Jak na to

15. listopadu 2016 06:00

Markéta Zídková

Vajíčko je ideální potravina. Jak poznat čerstvé a kterým koncem nahoru ho skladovat?

Vajíčky k večeři nic nezkazíte – jsou velmi lehce stravitelná, přitom mají velkou výživovou hodnotu. Naštěstí už zase nejsou na černé listině nezdravých potravin.

Dlouhou dobu se nedoporučovalo konzumovat příliš mnoho vajec zejména lidem s vyšší hladinou cholesterolu v krvi. Naštěstí se zase ukázalo, že to je mnohem složitější, že existuje hodný a zlý cholesterol a že cholesterol obsažený ve vejcích, tedy potravinový, není to samé jako cholesterol v lidském těle. Za vyšší hladinu cholesterolu v těle mohou některé saturované a transnasycené tuky a ty jsou ve vajíčkách jen v minimální množství. Zaplať pánbůh, protože "zákazem" vajec nás vědci na dlouhou dobu připravili kromě báječné chuti o řadu vitamínů a minerálů a také notnou dávku bílkovin. Navíc vejce jsou velmi lehce stravitelná, takže míchaná vajíčka k večeři, když nestíháte, jsou skvělou volbou, zejména když nechcete třeba šidit děti.

Jak by mělo ideální vajíčko vypadat?

Naše babičky byly rády, když mělo co nejtmavší žloutek. Dnes už barva žloutku nerozhoduje o kvalitě vejce, protože se odvíjí od množství karotenoidů ve stravě slepice. A do stravy je lze přidat i uměle. Proto se raději řiďte tím, v jakých podmínkách slepice, která ho snesla, žije a jak je vejce čerstvé.

Jak poznáte, že je vejce čerstvé?

Čerstvé vejce je ustálené slovní spojení, ne každé vajíčko je ale opravdu čerstvé. Čerstvé vejce slepice snesly před méně než deseti dny. Poté už je používejte k vaření a pečení, raději ne jako míchaná vajíčka. Trvanlivost vajec je 28 dní po snesení. V obchodě to poznáte tak, že čerstvá vejce jsou značená Extra A: musí být vytříděna do 2 dnů a smějí se prodávat jen 7 dní. Pak musí v obchodě odstranit pásku s nápisem Extra A a dál vejce prodávat jako třídu A.

Doma to poznáte tak, že ponoříte vajíčko do vody. Pokud vyplave nahoru, je staršího data. To neznamená, že ho máte vyhodit, jen ho musíte fakt dobře tepelně upravit. Před použitím vajíčko raději vždy rozklepněte do samostatné nádoby a přičichněte, zda nezapáchá. Ať vám pukavec (zkažené vajíčko) nezkazí ostatní suroviny.

Jak vejce skladovat?

Ideálně ve stálé teplotě 5–18 °C tupým koncem nahoru, tedy špičkou dolu. Na tupém konci se nacházejí póry, kterými se dovnitř snadněji dostává kyslík. Pro vajíčka nejsou vhodné speciální přihrádky na dveřích ledničky, protože tam je relativně teplo a nestabilní teplota vzhledem k tomu, že lednici otevíráte. Mnohem lépe je vajíčkům přímo uvnitř lednice.

Mrkněte se na video, kde se dozvíte více:

Video je z pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.

Všechny díly RECEPTÁŘE najdete na Primě PLAY.

ZDE najdete vše o pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také