VIDEO: Tramín červený je bílý, tvrdí František Vlček. Víte to?

Tenhle fórek o bílém „červeném Tramínu“ už určitě znáte, nebo jste se ho dozvěděli právě teď. Jak je ale možné, že bílé víno získalo přízvisko „červený“? A proč mívají Tramín v oblibě hlavně dámy? Vše se dozvíte v našem článku.
Tramín červený... je bílý!
Tramín červený... je bílý!

reklama

Tramín červený je jedna z nejstarších pěstovaných odrůd. Možná byste to nečekali, ale nebýt Tramínu, nepochutnáte si dnes ani na spoustě dalších odrůd. Mimo jiné třeba na Rýňáku (ryzlinku rýnském), Sauvignonu, ale i Veltlínu, jejichž je rodičem. A to už vůbec nemluvíme o takové dobrotě jakou je Pálava, kterou z Mülleru Thurgau a Tramínu červeného vyšlechtili ve Velkých Pavlovicích a posléze samozřejmě na… Ano, tušíte správně, na Pálavě.

Sám původ Tramínu je dost nejasný, nicméně se spekuluje, že za vše mohou Římané – totiž, že došlo k samovolnému zkřížení divoce rostoucí révy lesní s některou z odrůd, kterou si vysazovali na získaných územích. Ještě že měli víno tak rádi!

Proč je Tramín červený bílý? I když je hotové víno bílé, bobulky Tramínu mají růžovou, červenou až červenošedou barvu. Ve vinici je zkrátka opravdu červený, takže název odrůdy nelže!

Za názvem Tramín stojí tradičně stejnojmenné městečko. Pokud jste milovníky lyžování a zavítáte tu a tam na lyžovačku do jižního Tyrolska, můžete se v Traminu (či Termenu, chcete-li po italsku) zastavit. Na náměstí tam najdete vinotéku nacpanou Tramíny téměř k prasknutí. Nicméně nic není, jak vypadá. Tramin byl sice populární kvůli chutnému vínu, leč místní vinaři pracovali spíše s jinými odrůdami než zrovna s Tramínem. Tato odrůda získala svůj věhlas až posléze, když se v Německu vinaři v údolí Rýna snažili navázat na úspěch jihotyrolských vín a zkrátka si název Traminer tak trošku přivlastnili (a nazvali si po něm svoji nejpěstovanější odrůdu). Na druhou stranu, obci Tramin tak vlastně vzdali docela hezký hold, co myslíte?

Podívejte se, co o odrůdě Tramín červený říká odborník:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Víno z 3. epizody: Tramín červený

 

Ať už to bylo s názvem jakkoliv, Tramín pozná dle vůně a chuti naprostý laik. Víno intenzivní zelenožluté až zlatožluté barvy je výrazně kořenité a mohutné. Hlavní komponentou aroma je růže (právě proto si na odrůdu, ve spojení s vyšším zbytkovým cukrem, potrpí zejména dámy), kterou dle vyzrálosti hroznů doplňuje skořice či hřebíček, kompotované ovoce nebo zralé citrusové plody. V chuti hledejte medové tóny rozinek a také onen „parfém“ plynoucí z aromatu čajové růže. Tramín červený je zkrátka pití pro dámy!

Výrazné k výraznému

Odrůdě Tramín svědčí vyšší zbytkový cukr. Charakterizuje ho totiž nižší obsah kyselin a pokud se enologovi nepodaří kyselinky ve víně udržet, v kombinaci s nízkým cukrem pak může působit fádně. Na druhou stranu trendy ve světě ukazují, že milovníci vína začínají mít zájem spíše o lehčí, „pitnější“ varianty Tramínu, které nejsou postaveny tolik na zbytkovém cukru, a jsou tak výrazně lehčí. Je to zkrátka vše věc šikovnosti vinaře.

Často se stává, že si při degustacích vinař nechává Tramín červený jako perličku na závěr. Není se čemu divit. Díky jeho mohutné aromatice by ve srovnání s ním ostatní lehčí odrůdy neobstály. I vy si nechte Tramín třeba při slavnostním obědě raději na závěr. Krásně doprovodí například výrazné sýry či kořeněné paštiky.

Další epizodu Vinařů, jejímiž patrony jsou odrůda Tramín červený a Hynek Čermák alias František Vlček, sledujte v neděli ve 20.15 na Primě!

 

Vlčkovi se na prezentaci jídla cosi nezdá...

VIDEO: Návštěva food kritika, to není jen tak. Jak se na ni připraví Franta Vlček?

Robert Nebřenský je patronem druhé epizody. Stejně jako odrůda Neuburské

Ne, Neuburg opravdu není Wartburg. Pojďte si o něj s Vinaři zasoutěžit!

 

 

Vinař a mimozemšťané

VIDEO: Jak dopadne souboj mezi vinařem a mimozemšťany? Uvidíte ve druhé webizodě

Buddy to v Sovičce rozjede ve velkém

VIDEO: Striptýz ve Vinařích! Mrkněte se na něj

Video VIP zprávy: Tak tuhle čistě dámskou debatu si v seriálu Vinaři nesmíte nechat ujít

Proč je první manželství jako mléčné zuby? A kde opravdu bydlí Vinaři?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!