Jak zasadit peckoviny? A jak předejít spále peckovin?

Zasaď strom a… předejdi spále peckovin.
Výsadba peckovin
Výsadba peckovin
Thinkstock

reklama

Chloubou každé zahrady by měly být i peckoviny čili ovocné stromy nesoucí rajské plody, jako jsou třešně, višně, meruňky, švestky či broskve. Ty je sice vhodné sázet již na podzim, pokud jsme to ovšem nestihli, není třeba ještě házet flintu do žita, můžeme tak učinit i nyní, na jaře. „V tomto čase se sází peckoviny prostokořenné bez pevného balu, později lze sázet také, ale to už budou kontejnerované rostliny,“ objasňila v pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ zahradnice Šárka Zelenková.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Pro sázení je vhodné vybrat si dny, kdy už nemrzne a zároveň není půda rozbahněná. Abychom přichystali pro stromek dobré podmínky pro zakořeňování, doporučuje odbornice dva tři dny před sadbou vykopat jámu, dát do ní substrát a prolít vodou. „Když stromek přineseme domů, zastřihneme mu kořeny a můžeme začít sázet do předem připravené jámy. Poté ho zasypeme substrátem nebo zeminou, kterou jsme vykopali, je také dobré hlínu kolem pořádně udusat a utužit, aby nevznikly vzduchové bubliny a stromeček byl dobře zakotven. Na závěr ho důkladně prolijeme,“ shrnuje paní Zelenková.

Nalákat motýly můžete i na balkon. Například speciálním sprejem

Milujete něžné motýly? Osázejte pro ně balkon i zahradu

ZDE najdete vše o pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.Umístění dřeviny by nemělo být zcela svévolné, a ačkoli jsme limitováni terénem naší zahrady, neměli bychom výběr místa pro pěstování peckovin podceňovat. „Ideálně volíme místo, kde je proudění vzduchu, aby se tam nedrželo vlhko, aby rostliny netrpěly plísní. Nebo aby tam nebyla mrazová kotlina, tj. nesázíme pod svah, kde by mohl stékat studený vzduch a dřevinu poškodit,“ varuje zahradnice a dodává: „Peckoviny jsou v ohrožení i na dobrém místě, pokud je například sychravější jaro, kdy klesne teplota pod 12 °C a je vlhko, hrozí napadení houbovou chorobou – ať již moniliovou spálou či hnilobou.“ Ta může strom napadnout v jakékoli fázi jeho vývoje. Jedná se o nejčastější chorobu peckovin, která může mít celou řadu příznaků a jejímž společným jmenovatelem a původcem je houba z rodu Monillia. Tzv. spála napadá květy, které hnědnou a zasychají, a rozšiřuje se i na listy a větve a může způsobit jejich odumření. Moniliová hniloba pak postihuje samotné plody v době jejich dozrávání i zralosti – tvoří se na nich měkká hnědá místa, která se rychle rozšiřují, až zhnědne celý plod.

Ošetření peckoviny proti spále
Autor: FTV Prima Ošetření peckoviny proti spále

Abychom se tomuto onemocnění dokázali účinně bránit, měli bychom udělat minimálně dva postřiky. „První postřik bychom měli provést ve fázi tzv. myšího ouška, tedy když strom začíná pučet a nalévají se pupeny,“ doporučuje expertka, „druhý postřik pak zopakujeme v okamžiku, kdy už jsou stromy v květu a opadávají plátky, když tzv. sněží.“

Sběr rakytníkových plodů je kvůli trnitým větvím spíš očistec. Pokud ale vytrváte a sklizeň šikovně zpracujete, budete mít dostatečný přísun céčka a dalších vitamínů na celý rok

Rakytník obsahuje 10x více vitamínu C než pomeranč. Jak ho pěstovat?

O vhodném přípravku k prevenci proti moniliové chorobě se poradíme se specialisty v zahradnickém centru a doma si pak vcelku nesložitě namícháme v nekovové nádobě postřik. „Připravíme vodní emulzi, kterou přelijeme do postřikovače a dolejeme potřebným množstvím vody dle návodu. Všechen přípravek použijeme na celý strom. Postřik provádíme až do skanutí, což znamená, že kapičky postřiku by neměly padat dál, ale ulpět na větvičkách dřeviny. Před ošetřením stromu bychom měli zkontrolovat také předpověď počasí, protože je důležité, aby alespoň dvě hodiny po aplikaci postřiku nepršelo a účinná látka se nesmyla,“ udílí závěrečná doporučení Šárka Zelenková.

Zelenina si dobře rozumí s květinami

Chcete velkou úrodu zeleniny? Vysázejte k ní květiny

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Traviny harmonicky sjednocují prostor

Trávy pro trvalkové záhony

Čajovník je pěstován v tropických a subtropických oblastech prakticky po celém světě

Z plantáže do květináče: I doma můžete pěstovat čajovník

Chryzantéma má ráda hodně vody (Chrysanthemum hortorum) – vhodné na východní okna

Květiny, které na oknech vítají slunce

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!