VIDEO: Rulanda modrá, ta je moc dobrá, říká Heduš z Vinařů. S tím nelze, než souhlasit

Osmá epizoda seriálu Vinaři je zasvěcena odrůdě Rulandské modré. Protože se jedná o jednu z nejstarších pěstovaných odrůd, bude dobré podívat se jí na „zoubek“. Nebo spíše na bobuli!
Heduš má Rulandu vskutku v oblibě
Heduš má Rulandu vskutku v oblibě

reklama

Tuhle starobylou moštovou odrůdu najdete v současnosti po celém světě. Její původ je ovšem francouzský, patří k Burgundským odrůdám (společně s Rulandským šedým, Rulandským bílým a Pinot Meunier, tzv. Mlynářkou). Ve světě ji známe pod názvy Pinot Noir či Černá/Modrá Burgunda (Black/Blauer Burgunder), v našich luhách a hájích se jí už v dobách Karla IV. říkalo Roučí modré.

Proč tedy název Rulandské modré? Ve Státní odrůdové knize byla odrůda zapsána jako Burgundské modré. V 70. letech si ovšem Francouzi usmysleli, že Československá republika užívá značku Burgundské neoprávněně, a podali podnět k mezinárodnímu obchodnímu soudu v Haagu. Dohoda mezi státy nakonec neproběhla, a proto se poté v Československu začala Burgunda modrá označovat jako Rulanda modrá. Stejný osud potkal i odrůdy Rulandské bílé a Rulandské šedé. Sám původ označení Rulandské odvozujeme od jistého Rulanda ze Speyeru, obchodníka, který se zasloužil o rozšíření Rulandského šedého a jeho jméno se nakonec otisklo i do označení dvou ostatních Burgundských odrůd, ačkoliv on sám s nimi měl pramálo společného.

Donedávna se věřilo, že Rulandské modré vzniklo křížením další starobylé odrůdy, Tramínu červeného, a Mlynářky (Pinot Meunier). Podle současných výzkumů však není Mlynářka jejím rodičem, ale je to přesně naopak. Rulandské modré je v příbuzenské linii s divokou révou Vitis vinifera. Původní vlastí Rulandy modré je Burgundsko, jeho hranice ale dávno překročila. Zejména ve francouzském regionu Champagne má své nezastupitelné místo – je totiž jednou ze tří povolených odrůd, které se využívají při výrobě šampaňských vín.

Podívejte se, jak o Rulandském modrém mluví odborník:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Víno z 8. epizody: Rulandské modré

Roučí modré na naše území nechal dovézt už osvícený Karel IV., jež si jej zamiloval ve Francii. Podle pověsti věnoval první sazenice majitelům viničních hor na Mělnicku jako vyjádření díku za to, že mu pomáhali v boji proti lapkům na Labi. Mělničtí si dokonce pozvali vinařské odborníky přímo z Burgundska, aby zde vinnou kulturu a pěstování Rulandského modrého náležitě pozvedli. Což se jim tedy viděno dnešní optikou evidentně povedlo.

Pinot Noir, Pinot Gris, Pinot Blanc, Pinot Meunier, to jsou mezinárodní názvy pro Burgundské odrůdy. Co je to ale ten Pinot? Slovo je odvozeno od francouzského výrazu Pin, tedy borovice. Jejich hrozny totiž skutečně svou kompaktností připomínají uzavřenou šišku borovice.

Rulandské modré se pěstuje po celém světě, takže nelze jednoznačně shrnout, co je pro odrůdu charakteristické. Vždy se projevuje lokalita, odkud víno pochází. Typické Rulandy modré bývají světle granátové, až cihlově červené, vždy lehčích barevných tónů.

V chuti a vůni se objevují tóny lesního a černého ovoce, vyšší vyzrálost pak symbolizují tóny až kouřové, kávovo-kakaové, sladkého kandovaného ovoce a švestek či povidel. Vína jsou plná s nižším obsahem kyselin a jemnou tříslovinkou, bývají až sametově jemná, zejména pokud dozrávají ve starých dubových sudech a déle leží na láhvi.

Na epizodu s názvem Nová generace, jejímž tématem je odrůda Rulandské modré, se podívejte v neděli ve 20.15 na Primě!

Křižan (Karel Roden) je architekt s láskou k vínu

VIDEO: Kořenitá Pálava, královna u nás vyšlechtěných odrůd, říká Křižan. A má pravdu

 

Rulanda bílá je boží!

VIDEO: Rulandské bílé je boží, říká farář Tomica. Seznamte se s touhle odrůdou!

 

Pro Sylván má Bedřich Pavlíček slabost

VIDEO: On totiž Sylván je vína pán, tvrdí Bedřich Pavlíček ze seriálu Vinaři

 

Veltlín je Machrův oblíbený...

VIDEO: Velký tlustý lín, zkráceně Veltlín. Nejlepší pití pro rybáře, říká Machr. A nejen pro ně

 

Enologo Luis König (Robert Nebřenský) si na dobrá vína potrpí!

VIDEO: Neuburg není Wartburg, ví to i enolog Luis König. Víte to také vy?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!