Hmyz ve vlasech a zápach na denním pořádku: S hygienou to ve Versailles bylo na štíru

Versailles jako francouzský symbol absolutistické monarchie skrývá i nepěknou minulost, o které se nikdy moc nemluvilo. Megalomanský komplex s ambiciózní vizí ubytovat tisíce šlechtických rodin nebyl tak úplně luxusní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jaký byl největší problém? Výstavbu Versailles a život Ludvíka XIV., řečeného Krále Slunce, můžete sledovat každý víkend ve stejnojmenném seriálu na Prima LOVE ve 21.50.

Místo uprostřed močálů a lesů plných zvěře si oblíbil již otec Krále Slunce Ludvík XIII., který sem často jezdil na svůj lovecký zámeček. Ludvík XIV. nechal po smrti svého otce z malého zázemí vybudovat ohromné sídlo uprostřed honosných zahrad. Pro krále bylo příjemnější trávit život v novém klidném prostředí než v bouřící se Paříži. Versailles mělo již od počátku své výstavby v roce 1661 sloužit jako domov pro tisíce šlechticů. Plán to byl vskutku velkolepý, ale mnoho lidí znamená mnoho problémů.

Zima, vlhko a plíseň

Intriky, podvody a sexuální orgie byly na denním pořádku, s tím úzce souvisí i nemoce či různé záněty, v případě renesance je navíc všechno doprovázeno i špatnou hygienou. A tam, kde je špatná hygiena, jsou i nejrůznější brebery, hmyz a krysy. Takové bylo pravé světlo jednoho z nejromantičtějších symbolů staré Francie, který se v historii ostatní státy snažily napodobit.

Jak jsme již zmínili, Versailles byl vybudován v močálovité oblasti. Všudypřítomného vlhka se špatně zbavovalo i v královských komnatách. Plesnivé zdi doprovázela nezahnatelná zima způsobená špatným těsněním oken, pobyt tady tak nemusel být nejluxusnějším zážitkem v životě tehdejší šlechty.

Toaleta ve Versailles neexistovala

Chlad byl problémem v zimních měsících, když ovšem nastalo parné léto, tamní obyvatelé se nevyhnuli velkému horku a zápachu z močálů. Vše navíc umocňoval až do 18. století chybějící odpadní systém, vykonanou potřebu bylo tedy možné najít napříč celým honosným komplexem. Šlechta měla k dispozici nočníky a malé dřevěné trůny s otvorem. Výjimkou nebyly ženy čůrající na taneční parket a panstvo kálející v zahradách. V té době se vykonávala potřeba veřejně, nikdo neměl potřebu se nijak schovávat, navíc slovo klystýr se pro Ludvíka XIV. stalo synonymem zdraví. Šlechtici i král si jej aplikovali i několikrát za den, a to naprosto veřejně a bez ostychu. Tečkou všeho byly tělesné tekutiny, jež prosakovaly do podlah paláce.

Paruky zakrývaly vši a brouky ve vlasech

Sedmnácté století koupelnami a umývárnami zrovna nepřekypovalo, chybějící vany a kádě, kde by se člověk mohl vykoupat, si časem začaly vybírat svou daň. Lidé samozřejmě velmi zapáchali, líbání chtělo značnou dávku odvahy, ale největší problém představoval všudypřítomný hmyz, který nechyběl ani ve vlasech šlechty. Panstvo tento problém řešilo parukami. Asi se řídilo heslem, co oči nevidí, srdce nebolí (v tomto případě spíš nesvědí).

Taková byla opravdová renesance. Život krále, jenž splodil v těchto podmínkách údajně až 25 dětí, můžete sledovat každý víkend na Prima LOVE ve 21.50. Slibujeme, že skoro žádné breberky neuvidíte.

Na exkluzivní ukázku z dalšího dílu se podívejte v následujícím videu:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 3. 2024

Jste nadaní způsobem, o kterém ani nevíte, Berani. Dnes možná tento dar nečekaně odhalíte. Možná si na okraj vzkazu pro přítele načmáráte hloupou kresbu. Její zkoumání odhalí nápad, který by se hodil na ilustraci dětské knížky. Možná jsou i jiné věci, které byste mohli ve svém životě dělat. Prozkoumejte další možnosti na internetu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.