochu jinak. "Já každý den vysypu všechny drobný z peněženky do ´sklenice´ a za 6 měsíců jsem tam měl 12 870 Kč," napsal do diskuze třeba Daniel. I to je podle nás dobrý způsob, jak tuhle metodu přizpůsobit svým možnostem...

Další podrobnosti: Dva měsíční či jeden roční plán ke stažení s cílovými částkami od 6 do 31 tisíc za rok, pak najdete v tomto původním článku:

 

2. Metoda online srovnání

Ať už jste schopni či ochotni ukládat stranou jakoukoliv částku z aktuálních příjmů, šetřit se dá jednoduše bez velké námahy i díky úpravě či sjednání nové smlouvy u pojišťovny, dodavatele energií či banky, kam už teď většina z nás pravidelně určitou sumu peněz stejně posílá. Vzhledem k tomu, že je na trhu velká konkurence nejen v běžných obchodech s oblečením či potravinami, ale právě i mezi finančními institucemi, může to každý z nás využít ve svůj prospěch. Nabídky jsou různé a v rámci získávání nových klientů se každá firma snaží nabízet slevy a nejrůznější akční nabídky. Jednou z cest je jednotlivé instituce obejít či projít jejich weby s aktuálními nabídkami a následně vyjednat výhodnější smlouvu. V podstatě šance ušetřit je vždycky. Jednodušší metodou je ale online srovnání všech, resp. většiny nabídek na trhu finančních produktů na jednom místě, pomocí online porovnávačů.

Je to rychlé, ušetříte čas i peníze

Online srovnávače finančních produktů najdete i na Prima Rádci. „Domácnosti, které platí za finanční produkty a energie více, než by musely, by prostou změnou dodavatele mohly ušetřit až 2 185 korun,“ říká finanční expert Prima Rádce Zbyněk Laisek, který vypracoval reálné srovnání úspor klientů. Velký rozdíl v možné měsíční úspoře je podle něj hlavně u bezdětných párů a seniorů. „Zatímco pár by mohl ušetřit měsíčně až 2 930 korun, senioři – v uvozovkách řečeno – jen 849 korun. To je ale z velké části způsobeno tím, že v domácnosti seniorů nehraje roli hypotéka,“ vysvětluje.

Když ušetříte nějaké peníze, můžete si dopřát víc luxusu...

Ušetřete peníze i čas pro sebe. Víme, jak mít snadno o tisíce korun víc než teď

Průměrná úspora například při platbách za elektřinu je 1 760 korun, v případě odebírání plynu můžete platit třeba i o 6,5 tisíc korun méně než teď a u povinného ručení můžete po minutovém srovnání a následném sjednání výhodnější smlouvy ušetřit průměrně 3 tisíce korun na roční pojistce. Žadatelé o hypotéku mohou díky porovnání všech nabídek na jednom místě najít takovou, díky které zaplatí za rok o 32 tisíc korun méně, než v případě té nejdražší...

Na vlastní kůži...

Například na povinném ručení nedávno ušetřil i třicetiletý Pavel, který při blížícím se výročí pojistné smlouvy využil služeb právě internetového porovnávače. "Moje stávající pojišťovna chtěla asi o 1 600 korun více, než co jsem si našel na Prima Rádci," napsal nám do redakce.

Kolik můžete ušetřit na některých pravidelných platbách vy? Tady si to můžete spočítat:

>>> Porovnejte platby za elektřinu

>>> Porovnejte platby za plyn

>>> Porovnejte platby za povinné ručení

>>> Porovnejte platby za havarijní pojištění

>>> Porovnejte hypotéky

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

 

reklama

reklama