DIY: Jak si vyrobit lampu pomocí tiffany techniky

Výroba lampy je náročnější projekt. Začátečníci si ale díky tiffany technice mohou vytvořit jednoduchou malou vitrážku do okna, zápich do květináče nebo s použitím bezolovnaté pájky pak krásné luxusní šperky.
Tiffany lampa
Tiffany lampa
Thinkstock

Tiffany technika je na první pohled složitá záležitost. Ale zvládne ji každý, práce se sklem je jen otázkou osvojení si správného postupu, a pak je to jen o zručnosti a praxi. Aby se práce dařila, je samozřejmě zapotřebí vybrat vhodné nástroje. Technika letování pak není vzhledem k použití olovnaté pájky vhodná pro těhotné ženy a děti. Ostatní by si měli dát pozor na vdechování výparů – u hobby alespoň dobře větraná místnost, u větších objektů a pravidelné práci jsou to polomasky a digestoře.

Základem pro řezání skla je podložka. Postačí kus starého lina, koberce, či se dá koupit speciální s otvory pro propadání drobných střípků. Na ty je nutné dávat po celou dobu řezání pozor – jednak kvůli možnosti pořezání se, a dále by se díky nim mohlo sklo při dalším řezání rozlomit nebo popraskat… Důležitým nástrojem jsou řezáky s karbidovým kolečkem, podle jeho kvality se určuje cena řezáku (od cca 250 do 700 Kč). Vyrábějí se z různých materiálů a i sortiment rukojetí je široký. Řezáky se širokou hlavicí se více hodí pro rovné řezy, při kterých používáme pravítko, a s řezákem s úzkou hlavicí se snadněji řežou oblé křivky.

Co budete potřebovat?

Lampovou konstrukci včetně elektroinstalace, harfu, 6úhelnou kapnu, střípky plochých skel, dekorativní sklo, fix, řezák, pravítko, rozlamovací a mozaikové kleště, brusku, měděnou samolepicí pásku, hladítko, špendlíky, polystyrén, letovačku, cínovou pájku a chemikálie k očištění letovaného spoje. Pro ztmavení původně stříbrných spojů použijeme ještě hnědou patinu.

Jak dál postupovat? Podívejte se na video, kde najdete celý postup a i detailní návod. Do pořadu Váš Prima Receptář ho přišla představit Markéta Lukáčová.

Tiffany technika
Tiffany technika

Video je z pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.

Všechny díly RECEPTÁŘE najdete na Primě PLAY.

ZDE najdete vše o pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Z drátků můžete vyrábět nejrůznější dekorace

Drátěná krása aneb Jak na drátování


Stylové

Návod: Vyrobte si designové stínidlo na lampu za pár korun

reklama