Seznamte se s růžovým vínem!

První díl průvodce světem ROSÉ. Dozvíte se, čím je výjimečné, jaké druhy existují a spoustu dalších informací…
Pozor, růžové víno nevzniká smícháním červeného a bílého
Pozor, růžové víno nevzniká smícháním červeného a bílého

reklama

 

Červené nebo bílé pije každý, ale znát víno růžové je už slušná frajeřina. Na našich stránkách o růžovém víně dozvíte vše potřebné přímo od expertky na tyto nápoje Kláry Kollárové.

 

 

 

Z čeho se růžové víno vyrábí?

Růžové se vyrábí z modrých odrůd vinné révy. Nevzniká tedy smícháním již hotového bílého a červeného vína, což je ta nejběžnější představa lidí, kteří si kvůli tomu myslí, že to je podřadné pití. Není to ale tak, a naopak vyrobit dobré rosé je velké umění.

Čím se růžová vína liší od běžnějších bílých nebo červených vín?

Od bílých se liší ovocnějším aroma a výraznější chutí, od červených naopak příjemnou svěžestí a téměř neunavitelností v pití.

Kolik druhů růžového vína existuje a jak se od sebe liší?

Kolik druhů růžového vína existuje a jak se od sebe liší?

Růžových vín je spousta, vyrábějí se ve všech vinařských regionech a zcela odrážejí místní podmínky.

Jsou rosé z chladnějších oblastí, jako je Česká republika, která jsou většinou výrazně ovocná ve vůni a v chuti mají příjemnou kyselinu. Ale mohou to být třeba vína z Francie v apelaci (označení původu vína) tavel nebo bandol, která překvapí hutností a těžkostí.

V tzv. „novém světě“, tedy ve všech zemích mimo Evropu, převládají vína výrazně vonící, plnější a hutnější s výraznější tříslovinou.

Chuť vína se mění také s použitou odrůdou nebo s technologií. Například odrůda Cabernet Sauvignon dává výrazně aromatická vína po černém rybízu a drobném ovoci, a oproti tomu Pinot noir neboli Rulandské modré zase vína s aroma, které není tolik svěží, připomíná spíše podzimní ovoce. Je i chuťově plnější a nemá tolik kyselin.

To jsou jen dva příklady. To je na rosé právě zajímavé, že si každý může najít ten svůj správný typ.

Jak moc je výroba růžových vín rozšířena v ČR?

Výroba se velmi rychle rozvíjí a to je důležité. Před pár lety bychom u nás růžovku hledali špendlíčkem, dnes už má téměř každé vinařství alespoň jedno rosé, ne-li dvě, v nabídce. Jsou i taková vinařství, jako je například Víno Hort nebo Střední vinařská škola ve Valticích, kteří se v rosé profilují.

 

Růžové víno má svá pravidla uskladnění

Další díl seriálu o růžových vínech: Jak ho doma správně uskladnit?

Růžové víno se hodí téměř ke všemu

K čemu si dát růžové víno aneb Třetí díl průvodce světem "rosé"

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!