VIDEO: Rulandské bílé je boží, říká farář Tomica. Seznamte se s touhle odrůdou!

Pátý díl Vinařů se ponese ve znamené ztraceného zápisníku faráře Tomici se všemi hříchy Křetických. Bodejť by nebyl ve stresu, když nad jihomoravskou vískou visí strašák apokalypsy. A co je na uklidnění nejlepší? Přece sklenička Rulandy bílé. Znáte ji?
Rulanda bílá je boží!
Rulanda bílá je boží!

reklama

 

Pokud vám název Rulandské bílé nic neříká, zkusíme na to jít „od lesa“. Slyšeli jste už někdy třeba Pinot Blanc nebo Burgundské bílé? Jo?

Tak to jste na správné adrese. Stále se jedná o tu samou odrůdu. Jen s tím jménem jsou trochu zmatky. On totiž český název Rulandské vznikl tak trochu omylem!

Rulandské bílé je odrůdou příbuznou Rulandskému šedému. A o její šíření se zasloužil jistý německý obchodník Ruland ze Speyeru. Jeho jméno se posléze v češtině vztáhlo i k dalším dvěma tzv. burgundským odrůdám (Rulandské bílé, Rulandské modré), aniž by ovšem on sám k nim měl jakoukoliv vazbu. V našem jazyce tak máme vlastně takový unikát.

Tato stará moštová odrůda pochází z Francie a v současnosti patří její vína mezi celosvětově oblíbená. I na našem území má její pěstování dlouholetou tradici. Ještě jako Roučí bílé ji u nás prosazoval král a císař Karel IV. Inu, není se čemu divit, vzhledem k jeho výchově ve Francii. Zavedl u nás i pěstování jeho „sourozence“, Rulandského šedého.

Karel IV. se celkově zasloužil a rozšíření a prohloubení dosavadních znalostí o pěstování a výrobě vína. Ne nadarmo se zpívá v písni Bosa nova že: „Ač Karel IV. byl ukrutný feudál, tak zaved u nás víno a ne chmel.“ V zájmu rozvoje vinařství dokonce na dvanáct let osvobodil moravské vinaře od daní z mladých vinic, dovezl z evropských vinohradnických oblastí sadbový materiál a zasloužil se také o to, že vznikly příslušné úřady, pod něž vinaři a vinohradníci spadali.

Podívejte se, co o Rulandě bílé říká odborník:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Víno z 5. epizody - Rulandské bílé

Historickou kapitolku máme probranou, věnovat se ale musíme i vínu. Rulandě bílé svědčí vápenaté půdy, její projev je pak mohutnější. Ve vůni je víno jemné, s vyšší vyzrálostí se i aroma stává výraznějším, až chlebnatým. V lehčích vínech hledejte ovocité tóny jako je broskev, hruška. Výraznější a nazrálá vína budou vůní a chutí připomínat i lískové oříšky, mandle, vanilku či pro Rulandské bílé typické máslo a chlebovou kůrku. Vína jsou ideální k delší archivaci a tvorbě botrityckých, bobulových a dalších výběrů. Mimochodem, věděli jste, že jsou vína odrůdy Rulandské bílé široce používána při výrobě šampaňského?

Pokud chcete Pinot Blanc sladit s pokrmem, doporučujeme vám jej k jemně upraveným masům, uzeným rybám a mořským plodům, a také plísňovým sýrům. Pokud má víno vyšší zbytkový cukr, poslouží skvěle jako aperitiv.

Na pátou epizodu s názvem Zápisník se dívejte v neděli ve 20.15 na Primě!

 

Stázi (Jitka Smutná) třímá v rukou Tomicův zápisník

5. epizoda: Zápisník

Sandra Nováková a Oldřich Navrátil

Nestihli jste čtvrtou epizodu Vinařů? Nic se neděje, pustit si ji můžete hned teď

Zadaří se Buddymu konečně?

VIDEO: Sbalí Buddy konečně Julii?

Olin jako hvězda natáčení

VIDEO: Olin chce zanechat odkaz. Podívejte se na něj už teď!

Buddy to v Sovičce rozjede ve velkém

VIDEO: Striptýz ve Vinařích! Mrkněte se na něj

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!