VIDEO: Frankovka ze sudu, dubové pohlazení, říká Kateřina. A má pravdu, pojďte se s ní seznámit

Čtvrtá epizoda Vinařů se blíží a tím pádem je na čase seznámit vás s další odrůdou, kolem které se nová epizoda bude točit. Tentokrát to bude Frankovka, ovšem barrique.

Původ téhle starobylé odrůdy bychom hledali jen těžko, jedním z jejích rodičů je již téměř zapomenutý Heunisch (v současnosti ho najdeme na malém území ve východní Evropě), druhý rodič zůstává až do dnešních dnů neznámý. To se ovšem nedá o Frankovce samotné říci.

Jelikož pravděpodobně pochází z nedalekého Německa či Dolního Rakouska, v našich krajinách má dlouhou tradici. Však je také druhou nejpěstovanější modrou odrůdou vinařské oblasti Morava! Na druhou stranu, v oblasti Čechy se pro své pozdní dozrávání pěstuje jen velmi málo.

Kateřina Pavlíčková ve čtvrté epizodě Vinařů „fušuje“ svému otci Bedřichovi do vinaření – snaží se mu vysvětlit, že jeho Frankovka by ještě potřebovala alespoň měsíc zrát v barrique sudu.

A co je to vlastně ten barrique?

Za prvé je to speciální typ dubových sudů (amerických či tradičnějších francouzských) o obsahu 225 litrů, v nichž víno vyzrává. Postupně se ze dřeva do vína uvolňují aromatické látky a prvotně tvrdší víno se harmonizuje. A za druhé je to označení vína, které v těchto sudech alespoň 3 měsíce zrálo.

Frankovka se do sudů tohoto typu hodí pro svoji nezaměnitelnou charakteristiku – vína této odrůdy mívají tradičně více kyselin a tvrdší třísloviny než ostatní červená vína. Správný enologický postup (kromě delšího vyzrávání v sudech k němu patří mimo jiné také redukce hroznů a delší kvašení rmutu) však zaručí, že i z této odrůdy vznikne lahodné víno.

Co o Frankovce říká odborník?

Pokud se vám dostane do ruky „ta správná“ láhev Frankovky, vězte, že má mít rubínovou barvu. Ve vůni a chuti hledejte tóny ostružiny, višně, švestky a pozor na travnaté tóny, ty značí nevyzrálost vína. Frankovka bývá v chuti kořenitě ovocitá, s čerstvou kyselinkou, objevovat v ní můžete tóny kandovaného ovoce, skořice až vanilky, zejména jedná-li se o barrique.

Vína se hodí jako doprovod k běžným jídlům, jak by se lidově řeklo, „na denní pití“. Frankovky z vyzrálejších hroznů se ale hodí i k výrazným pokrmům jako například guláš, různé úpravy zvěřiny či k pokrmům z vnitřností. Chybu ovšem neuděláte, ani když si ji nalijete k selekci plísňových sýrů.

O Frankovce se říká, že je rozmarná jako nestálá žena a že má všechny její dobré i špatné vlastnosti. Což není až tak špatný verdikt, nemyslíte?

Na epizodu s názvem Klip, jejímž patronem je Frankovka barrique, se dívejte v neděli ve 20.15 na Primě!

Sdílejte článek
Štítky červené víno výroba historie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.