VIDEO: Hedvábný Merlot je tím pravým společníkem na dlouhé zimní večery

Pokud si otevřete láhev červeného vína z Bordeaux, je poměrně velká šance, že „kápnete“ zrovna na Merlot. Tahle odrůda je totiž v Bordeaux, ale nejen tam velmi oblíbená. A v posledních letech se začíná rozšiřovat na moravských vinicích.
Stázi si na Merlot potrpí
Stázi si na Merlot potrpí

reklama

Starobylá odrůda pochází pravděpodobně z již zmíněného Bordeaux, kde se i hojně pěstuje. Ač jsou o ní k nalezení zmínky už od 14. století, byla tehdy odrůdou spíš doplňkovou. Světoznámou se stala ale až v pozdějších staletích, a to zejména ve vinařských oblastech Bordeaux St. Émilion a Pomerol. Jejich těžká hlinitá půda prosycená železem je pro Merlot ideální, však tu zabírá téměř celou plochu výsadby.

V Bordeaux a vlastně v celé Francii se na samostatné odrůdy „moc nehraje“. Dominantní informací na láhvi nebývá odrůda, případně odrůdy, ale ročník vína a název vinařství. Těm se po francouzsku říká Château neboli zámeček, podle sídel jednotlivých tradiční rodin, které produkují víno.

Kde se vzal název Merlot? Od ptáka! Kosáci si totiž rádi pochutnávají na malých modrých bobulkách Merlotu, které získávají svoji temnou barvu dříve než v případě ostatních odrůd. Francouzsky se řekne kos merle, a odtud je to k Merlotu „co by kamenem dohodil“.

A třeba takový Château Petrus z Pomerolu, jejichž vína bývají hodnocena jako jedna z nejlepších na světě, se spoléhají právě na odrůdu Merlot. Milovali je nejen dynastie Kennedyů, ale pochutnávali si na nich i svatebčané při uzavření manželství královny Alžběty a Prince Filipa. Pokud tedy nevíte, čím obdarovat své milované pod vánočním stromečkem, může být Château Petrus docela dobrý tip na dárek. Jen se připravte, že to nebude levná záležitost. Za exkluzivní lahvinku totiž zaplatíte kolem 600 euro!

Podívejte se, co o Merlotu říká odborník:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Odrůda Merlot

 

A co tedy od Merlotu očekávat? Ať už si vyberete ten „pomerolský“ z Château Petrus, nebo moravský třeba od Mikulova, těšte se na hebké a příjemně pitelné víno s tóny zralého černého rybízu a dalšího tmavého ovoce – černých třešní, ostružin i povidel. Vydržíte-li to a necháte láhev pár let ležet, odměnou vám budou další rozměry chuti. Připravte se na tóny tabáku, čokolády a vanilky. Vína Merlotu skvěle chutnají k pokrmům ze zvěřiny, k různým paštikám a kořeněným jídlům. Chutnají ovšem bezvadně i jen tak.

 

Luža na "vlašák" nedá dopustit!

Ryzlink vlašský je základ každého pitného režimu. Alespoň podle Vinařů

Cabernet Cortis je lepší zralejší

Cabernet Cortis je oblíbená odrůda Olina Vlčka z Vinařů. Je totiž jako on!

Pro Sylván má Bedřich Pavlíček slabost

VIDEO: On totiž Sylván je vína pán, tvrdí Bedřich Pavlíček ze seriálu Vinaři

reklama

reklama