VIDEO: Kořenitá Pálava, královna u nás vyšlechtěných odrůd, říká Křižan. A má pravdu

Karel Roden, který Křižana v další epizodě Vinařů hraje, pro ni má totiž také slabost. Ono totiž pokud by se měla mezi konzumenty vína vybrat nejoblíbenější odrůda vypěstovaná v České republice, s největší pravděpodobností by v současnosti zvítězila právě Pálava. Proč?
Křižan (Karel Roden) je architekt s láskou k vínu
Křižan (Karel Roden) je architekt s láskou k vínu

reklama

Tahle „moravská kráska“ pochází z křížení oblíbených odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Ing. Josef Veverka s ním začal již v roce 1953. Už tehdy zkrátka tušil, že tohle bude trhák. A nemýlil se!

Původní pokusy s křížením probíhaly sice ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích, později se ale přesunuly do Šlechtitelské stanice Perná u Mikulova pod Pálavskými vrchy. Z názvu Chráněné krajinné oblasti Pálava je odvozen i název odrůdy.

Jenže jak je Pálava odrůdou oblíbenou, je samozřejmě lákadlem i pro různé šmelináře. I přes oblibu  konzumentů se stále pěstuje na pouhých 3 % procentech moravských vinic. Vysoká poptávka si ovšem Pálavu žádá, a tak se dováží se zahraničí. Na Slovensku se nicméně pěstuje na ještě menší výměře než u nás, a proto je třeba hledat alternativu dále na východě.

Právě tady vzniká problém. Velká část sudové Pálavy, kterou si můžete koupit v různých vinotékách, vinárnách, ale mnohdy i trafikách, proklamovanou Pálavou vůbec není! Často se jedná o jakoukoliv aromatickou odrůdu dovezenou z Maďarska nebo dokonce z Makedonie či Srbska. Takže pozor na to! Co se tváří jako Pálava a stojí 50 korun litr, dozajista moravská Pálava nebude. Na to můžete dát krk.

Podívejte se, co o Pálavě říká odborník:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Víno ze 7. epizody: Pálava

Víte ale vůbec, co všem na Pálavě tolik chutná? Nebo spíše jak by správná Pálava měla chutnat? Ve vůni i chuti se projevují oba z jejích rodičů – z Tramínu si bere kořenitost, Müller Thurgau se zase postará o ovocité tóny.

V aroma a chuti vína zlatožluté barvy hledejte tramínové tóny růže spolu s vanilkou, díky Mülleru i tóny muškátové až citrusové. Pálava mívá vyšší kyselinku než Tramín červený, bývá tak pro konzumenty příjemnější. Díky výraznější kořenité chuti se doporučuje spárovat s kořeněnými jídly, paštikami či pikantními sýry z jiného než kravského mléka.

Přečtěte si něco o dalších odrůdách:

 

Veltlín je Machrův oblíbený...

VIDEO: Velký tlustý lín, zkráceně Veltlín. Nejlepší pití pro rybáře, říká Machr. A nejen pro ně

Rulanda bílá je boží!

VIDEO: Rulandské bílé je boží, říká farář Tomica. Seznamte se s touhle odrůdou!

Na Frankovku barrique Kateřinu (Tereza Kostková) užije!

VIDEO: Frankovka ze sudu, dubové pohlazení, říká Kateřina. A má pravdu, pojďte se s ní seznámit

Tramín červený... je bílý!

VIDEO: Tramín červený je bílý, tvrdí František Vlček. Víte to?

Enologo Luis König (Robert Nebřenský) si na dobrá vína potrpí!

VIDEO: Neuburg není Wartburg, ví to i enolog Luis König. Víte to také vy?

Pro Sylván má Bedřich Pavlíček slabost

VIDEO: On totiž Sylván je vína pán, tvrdí Bedřich Pavlíček ze seriálu Vinaři

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!