Tyhle krásné kvetoucí keře zvládne i začátečník

Okrasné kvetoucí dřeviny.

Krásné, jemné, barevné, vonící, a přesto nepříliš náročné… takové jsou okrasné kvetoucí dřeviny, jejichž nenápadný půvab rozzáří naše zahrádky už brzy zjara. Jakým konkrétním druhům se v našich zahradách bude dařit i v péči méně zkušených zahrádkářů?

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Většina zahrádkářů se řídí tím, jak a kdy rostlina vykvétá a jaký má vzrůst,“ říká o výběru dřevin odborník na zahrady Vlastimil Kastner a dodává, že mezi nejoblíbenější okrasné keře středního vzrůstu, které rozkvétají už brzy na jaře, patří okrasná třešeň sakura, původem z Japonska, která má celou řadu kultivarů a které se na našem území velice dobře daří. „Je to doslova keřostromek, který v našich podmínkách doroste třech metrů. Ke svému růstu však potřebuje hodně slunné místo. Rostlina je zajímavá také tím, že má na podzim krásně růžovo-oranžové olistění a nese i malé dekorativní plody. Tato rostlina je tedy velmi efektní v průběhu celého roku, jak se mění,“ popisuje odborník, který keře představil v pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.

Abeliovník (lat. abeliophyllum distichum), lidově nazývaný bílá zlatice, také nese velké množství krásných květů Foto: Abeliovník (lat. abeliophyllum distichum), lidově nazývaný bílá zlatice, také nese velké množství krásných květůFoto: FTV Prima

V českých zahradách spíše ojediněle se vyskytující je naopak abeliovník (lat. abeliophyllum distichum), lidově nazývaný bílá zlatice, který také nese velké množství krásných květů. Tato okrasná dřevina s decentní vůní je přitom velmi nenáročná, a to jak na půdu, tak místo. Mezi vzácnější rostliny patří i keřík s dvoubarevnými květy – zimokvět (lat. chimonanthus), který se dobře udržuje sestřihem, dorůstá do maximální výšky 1,5 m, a je tak ideálním doplňkem do malých zahrádek.

Detail květů kaliny modroplodé Foto: Detail květů kaliny modroplodéFoto: CC BY-SA 4.0

Pokud preferujete výrazné vůně, mohla by vás zaujmout kalina se silnou kořeněnou vůní. „Tato rostlina je velice žádaná pro svoji vůni i proto, že se dá sestřihávat na jakékoli velikosti. Roste především na slunných místech, půdu vyžaduje hlinitou či hlinito-písčitou a může růst i jako podsadba vysokých stromů,“ chválí tuto rostlinu, která takřka nemá škůdce, takže je rovněž ideální volbou pro začínající zahrádkáře, pan Kastner.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Tisy jsou vděčné keře, které se mnohdy množí samy od sebe

Stálezelené keře, které snesou stín

Komule Davidova (Buddleia davidii) neboli také motýlí květ

Ideální keře pro slunná místa

Ilex meserveae casanova neboli cesmína má ráda stín

Jsou malé a nic po vás nechtějí. Nenáročné keře

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama