VIDEO: Neuburg není Wartburg, ví to i enolog Luis König. Víte to také vy?

Druhá epizoda seriálu Vinaři je zasvěcena odrůdě Neuburg a jejím patronem je Robert Nebřenský alias starý známý enolog Luis König. Odborníkem je (aspoň dle sebe) na slovo vzatým, však studoval vína v zemi zaslíbené všem enologům a sommeliérům, ve Francii. Luise už znáte, pojďte poznat i Neuburské!
Enologo Luis König (Robert Nebřenský) si na dobrá vína potrpí!
Enologo Luis König (Robert Nebřenský) si na dobrá vína potrpí!

reklama

Neuburské je víno opředené legendami! Už jen původ jeho názvu není úplně zcela jistý, ale nejspíše jej inspirovala zřícenina rakouského hradu Hinterhaus ležící u obce Arnsdorf, které se lidově říkalo Burg. A my už se můžeme jen domnívat, že tam odrůda byla nová a vznikl tak název Neuburg.

Ačkoliv pochází z Rakouska, srdcem patří do moravského Slovácka. Odrůda vznikla nahodilým křížením Veltlínského červeného (ovšem pozor, nikoliv známější Večerky neboli Veltlínského červeného raného) a nám již dobře známého Sylvánského zeleného.

A i k jeho vzniku se váže krásná, skoro romantická legenda:

V 60. letech 19. století vyplavil mohutný tok Dunaje na břeh v Oberarnsdorfu ve vinařské oblasti Wachau réví této odrůdy. Nalezli jej místní rybáři a samozřejmě také vinaři Christoph Ferstl a Franz Marchendl a vysadili si jej do svých vinic. Když v roce 1872 vyrobili z první sklizně víno, divili se, jak dobré je. Na památku Neuburského byl poté v Arnsdorfu, kde se nacházely jejich vinice, postaven pomník a do něj zazděno velké množství lahví s touto odrůdou.

Na Moravě bylo v minulosti Neuburské velmi oblíbenou odrůdou. A stejně jako k Sylvánskému zelenému, které na vinicích Neuburské podstatě vystřídalo (jak jsme psali již ZDE), i k této odrůdě mají vinaři tak trošku osobní vztah. Dokonce se o něm říká, že je to „víno vinařů“.

Proč se tedy nakonec v podstatě přestalo na vinicích objevovat? Za prvé se na „scéně“ objevily módnější odrůdy jako Veltlínské zelené a Müller Thurgau, a za druhé, což je možná ještě důležitější, Neuburské je poměrně náročné na pěstování. I to má se Sylvánem společné.

Co o odrůdě Neburské říká vinař?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Víno z 2. epizody: Neuburg

Světlá zelenožlutá vína Neuburského, která u vyšších přívlastků mají barvu až zlatožlutou, jsou patří k těm, jak se říká, na dlouhé pití. Nepatří totiž k přearomatizovaným odrůdám, které se rychle omrzí. Na Moravě jste od vinařů možná slyšeli vyslovovat název odrůdy jako [naiburk]. Nenechte se zmást, jedná se o starý dobrý Neuburg [noiburk], jen je ta výslovnost trochu jiná.

V mladém Neuburgu hledejte aroma ořechů, s dalším nazráváním začínají vystupovat tóny malin a smetany. Extraktivní víno s nižším obsahem kyselin s lehce skořicovou vůní krásně doprovodí masová jídla, ať už se jedná o hovězí či hutnou omáčku.

Vedle nešlápnete, ani když si skleničku Neuburského dopřejete k drůbeží paštice či bílým sýrům.

 

Epizodu s názvem Kladeňáci sledujte na Primě v neděli 7. září od 20.15 hodin. A nalijte si k němu třeba deci Neburského!

Kdepak, to byla jízda!

PODÍVEJTE SE, jak se Kladeňáci ztřískají na jižní Moravě u Vinařů!

 

 

Vinaři presskit - Obrázek 22

Vinaři odstartovali s téměř dvěma miliony diváků a stali se nejsledovanějším pořadem na Primě od roku 2005

Video VIP zprávy: Tak tuhle čistě dámskou debatu si v seriálu Vinaři nesmíte nechat ujít

Proč je první manželství jako mléčné zuby? A kde opravdu bydlí Vinaři?

Video VIP zprávy: Ve Vinařích se budou dít věcí! Podívejte se!

Tak ukradne to prase? A co dělá Pohlreich ve Vinařích?

Pro Sylván má Bedřich Pavlíček slabost

VIDEO: On totiž Sylván je vína pán, tvrdí Bedřich Pavlíček ze seriálu Vinaři

Pavel Liška v netradiční roli netradičního faráře s netradičním slovníkem

TOP hlášky z Vinařů – Hlasujte, která je nejlepší

Podívejte se, jak se stravovali herci při natáčení seriálu Vinaři. Jakpak jim v pojízdném cateringu chutnalo?

Catering jede: Jak se baští na natáčení seriálu Vinaři?

A oslava začíná!

NEDĚLE JAK VÍNO: Seriál Vinaři je tu a spolu s ním i nový zábavný pořad TGM

reklama

reklama