Westernové Vánoce: když máte dost kaprů a lákají vás dálavy

Ne každý o Vánocích podléhá radosti z řinčení rolniček, kapřích kůstkek v krku a všeobecnému veselí, když alespoň trochu nasněží. Pokud se mezi tuhle sortu lidí řadíte i vy, pak pro vás má Prima bezva nadílku!
Silverado
Silverado

Až se budete chtít po "sváteční náloži" trošku odreagovat od santaclausovského pitvoření, potěší vás snímky, co na svět nahlíží z perspektivy jezdce na koni.

Vybrali jsme ty nejlepší westerny, které vás odnesou až na divoký západ mezi pistolníky, lepé děvy a sudy whisky.

Pátek 27. prosince

12:50 - Silverado

Pravdu najdeš v Silveradu.

Silverado
Silverado

Kovboj Emeth odpočívá v kůlně a náhle je přepaden. Útok odrazí, ale vůbec nechápe kdo a proč ho chtěl zabít. Cestou pak v poušti najde vysíleného muže Padena a pomůže mu. Ve městě jsou oba svědky rvačky v saloonu, která vypukla kvůli černochovi, jemuž odmítl barman nalít. Pomohou mu a jdou za šerifem.

Emeth hledá svého bratra, kterého najde v místní base. Po přestřelce Emeth s bratrem i Padenem utíkají do města Silverado. Na útěku jim pomáhá i černoch, kterého se zastali a kus cesty jedou společně. Pak se Paden i černoch od bratrské dvojice odpojí a Emeth s Jakem jedou do Silverada.

Brzy se však opět všichni čtyři v Silveradu z různých důvodů sejdou a Emeth zjistí, kdo na něho v kůlně útočil. Navíc se ukazuje, že místní šerif, starý Padenův parťák, si vysvětluje spravedlnost po svém a chce se jich zbavit, aby mu nemohli překazit jeho nekalé plány…

 

Sobota 28. prosince

13:10 - Zlomený šíp

Láska, již nebylo přáno

 

Zlomený šíp
Zlomený šíp
Tom Jeffords se spřátelí s náčelníkem Apačů Cochisem a oba se od sebe navzájem učí. Tom se časem také zamiluje do indiánské dívky Sonseehray, ta jeho lásku opětuje a Jefford jí slíbí, že se pro ni vrátí, až vyřídí, na čem se s Cochisem dohodli. Cochise souhlasil s tím, že umožní americké poště nerušený průjezd jeho územím.

Když Jeffords tlumočí svým krajanům Cochisův slib, mnoho z nich mu nevěří. Ale Cochise své slovo dodrží – pošta přes jeho území projíždí bez potíží. Jeffords se vrací do indiánské vesnice, aby tam vyřídil požadavek generála Howarda – prezident Grant hodlá s Apači uzavřít mírovou dohodu.

Cochise souhlasí, vyžádá si jen tříměsíční zkušební dobu. Někteří běloši však jsou proti dohodě a vlákají skupinu indiánů do léčky. Mezi indiány je i Jeffords se svou nevěstou, a také Cochise. Jeffords je zraněn a Sonseeahray zastřelena. Indiánské posily pak napadnou poštovní vůz. Mírová dohoda je vážně ohrožena…

Klasický americký western natočil v roce 1950 režisér Delmer Daves (Demetrius a gladiátoři, Jubal, Spencerova hora). Hlavní roli hraje James Stewart (Okno do dvora; Vertigo; Muž, který zastřelil Libertyho Valance; Bandolero, Bandolero!, Cheyennský společenský klub).

Neděle 29. prosince

11:55 - Muž z Laramie

Kdo na divokém západě nakupuje zbraně?

Muž z Laramie
Muž z Laramie

Bývalý kavalerista Will Lockhart přiváží z Laramie zásoby do města Coronada v Novém Mexiku. Obchod není jeho jediným cílem. Před několika měsíci přepadli Apačové poblíž Coronada hlídku kavalerie a jedním ze členů hlídky, z níž nikdo nepřežil, byl i Willův mladší bratr. Will chce zjistit, kdo Apačům prodal pušky.

Will složí zboží v obchodě, který vede Barbara Waggomanová. Od ní se dozví, že si může naložit sůl v solných jezerech, aby nejel zpět s prázdnou. Will s muži začnou sůl nakládat, ale jejich práci přeruší příjezd mužů z ranče W. Vede je mladý Dave Waggoman a rozkáže spálit vozy a postřílet mezky. Předák ranče W Vic Hansbro sice proti tomu zakročí, ale Will i tak musí své muže vyplatit a propustit.

Pak se ubytuje v hotelu a hned druhý den se popere s Davem. Rvačce je přítomen i Davův otec, majitel ranče W Alec Waggoman. Ten pozve Willa na ranč, aby mu vyplatil odškodné. Kate Canadyová, jediná z okolí, jejíž ranč Waggoman nezabral, vidí ve Willovi spojence a nabídne mu práci na svém ranči. Will nejprve odmítne, ale když se pak dostane omylem do vězení, je práce u Kate jedinou možností, jak se z něj dostat...

Když jede Will pro koně, kteří se zatoulali na pozemek ranče W, opět narazí na Dava. Strhne se přestřelka, v níž je Dave postřelen, ale ještě stačí zákeřně postřelit i Willa. Později je Dave Vicem dopraven domů mrtvý a všichni si myslí, že Dava zabil Will. Nikdo netuší, že vrahem je Vic – to on s Davem tajně prodával pušky Apačům a Vic chtěl dalšímu prodeji zabránit. Alec mezitím zjistil z účtů podivnou platbu za zboží a dojde mu, že se jedná o nákup zbraní. Rozhodne se vůz se zbraněmi najít...

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama